"אנשים שמחים" – צפירת הרגעה בטבריה

בטבריה מתחילים לאמוד את הנזקים שהותיר אחריו ראש העיר המודח רון קובי ומשקיעים מאמצים לתקן את המשברים החמורים שהוביל • המשוכה המשפטית: נקבע דיון בבג"צ על פיטורי קובי

רון קובי
רון קובי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר הדחת רון קובי מתפקידו, התכנסה המועצה הממונה מטעם משרד הפנים בבניין עיריית טבריה והחלה בדיונים לקראת שיפור מצבה של העיר בצל המשבר שפוקד אותה תקופה ארוכה. בג"צ דחה את בקשתו של קובי למנוע את התכנסות הוועדה באמצעות צו ביניים, אך קבע דיון בנושא שיתקיים בעוד כחודש ימים, בראשות השופטים סולברג, מינץ ואלרון יוסף.

משרד הפנים הבהיר כי בניגוד לפרסומים המגמתיים מטעם, לא קיבלה המועצה הממונה כל החלטה לסגור את הטיילת והעסקים בשבת, והנושא אף לא עלה כלל לדיון. "המועצה הממונה פועלת ותפעל במלוא כוחה, להחזיר את עיריית טבריה לתפקוד מלא לרווחת התושבים, הראויים לשרות טוב כפי שמגיע לכל אחת ואחד בישראל", ציינו. בהודעתם ביקשו להעביר מסר של פיוס לתושבים, לפיו "הגיעה העת רבותי, כי טבריה תעלה על דרך הצמיחה והשגשוג, ותזנח מאחור את הריב והפילוג".

המפנה החל ביום שני, אז החליט השר זאב אלקין להפסיק את כהונתו של ראש עיריית טבריה, רון קובי, לאחר שבחן במשך ימים את נימוקי הדרג המקצועי באשר לכשלון אישור תקציב העירייה במועד הקבוע בחוק, על ידי ראש העירייה וחברי המועצה. בהתאם להחלטת בג"ץ והטענה לניגוד עניינים בהתערבותו של שר הפנים אריה דרעי, הסמכות להחלטה בנוגע להמשך כהונתו של ראש העיריה, עברה לשר אלקין לאחר שהדבר אושר בממשלה ובכנסת.

יממה לאחר שהודח, הגיש קובי ערעור לבג"ץ בדרישה לעצור את החלטתו של השר אלקין להפסיק את כהונתו. הערעור הוגש שעות ספורות לפני התכנסות הישיבה המקצועית הראשונה של הועדה הממונה מטעם משרד הפנים בבניין העירייה. בטרם התכנסו, הסתייגו חבריה והודיעו כי הישיבה תתקיים כל עוד בג"צ לא יתן החלטה אחרת בנושא.

הנושאים שעמדו על סדר היום בוועדה היו בין היתר דיון מעשי במתן סיוע מידי לתושבי טבריה והחלטות מקצועיות שעומדות באוויר כשנה לאחר אי תפקוד העירייה והמשבר שפקד את העיר. החברים בוועדה נדרשו למצוא פתרונות למצב ולגייס משאבים וסיוע כלכלי ממשרדי הממשלה השונים.

בין חברי הוועדה נמצאים יוסי עדס, מנהל תחום בכיר אשראי במשרד הכלכלה. רועי דהן, מנהל אגף בכיר פיתוח ההון האנושי, במשרד הפנים. ענת אסרף, מנהלת אגף בכירה בחירות לרשויות המקומיות במשרד הפנים. שלמה כהן, סגן מנהל מחוז חיפה והצפון במשרד הרווחה. יוסי חדד, מנהל מינהל אוכלוסיות מרקם ותיק במשרד הבינוי והשיכון.

קובי הגיב להחלטה כדרכו, בשידור חי בחשבון הרשת החברתית שלו מלשכתו בעירייה, ותקף את השר אריה דרעי ואת ראש הממשלה נתניהו. בדבריו האשים, "בחרתם ביבי וקיבלתם אריה דרעי. המדינה מתעוררת. בפעם הראשונה אחרי 30 שנה עצרנו את הגרעון בטבריה, הגענו לשיא בתיירות עם עלייה של 18%, גביית שיא בארנונה ושיטות ניהול מעולם ההיי טק, והנה הם רוצים לחמוד את טבריה ולהחזיר אותה להיות עיר חרדית. ביבי לך הביתה".

בראיון לאריה אלדד ובן כספית ב'רדיו 103' האשים קובי כי "מי שעמד מאחורי הסרטונים שלי נגד ליברמן זה נתניהו. גם הריצה שלי בבחירות לכנסת היתה מתואמת איתו".

יצויין כי תקציב העיריה לא אושר במועד הקבוע בחוק וגם לא בתקופת הארכה שנתן משרד הפנים והסתיימה ב-30 לספטמבר 2019.

על פי סעיף 206 לפקודת העיריות, מועצה שלא מאשרת תקציב עד למועד שקבע משרד הפנים – תפוזר. משכך, הופסקה כהונת חברי המועצה והמועצה פוזרה. חברי המועצה שפוזרה וראש העירייה הופיעו לשימוע בפני מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, היועץ המשפטי של משרד הפנים, עו"ד יהודה זמרת, מנהל מחוז צפון בועז יוסף וראש אגף תקציבים במשרד הפנים סיוון להבי והעלו את טיעוניהם באשר לנושא האחריות לאי אישור התקציב. בנוסף לשימועים בעל פה, שלחו חברי המועצה וראש העירייה טיעונים בכתב.

לאחר בחינת הדברים במשך ימים, וסאגה ממושכת שהגיע לא אחת לפתחו של בית המשפט העליון, החליט כאמור השר אלקין להורות על סיום תפקידו של ראש העירייה, רון קובי.

לאחר קבלת החלטת השר אלקין, כינס שר הפנים, אריה דרעי, ישיבה עם אנשי המקצוע במשרד הפנים והחליט למנות את סמנכ״ל משרד הפנים, מוני מעתוק,  ליו"ר הועדה הממונה טבריה. לחברי המועצה ימונו עובדי מדינה ממשרדים שונים.

בהתאם לחוק, המועצה הממונה תכהן בתפקידה לפחות שלוש שנים ולאחריהן יחליט שר הפנים באשר למועד בחירות חדשות בעיר.

שר הפנים, אריה דרעי מסר בתגובה להכרעת אלקין: "הדבר החשוב ביותר כעת הוא להחזיר את עיריית טבריה למסלול, ולהבריא אותה כדי שתושבי העיר לא ייפגעו. מיד לאחר החלטת השר אלקין, מיניתי את סמנכ"ל משרד הפנים, מוני מעתוק, עובד בכיר וותיק במשרד הפנים, לראש המועצה הממונה ואיתו פקידים נבחרים ממספר משרדי ממשלה שיכהנו כחברי מועצה ויעשו ככל יכולתם המקצועית לסייע לעיר טבריה ותושביה".

יו"ר 'הבית היהודי' בטבריה, רפאל טרבלסי הגיב להחלטת אלקין, "זהו יום מורכב לעיר טבריה אך מאמין שהכל לטובה. בשנה האחרונה התמודדנו עם מצב לא פשוט, מורכב ולא סביר למנהיגות ציבורית. השתדלתי יחד עם חברי יוסף בן חמו לפעול בשקיפות, ניקיון כפיים ודבקות בערכים. לשים את המהות בראש ואת רעשי הרקע בצד. היום התקבלה החלטה חשובה לעיר טבריה. איני שמח למצב אליו הגענו אלא להפך".

"החלטתי להכריז מראש שאכבד, אבין ואתמוך בכל החלטה שתתקבל היום ע"י הצוות המקצועי של משרד הפנים וכך עשיתי. כשלושה חודשים לקח לגורמי המקצוע לבדוק את ההתנהלות שלנו כחברי מועצה ושל ראש העירייה".

טרבלסי הוסיף, "אין לי ספק שההחלטה קשה לעירנו האהובה. אך מתוך השבר בו אנו נמצאים, אני מאמין שמכאן רק אפשר לצמוח ולפרוח. אני רוצה לפנות בבקשה אישית לכל תושב ותושבת העיר, עברנו שנה לא קלה, שנה של פילוגים, סכסוכים ושנאה. בואו נפתח דף חדש. בואו נמחל ונסלח איש לרעהו ולאחיו יאמר חזק".

"אנשים שמחים"

עדות לתחושת ההקלה בעיר הקודש שחונה על חוף הכנרת, קיבלתי מאישים בולטים בחיי העיר. במסגרת תפקידיהם נתקלו אנשי שיחי במחסומים שהציב בפניהם רון קובי ונדהמו לגלות את דפוס הפעולה השפל שלו בתחומים רבים, מה שהוביל אותו עד הלום.

נציג 'דגל התורה' בעיר דוד אוחנה נשמע אחרת. במרוצת הזמן קיימנו שעות שיחה רבות סביב דמותו של קובי וניתחנו את המצב העגום אליו נקלעו תושבי טבריה בגללו. עם פרסום החלטת אלקין, ניכר בקולו של אוחנה כי הוא רואה את האור בקצה המנהרה.

"אנחנו מתקדמים לכיוון הנכון", מבשר אוחנה. "ציפינו לרגע הזה הרבה זמן. קובי באמת לא התאים לתפקידו. העיר מושבתת והגיע הזמן שתוקם ועדה מקצועית. מקווה שבג"צ לא יעצור הכל".

אוחנה מתאר את האווירה החיובית שאופפת את טבריה. "לא מפסיקים לעצור אותי ברחוב אנשים מכל הסוגים", הוא מספר. "רואים שמחה על הפנים של התושבים".

במהלך השיחה, מפנה הנציג הדגלאי את תשומת ליבי לסיעתא דשמיא שליוותה את העיר. "זה דבר לא מובן", מצהיר אוחנה. "הרי הוא קיבל ששה מנדטים מתוך חמשה עשר. קובי יכול היה לצרף לקואליציה את מי שרק רצה ובכך לסיים את הסאגה. רואים כאן ברכת צדיקים והשגחה פרטית בכך שקיבל החלטות משונות והסתכסך עם כולם".

מתברר שקובי זיהה את סוף דרכו בעירייה כבר לפני תקופה ועשה ניסיונות למנוע את רוע הגזרה מבחינתו. "הוא הבין את הטעויות שלו נסיה איכשהו להתקרב אלינו, אבל זה כבר היה מאוחר", מגלה חברו לשולחן העירייה.

כשמעיפים מבט על הקריירה הסוערת של קובי כראש העיר, בולט לעין אופיו הדורסני וסגנון השיח שהנחיל לרשות המקומית. כאשר זיהה אדם שלא מתיישר עם העמדה שלו, ירד קובי לרזולוציות הכי נמוכות ודאג להשפילו בצורה הקשה ביותר. "הוא פגע באנשים בצורה ישירה ולא בחל במילים פוגעניות כלפי תושבים", אומר אוחנה בהתייחסו להשתלחויות הבוטות.

שמעון כהן הוא עורך עיתון מקומי בטבריה. כאשר נודע לו על החלטת השר אלקין להדיח את קובי, הוא שם פעמיו לבניין העירייה עם בקבוק יין ביד. "עשינו לחיים קטן", הוא אומר לי השבוע ומדגיש שאינו רגוע עדיין כל עוד בג"צ לא הכריע בעניין.

כהן למוד ניסיון. שמחתו על קץ עידן קובי התבררו לו מספר פעמים כחגיגות מוקדמות מידי. פעם אחר פעם התייצב בית המשפט העליון לצידו של ראש העיר הפרובוקטור ובנימוקים תמוהים אפשר לו להמשיך בתפקידו. למרות החשש שבג"צ יהפוך את החלטת אלקין, כהן "לא התאפק" ויצא לצהול.

בפיו של העורך הטברייני בטן מלאה על אריה דרעי. "אני לא מבין למה שר הפנים לא שולח אבטחה שתשמור על בניין העירייה ותמנע מחטפים של הרגע האחרון והעלמת ראיות מהמחשבים. אני מאמין שהוא עושה שם ניקיון ויש לו הרבה עבודה בנדון", הוא זועם.

כאדם שאינו מתגורר בעיר, סיפרתי לידידיי הטבריינים כי השמחה על הדחת קובי אינה נחלתם בלבד. לא שיש כאן שמחה לאיד חלילה, אבל הבשורה שהביא עמו בדמות פגיעה בכל הקדוש והיקר, עקירת השבת וזלזול ברבנים תוך שיסוי יהודים האחד ברעהו, זו איימה להתפשט ולקנות שביתה במקומות נוספים.

ראשי ערים בישראל הביטו בו ובחנו את דרכו. ניתן היה לזהות מגמה מסוכנת של אחדים מהם לראות בו מודל לחיקוי ולצאת ביוזמות מתגרות בציבור שומרי התורה והמצוות. יש בה, בהחלטת אלקין הצודקת להפיח תקווה שתופעות אלו יודחו אף הן ויהפכו להיסטוריה.

46 תגובות
 1. ברוך שפטרנו מעונשו שלזה

 2. טוב שפוטר

 3. איזה נזקים הוא הותיר אחריו
  אנחנו רק הרווחנו ממנו ראש עיר תותח

 4. החרדים הם אלה שמתגרים בחילונים! לא רוצים בשבת לצאת לרקוד ולאכול בחוץ – אל תצאו בעצמכם!!!!! אבל למה להפוך את עיר התיירות (!!!) למשותקת?!?!

 5. הרס את העיר ליצן החצר שלא הצחיק אף אחד.

 6. אם היה מחכה עם המלחמה היה לעיר טוב כי התוכניות שלו היו מצויינות לעיר

 7. צריך לחוקק חוק חדש שלא חשבו עליו עד עתה . שאומר :מי שישב בבית סוהר אינו יכול להבחר שוב לכנסת או לתפקיד ציבורי כלשהו.
  רון קובי נקי.

 8. כל מה שכתבתם בכתבה שקר גדול.
  התושבים עוד יסבלו לאחר לכתו של רון
  הפסדתם ראש עיר תותח שבא לשנות ולקדם ולהוקיא את כל המושחתים מהעיריה.

 9. עכשיו טבריה תהפוך להיות בית שמש או בני ברק?

 10. אדם שנלחם בדת היהודית סופו ליפול וכל אלה שבחרו בו נופלים איתו
  כמו שכתוב סר צילם מעליהם
  וכן ליברמן וכל השמאל גם דרכם ליפול כמו אלה שנלחמו בדת ישראל

 11. בין השורות אפשר להבין שהכתבה מוזמנת על ידי הציבור החרדי, רון קובי הראה לכולם שיכולה להיות טבריה אחרת ולא רק טבריה שחורה

 12. הוא לא פרובוקטור באמת. הוא סתם ערס..

 13. הדתיים הרסו ועוד ייהרסו עוד יותר את העיר.
  חייבים לברוח מפה כמה שיותר מהר!

 14. העיר ניראות זוועה כמו מיזבלה כולם הולכים ומתחרדים מסכנה טבריה

 15. ומתחרד

  כולם נהיים דתיים יהרסו את המדינה

 16. פשוט עצוב לקרוא את התגובות ולהבין כמה סכסוך ושנאה יכול בנאדם אחד לזרוע בלבבות שלנו..
  אנחנו עם אחד . הגיע הזמן שנניח הכל בצד ונכבד אחד את השני ונאהב…
  השנאה הזאת ממיטה עלינו רק הרס וחורבן. צער וכאב!
  בואו נניח למחלוקת ולמדון ונלמד לחיות יחד באהבה⁦❤️
  כי אין לנו עם אחר וארץ אחרת..

 17. ברוך שפטרנו

 18. אני לא מטבריה לפי איך שהוא התנהג טוב מאוד מה שעשו אדם בלי כבוד ורגש דיקטטוור אמיתי לטבריה מגיע ראש עיר שנותן כבוד ולא זבל מאפיונר אמיתי

  התנהגת כמו גנסטר אמיתי חשבתה שאתה בניתה את טבריה אני לא מטבריה

 19. אתם תצטערו על לכתו תהיו בטוחים

 20. משך אש אבל עשה עבודה מעולה רון קובי

 21. ברוך שפטרנו מעונשו של זה הוא לא בן אדם נורמלי כי אםהוא רוצה לתקן בעיר שילמד מראשי ערים שגרים בה גם חילונים וגם דתיים וראש העיר שלהם לא יוצא נגד התושבים אז מה שנגיד בסוף אשרנו וטוב חלקנו שהוא עזב תודה לבורא עולם ויפסקו יפה הנפש שבחרו בו מי שרוצה שיעזוב לנצרת

 22. חחח לתקן העיר לא היתה במצב טוב כזה 20 שנה..עוד יתגעגעו אליו

 23. בינתיים זה עובדה שרון קובי קידם את העיר אף אחד לא יכול להגיד שלא מי שאומר שלא הוא שקרן במצח נחושה
  הוא הראש עיר הכי טוב שהיה פה ב 30 שנים האחרונות!!!

 24. מאז קום המדינה לא היה ראש עיר דפוק כמו רון קובי

 25. כתושב טבריה שמשלם ארנונה 100%ללא הנחה "גם לפני עידן של קובי"
  חוץ מפינוי אשפה אין כלום בעיר!!! גם זה קובי הוריד בהרבה,
  מדוע אין גינות עם מתקנים כמו בכל עיר שמתגוררים בה ילדים???
  מה יש לי מזה שקובי משתמש בכסף לפיתוח הטיילת ולפרסם את שמו?
  כלכלה זה לא מוסיף לעיר, אולי בעלי החנויות/דוכנים שאינם נמנים על תושבי טבריה ואינם משלמים ארנונה מרוויחים מזה, עלות תחזוקת הטיילת הוא הרבה יותר מסכום הארנונה שהחנויות בטיילת משלמים ורוב העובדים הם בכלל לא טבריינים כך שהעיר לא מרוויח מזה כלום!
  אשמח לקבל תמורה לארנונה שאני משלם!!!

 26. ראש עיר תפקידו ליצר ולחבר ביין כל התושבים . רון ק. החליט ש ה שמירת מצוות כל אחד יעשה רק בביתו , האיש הזה הרס לנו את העיר! התנהל כ עובד תברואה ולא ראש עיר.
  הפה שלו מאוד לא נקי וחושב שהבריונות שלו תעזור לו .
  אז הינה לא ידע ל לנהל את העירייה , ולא ידע איך להתחבר לתושבים . כולם שווים! אך קובי החליט ש ל חרדים לא מגיעה כלום .
  היום יש לנו הצעה עבורו מקום עבודה מצויין בעירייה .לעבוד במחלקת התברואה . צריכים אנשים כמוהו הוכיך את היכולות שלו .
  תודה לך נחתה לנו המון עשן בעיניים.

 27. שקר ממילה ראשונה איזה כתב זבל

 28. סילוק איש המדנים העיר אפילו את הטבע בשמחה.גשם יורד בשפע והכנרת מתמלאת במים. חזרתו תגרום לשנות בצורת.

 29. נעלמה תגובתי

 30. סליחה? כל האנשים בוכים שטבריה תחזור לתקופת האבן עכשיו

 31. טבריה עיר חרדית .הטברינים לא צרכים בתי מלון וטיילת.כולם חרדים.כולם מתפללים מהבוקר עד הבוקר רק מתפללים .תמשיכו להתפלל.אולי יכנס 100 שח חחחחחח.

 32. תלכו כפרה על רון קובי גנב או לא

 33. בתור אוהב חרדים ובתור תושב תל אביב וחולה על העיר טבריה מאחל לכולם הצלחה ושגשוג בעיר היקרה הזאת והשם יעזור לכולנו א מ ן

 34. רון לך לכה ותצליח לקקל במקום
  אחר ברוך שפטרנו

 35. אנשי החושך מאירן ניצחו את אנשי האור. גנבו שלטון מהציבור שהכריע באופן דמוקרטי. מקווה שהעליון ישנה את רוע הגזרה.

 36. כתבה מגמתית ראיינתם את מי שמראש החליט להפיל אותו ועשה הכל לשם כך .
  גם גייס את הכתב שלא מעט פעמים. העלה פוסטים שקריים בדף שלו והיה מוריד אותם לאחר שחלחלו בציבור ואף לא דאג לאמר ששגה .
  בקיצור כתבה מאוד מגמתית.

 37. ראש העיר יחזור.לא הכל אבוד.

 38. אינני תושב העיר אלא חולוני.
  במציאות בכל הערים כולם מסתדרים חרדים וחילוניים.
  מה שעשה רון קובי הוא להפוך עיר לחילונית והיהדות וכבוד השבת לא מעניינים אותו וניצל את החרדים לתסביך רדיפה לצלם ולתעד אותם
  התיירות הגדולה היא קברות התנאים .
  המזרחיים הם בעד התורה השבת וכל יהודי אוהבים תלמידי חכמים אף שאינם שומרים תרי"ג מצוות אבל חדורי אמונה באהבת ה' בתורתו במשה עבדו מאז קום המדינה הם בעד התורה.
  לא עלינו לארץ כדי שהשמאל והציונות החילונית יעקרו את תורתנו ותרבותנו

 39. זבל של עיר,אנשים מושחתים,גנבים ונוכלים.אין תקנה למקום הזה שהולך ומדרדר.יטתר גרוע מכפר ערבי מחדל בעירק.

 40. ראש עיר תותח, לא היה ולא יהיה כמותו

 41. רון קובי , לא מאושם בפלילים ורצה להפוך את טבריה לעיר תיירות משגשגת

 42. רון לא טבריני שיחזור לעיר שלו שם שיעשה בלאגן נראה אותו

 43. איש ציבור שישב בכלא פסול מלהיות שר בממשלה

 44. נזקים ?
  עלובי נפש הלוואי שכל ראשי הערים יהיו כמוהו
  רק ליברמן יטפל בכם

 45. בטבריה רגילים לחיות בקצבאות שס הרוב עבריינים אם לא רון קובי העיר נכנסת לתרדמת

 46. קובי אך הלכת לבגץ מה לא הייתה חולה אני מציע שתהיה בבית עד שתבריא כי אתה באמת לא מתאים לכלום אתה באמת חולה

השארת תגובה