מופעי החסינות: "ממשלת ישראל זו פיקציה"

ח"כ מיקי זוהר הורה לנציגי 'הבלוק' בוועדה לצאת בהפגנתיות, כדי לא לתת לגיטימציה להליך • יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הולך בין הטיפות וסופג איומים להדחה מתפקידו

נתניהו צילום חיים צח לע''מ
נתניהו צילום חיים צח לע''מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השעה 1:30 בלילה שבין ראשון לשני. ח"כ מיקי זוהר, משגר ציוץ נואש על אובדן הדמוקרטיה. הוא גם מתווכח ומשיב לגולשים, שנתו נודדת עליו. כמה שעות לאחר מכן, בבוקר יום שני, הוא יתייצב בכנסת, ויתרגל למצב חדש: 'הליכוד' וקואליציית נתניהו נמצאת בעמדת מיעוט, איבדו את השליטה אחרי יותר מעשור בשלטון.

לדרמה שהתחוללה בכנסת ביום שני, קדם סוף שבוע ארוך בו ניסה ראש הממשלה נתניהו לסכל את הקמת ועדת הכנסת, שתדון בבקשת החסינות שהגיש, וצפויה לדחות אותה, מה שיביא לפתיחה מיידית של משפטו, עוד בטרם הבחירות.

מי שספג את החיצים היה היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שפרסם חוות דעת לפיה יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לא יכול למנוע את הקמת ועדת הכנסת. דוברות 'הליכוד' ושופרותיו של נתניהו החלו להטיח רפש במקצועיותו של ינון – איש מקצוע מוערך, שלא גדל בערוגות השמאל – ופקפקו באובייקטיביות חוות דעתו.

'הליכוד' אף עתר לבג"צ בדרישה לפסול את חוות דעתו, בשל טענה לניגוד עניינים בו אייל ינון מצוי, לאור עבודתה של בת זוגו, במשרד היועץ המשפטי לממשלה, שהוא זה שהגיש את כתב האישום נגד נתניהו. העתירה נדחתה.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שמצא עצמו בכף הקלע שבין המחויבות לליכוד ולנתניהו לבין מימוש תפקידו הממלכתי כיו"ר הכנסת, כינס מסיבת עיתונאים בה הילך בין הטיפות. הוא גיבה את היועמ"ש של הכנסת אייל ינון, אך תקף את האיומים נגדו מכיוון 'כחול לבן', לפיו אם יימנע את הקמת הוועדה – הוא יודח מתפקיד יו"ר הכנסת ("השתמשו בציטוטים מסרטי מאפיה").

בסוף זה קרה. הועדה המסדרת בראשות אבי ניסנקורן מתכנסת. האולם צפוף. האווירה מתוחה. הדיון מתחיל. ניסנקורן מבקש מהחברים להצביע על הקמת וועדת הכנסת – שבסמכותה לדון בחסינות נתניהו.

בעבר, מיקי זוהר נהג לנהל את הוועדה באווירה מבודחת ונהנה להשתעשע על חשבון חברי האופוזיציה. "ביבי תקוע איתכם לעוד 10 שנים, מה תעשו"? אמר לחברים רק לפני חודשים ספורים. כעת, הוא בעמדת מגננה.

זוהר ואנשי הליכוד צעקו נואשות. לדבריהם 'כחול לבן' משנה את כללי המשחק, לא מתחשבת במיעוט, מתנהלת בדורסנות והכל בשם 'רק לא ביבי'. "כשהיינו הרוב – מעולם לא העזנו לשבור את הכללים בלי אבחנה", אמר. ח"כ שלמה קרעי הרעים אף הוא בקולו, שילב גימטראות וניסה לעצור את רוע הגזירה.

לאורך שעות הדיון, הורה מיקי זוהר לנציגי 'הבלוק' בוועדה לצאת בהפגנתיות, כדי לא לתת לגיטימציה להליך. לרוב הם נענו לו, ואז חזרו, ושוב יצאו וכן על זו הדרך.

ח"כ עודד פורר, נציג 'ישראל ביתנו' בוועדה – שהיא למעשה זו שאפשרה את התקדמות ההליך – בשל הכרעת ליברמן שלא לאפשר לנתניהו להימלט מדיון החסינות, מציע להרחיב את ההצבעה. שהרי אם כבר פותחים מחדש את הסיכומים ומקימים ועדות, למה שלא להקים את כל יתר הועדות  הקבועות. ההצעה התקבלה ולמעשה מרגע זה, ניתן להקים ועדות מחדש, כולל ועדת הכספים והדחת ח"כ משה גפני. הערכה היא שמהלך זה לא יצא לפועל.

בתוך בליל הצעקות, בלטו דברים שהפנה ח"כ אחמד טיבי לח"כ יועז הנדל – הסמן היותר ימני של כחול לבן'. "יועז, אם תמשיך אתה וכחול לבן לדבר על סיפוח, אם תעזו להתקדם בכיוון הזה – גנץ יישאר יושב ראש האופוזיציה". בכך עזר טיבי לחזק את קמפיין הליכוד, הכורך הצבעה לבני גנץ לתמיכה ברשימה המשותפת. הנדל התנער באלגנטיות מהפטרונות של טיבי, ח"כי 'הליכוד' שחררו גינויים חריפים, ונתניהו העלה את התיעוד לרשת וכתב: "אחמד טיבי חושף שבני גנץ תלוי בו לחלוטין".

מגיעים להצבעה. 16 ח"כים תומכים, 5 מתנגדים, ועדת הכנסת יוצאת לדרך. ההרכב שלה מלמד על רוב מוחלט שיתנגד לבקשת החסינות של נתניהו, להלן פירוט חברי הועדה המכרעת:

מסיעת כחול לבן: אבי ניסנקורן שיכהן כיו"ר הוועדה, מיכאל ביטון, יעל גרמן, צבי האוזר, אורית פרקש הכהן, קארין אלהרר, יואב סגלוביץ', ואיתן גינזבורג. מסיעת הליכוד יהיו שמונה חברי כנסת. מסיעת הרשימה המשותפת: עופר כסיף, אחמד טיבי, ומנסור עבאס. מסיעת ש"ס: יואב בן-צור, משה ארבל. מסיעת ישראל ביתנו: עודד פורר, ויוליה מלינובסקי. מסיעת יהדות התורה: אורי מקלב, ויעקב טסלר. מסיעת ימינה: אופיר סופר, ומתן כהנא. מסיעת העבודה-גשר: רויטל סויד ומירב מיכאלי. מסיעת המחנה הדמוקרטי: תמר זנדברג.

בהמשך הדיון עובר להצבעה במליאה, הליכוד מאיים בהגשת בג"צים, מיקי זוהר וחברים בסביבת נתניהו זועמים על אדלשטיין שאינו מתאמץ דיו להפעיל את כוחו לטובתם, ודיווחים שונים יעדכנו על הרהורי חרטה של נתניהו בהגשת החסינות ואולי גם משיכתה. כך או אחרת, המצב מבחינת נתניהו – נראה בלתי הפיך. את התקופה הקרובה הוא עשוי לבלות בין כינוסי בחירות לבין אולמות בית המשפט.

"ממשלת ישראל זו פיקציה"

"הטענות של הליכוד הן פארסה", אומר ח"כ אסף זמיר בראיון: "נתניהו רוצה שיתנו לו חסינות, אבל עושה כל דבר אפשרי כדי למנוע דיון בבקשת החסינות".

זמיר מאשים: "יש לו תיק פלילי עם סעיפי אישום בשוחד ומרמה ובמקום להתפטר ולשחרר את המדינה, הוא מנסה להתחמק בעזרת כל טריק וכל שטיק אפשרי".

בשיחה עמו, זמיר אינו חוסך בשבט לשונו ותוקף, "‏לפני תקופה קצרה נתניהו הודיע שהוא רוצה חסינות. מאז צבא נאמניו עוסק רק בדבר אחד: למנוע דיון על חסינות. בדרך נדרסים כל אלו שעומדים מנגד".

‏"לא איל ינון מעניין אותם, לא החסינות מעניינת אותם ובטח שלא שלטון החוק. הם נחושים לשבור את השיוויון בפני החוק ולמלט את נתניהו מהדין. זה כל הסיפור", מאשים זמיר.

בפיו של זמיר מילים קשות על ממשלת נתניהו. לדבריו, "ממשלת ישראל זו פיקציה. אין ממשלה ואין מדיניות. יש אסופה של פוליטיקאים שמתקשטים בתארים, בשררה ובארשת חשיבות. אין להם אמון בכנסת או רוב בציבור. כל קשר בינם לבין רצון העם לא קיים כבר כמעט שנה שלמה".

"הבחירות האלה על השאלה – האם תהיה ממשלה חדשה או הממשלה הקיימת תמשיך למשול ותהיה קיצונית יותר, תעניק חסינות לנתניהו ותהפוך את איתמר בן גביר לשר".

בנוגע לעריקת ח"כ גדי יברקן מ'כחול לבן' לליכוד, אומר זמיר כי "זה לא מירוץ סוסים או תחרות בין קבוצות כדורגל, זה מאבק על עתיד המדינה שלנו ועל דמותה. מי שלא מבין את זה ובמקום להפשיל שרוולים ולהילחם מתעסק עכשיו בשופינג אופורטוניסטי לא צריך להיות בכחול לבן".

השארת תגובה