"המקום הכי יפה בישראל" – נהר באמצע המדבר

נהר סודי שהתגלה השבוע באזור ים המלח מעורר פולמוס רחב סביב חשאיותו וחשיבותו # חוקרים במכון הגיאולוגי טוענים שמדובר בתופעה המוכרת להם עשרות שנים # לעומתם, חושף הנהר – אורן אהרוני טוען בראיון ל'כל ישראל': "היו לי המון תהיות איך להתקדם" ומזהיר – "נכון שהוא הכי יפה, אבל בינתיים תסתפקו בתמונות" # נהרא נהרא ופשטיה

נהר בים המלח
נהר בים המלח
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אין מילים לתאר את יופייה של ארץ ישראל. מדבריות, נחלים, חופים ונופים. כך גם יש לנו נכס ייחודי משלנו – ים המלח. הערים המודרניות לצד הערים העתיקות, גם הם דבר מדהים לעין בפני עצמו.

אם נרצה, יש בתוך ארץ ישראל הקטנטנה, המון ארצות נופים משולבים במדינה אחת מכל הצבעים. מכל העולם מגיעים לישראל לחזות בנופיה הקסומים וכך גם תושבי הארץ שמטיילים בכל הזדמנות אפשרית. ימי בין הזמנים, חופשים ושבתונים כגון בחירות שנותנות לנו הזדמנות בכל כמה חודשים לצאת לטיול טבעי ומרענן.

הרבה השתכנעו מהשיר "קום והתהלך בארץ בתרמיל ובמקל" ובעקבותיו יצאו להתהלך, אך אף אחד מאיתנו – המטיילים השגרתיים לא ביקר בנהר "הסודי" שבאזור ים המלח. הסיבה שאף אחד מאיתנו לא ביקר שם, היא כיוון שהוא נחשף השבוע לראשונה בכתבה ששודרה בכאן חדשות.

מדובר במקרה תקדימי, בו נחשף אתר טבע בסדר גודל שכזה ולא ידעו עליו קודם. כלום. אין מטייל שידע על הדבר הזה עד השבוע, למרות שכמה אנשים בודדים ידעו ועליהם נרחיב מיד.

אך קודם כל אזהרה חשובה: הלמדנים שכבר מתפלפלים בינם לבין עצמם ומצטטים את הגמרא הידוע שאומרת כי "כל המהלך ארבע אמות בארץ ישראל – מובטח לו שהוא בן העולם הבא", חשוב לדעת, המקום מלא במוקשים, בולענים וצוקים שיכולים לקרוס באחת. מי שיצא לשם על דעת עצמו, עלול למצוא את מותו. אז נזכיר לכם דברי גמרא אחרת האומרת כי "סכנתא חמירא מאיסורא".

ישראל ברדוגו, צלם מסוקים ידוע שהטבע הוא חייו, הגדיר זאת במילותיו: "מעולם לא חשבתי לנחות שם, מדובר באזור בולענים ומוקשים ובקיצור פחד אלוקים".

ובכן, השבוע חשף העיתונאי אורן אהרוני מ'כאן חדשות' כי באזור ים המלח זורם נהר ענק באורך קילומטרים רבים והוא זורם בתוך קניון חצוב בעומק של 20-30 מטרים והוא דומה בצורתו באופן מפליא לגרנד קניון (קניון גדול וידוע של נהר הקולורדו באריזונה א.ו).

המים שם זורמים בכל השנה וכמעט אין איש שיודע מה זורם בתוכו. רוב אנשים בטוחים כי מדובר באזור של בוץ שאין בו שום דבר, אבל השבוע נחשפנו כולם לאחד מאתרי הטבע המדהימים ביופיים בארץ ישראל.

"זהו המקום הכי יפה בכל ארץ ישראל. מצוקים ובולענים לצד נהר זורם ומתפתל", אומר ל'כל ישראל' העיתונאי אורן אהרוני מי שחשף השבוע בתקשורת את הנהר ואת האזור.

בשיחה שקיימנו עם אהרוני, הוא חושף לנו כיצד הוא בעצמו נחשף אל המקום: "התקשר אליי הגיאולוג שסיפר לי על נהר שזורם באמצע המדבר ואף אחד לא מכיר. כמו כל אחד ששמע את הסיפור, היו לי המון סימני שאלה, חשבתי שהוא לא נורמלי, בטח לא רציתי לספר סיפור שלא קיים, והיו לי המון תהיות איך להתקדם".

"הדבר הראשון שביקשתי זה צילומים מהמקום, ואז ראיתי משהו מדהים – לא ידעתי איפה זה, אם זה נמצא בכלל בישראל", מספר לנו אורן אהרוני על התהיות שהיו לו וממשיך: "הדבר השני שביקשתי זה ללכת ולדבר עם כל הגורמים שהוא טוען שלא מכירים את המקום. אני בעצמי לא רציתי לפנות לגורמים כי חששתי שאם אפנה בשלב הזה אז זה ידלוף במקום אחר. אחרי יום אני שומע את כל רשויות הטבע בישראל נדהמים 'לא ידענו, זה לא יכול להיות'. אז הבנתי שיש משהו שחייב התייחסות".

כאן המקום לציין כי בעקבות חשיפת כאן חדשות, הודו ארגוני הטבע והרשויות שהם לא ידעו על קיומו של הנהר, ולא הכירו את העוצמה ואת התופעות הגיאולוגיות במקום. העיתונאי ממשיך ומספר לנו על השלב השני – לאחר שהתרשם מדברי הגיאולוג, הוא רצה להגיע פיזית אל המקום וכך באמת עשה, ביו חמישי שעבר, הוא יצא יחד עם הגיאולוג וצלם נוסף אל המקום בכדי לראות בעצמו. הוא מתאר לנו כי מדובר בהליכה של קילומטרים.

"המד שלי הראה כי מדובר ב-28 ק"מ ואילו המד של הצלם הראה 23 ק"מ, אז נניח שזאת הליכה של 25 ק"מ. מדובר בהליכה מאוד קשה גם כי מדובר בעליות וירידות וגם כי תוואי השטח מאוד לא פשוט. מה שראינו שם, זה תופעות טבע ייחודיות לעולם, לא רק לישראל. דברים מטריפים ראינו שם", הוא אומר בהתלהבות מופגנת.

"כמובן, צריך להזכיר לכולם – אל תגיעו למקום! זה נכון שהוא הכי יפה, אבל בינתיים תסתפקו בתמונות. פעם לא היה שם שדה מוקשים, אלא זרם שם ים המלח. אבל ברגע שהים התייבש בין היתר בגלל מפעלי ים המלח הירדנים והישראלים, נחל ערבה שזרם בין הבריכות סחף איתו מוקשים מאזור ים המלח. ראינו את זה, נכנסנו בזהירות וידענו במדויק איפה יש מוקשים ואיפה לא".

לדבריו, הבעיה היא שהמקום בשטח הטיפולי של מפעלי ים המלח. חשוב לו להדגיש, כי לא מדובר בשטח פרטי, אלא של מדינת ישראל ואין עליו מחלוקת גם מבחינת הריבונות הישראלית, אולם לא נכנסים לשם בגלל הסכנות הרבות וגם כי מפעלי ים המלח עובדים במקום.

הוא ממשיך ומגולל: "למחרת התקשרתי לרשויות ולארגוני הסביבה בכדי להבין מה זה המקום הזה והם באמת לא הכירו את המקום, הנהר ואת התופעות שאני מדבר עליהם והבנתי שזה באמת סודי, בנוסף נאמר לי כי גם המפות והמסמכים לא מראים זכר לעניין הזה ואז הבנתי שהמקום מוסתר בכוונה תחילה מעיני הרשויות"

האם סודי ולמה סודי?

לפני שנענה על השאלה למה מסתירים את המקום, נשאל שאלה מהותית עוד יותר: האם בכלל מסתירים את המקום? וכן לאחר שידור הכתבה התפרסמו באתרים שונים כדוגמת 'ווינט' ו'הארץ', כי המקום כלל אינו סודי. בכתבות הביאו מומחים וגיאולוגים שסיפרו כי המקום ידוע במשך מאוד הרבה זמן. כך למשל חוקרי המכון הגיאולוגי, החוקרים את אזור ים המלח על שפע התופעות הגיאולוגיות שבו, מכירים את התופעה וחוקרים אותה מזה עשרות שנים.

בדף הפייסבוק שלהם הם פרסמו הבהרה: "חוקרי המכון עוסקים בהתפתחות מקטע זה של נחל הערבה ודלתת המלח בשפכו מאז סוף שנות ה-80'. המחקר פורסם במאמרים ובמספר רב של כנסים מקצועיים וציבוריים בארץ ובעולם". כלומר לדבריהם, הנהר כלל אינו סודי.

על כך משיב לנו עיתונאי 'כאן חדשות': "הנהר הוסתר מכל הוועדות. כששאלתי את החברה להגנת הטבע, הם לא ידעו על המקום וכל הגורמים הרלוונטיים לא הכירו את התופעות. לכן אנחנו אומרים שהוא סודי. נכון, יש גיאולוגים ומפעלים אבל הנהר סודי כי הוא הוסתר מהרשויות שהיו אמורות לפקח על השטח".

קל להסכים עם הטיעון הזה, כיוון שבכתבה עצמה נשמעים אנשי רשויות שאינם מודיעים ומופתעים למשמע אותם עובדות ובכתבה עצמה אומר אהרוני כי חוקרים אכן חוקרים את המקום. "איש מארגוני הסביבה לא היה שם. לא הארגונים הירוקים וגם לא אנשי המשרד להגנת הסביבה וכך גם יתר מהארגונים הקשורים", נאמר בכתבה.

וזו הסיבה שמסתירים מאיתנו ומהרשויות: מפעלי ים המלח החלו בעבודות שטח במקום שהמשמעות שלהן – הריסת הטבע לצרכים שלהם.

גם היום אפשר לראות כיצד במקום ישנם חציבות שנקראים קציר מלח שיחריב את המקום ולכן מסתירים כי אם ידעו הארגונים הירוקים והמשרדים להגנת הסביבה, הם לא יתנו להרוס בצורה כה בוטה את הטבע.

המטרה שעומדת מאחורי החשיפה היא "לטובת הציבור, לטובת עם ישראל. אמנם יש לנו מעט מאוד שטח שאפשר לטייל בו ולהנות ממנו, אבל הנה יש פה מקום שהוא מוסתר מעיני הציבור והוא נמצא בתוך שטח הזיכיון של מפעלי ים המלח", מסביר אהרוני.

"מבחינה גיאולוגית הוא בעל חשיבות עולמית. יש אינטרס ציבורי עליון להכיר את המקום ולדעת שהוא קיים וכמובן לשמור עליו. חשוב שהציבור, הגופים והמוסדות ידעו שהוא קיים. מטרה נוספת היא כמובן שהרשויות ינקו את השטח מהסכנות שנמצאות בו כדי שכולנו נוכל להנות מהפלא הנהדר הזה".

אם לסכם, העיתונאי אורן אהרוני חשף השבוע נהר מדהים לצד נפתולים, מלח בצבע ורד וגבישי מלח המעוצבים בצורה שכמעט ואין כמוה בעולם. אגב אהרוני מסביר כי המים בחלקם מוחזרים מבריכות האידוי של המפעלים וחלקם מנביעות ומי תהום בנהר הזה. בין השאר אפשר לראות נביעה בצבע שחור לגביה הסביר שוהה במקום כי ייתכן ומדובר בנביעה של אספלט ובתורה כתוב שבים המלח בחלקו הדרומי שנקרא עמק השידים יש "בארות בארות חמר" וחמר זה אספלט וייתכן ואלה בארות האספלט. אם בהמשך יותר למטיילים לשהות במקום בצורה בטיחותית, הרי שיפתח לו אתר טבע מהיפים בעולם וגם אולי תגלית תנ"כית.

השארת תגובה