נתניהו קורא לבן גביר 'לפרוש'

לאחר שננטש ברגע סגירת הרשימות על ידי רפי פרץ, נתניהו קורא לבן-גביר לפרוש מהמירוץ "כמו סתיו שפיר" • בעוצמה יהודית תקפו: "אם נתניהו היה פורש, הייתה מוקמת ממשלה"

בדרכה של גאולה. ראשי מפלגות הימין פרץ ובן גביר
בדרכה של גאולה. ראשי מפלגות הימין פרץ ובן גביר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לא היה שקט בימים טרם סגירת הרשימות בציונות הדתית – כאשר באוויר ריחפה השאלה האם יהיו חיבורים בין מפלגות הציונות הדתית, מה שיציל את המפלגות מסכנת אחוז החסימה. ואלה הם רשימות הימין: האיחוד הלאומי של השר בצלאל סמוטריץ', הימין החדש של השר נפתלי בנט ואיילת שקד, הבית היהודי של הרב רפי פרץ ועוצמה יהודית של איתמר בן גביר.

ארבע רשימות שמביאות יחד בערך עשרה מנדטים, אבל מאחורי כל מנדט ומנדט ברשימות הנ"ל טמון אגו ברמה שמספיקה לגוש שלם. כל אחת מהרשימות הללו, אינה עוברת את אחוז החסימה במידה ורצה לבדה על כן נדרש מהן להתחבר בכדי להיכנס לכנסת ואולי להביא את גוש הימין ל-61 מנדטים.

אבל הציונות הדתית הליברלית, הציונות הדתית האדוקה יותר והימין הקיצוני, אינם אוהבים זה את זה בלשון המעטה ובקושי רב מוכנים לשבת יחדיו. לאחר אינספור דיונים בין ראשי המפלגות, זמן קצר טרם סגירת הרשימות הושג סיכום בימין לריצה תחת רשימה אחת שכוללת את הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, אך לא את עוצמה יהודית של איתמר בן גביר. יו"ר עוצמה יהודית הגיש את רשימתו בנפרד.

הרשימה המאוחדת של מפלגות הימין החדש, האיחוד הלאומי והבית היהודי צפויה להיות מורכבת מבנט במקום ראשון, פרץ בשני, שקד בשלישי ולאחר מכן בצלאל סמוטריץ'. את שאר הרשימה ירכיבו מתן כהנא מהימין החדש, אופיר סופר מהאיחוד הלאומי, עידית סילמן שעברה בדקות האחרונות לפני החתימה על ההסכם מהבית היהודי לימין החדש, ובמקום השמיני העיתונאית שרה ב"ק שהצטרפה לבית היהודי לפני מספר ימים.

דקות לאחר שהושג ההסכם, יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר הגיש את רשימת מפלגת עוצמה יהודית בראשותו לכנסת, הגיב על המהלך שהשאיר אותו בחוץ, ותקף את יו"ר הבית היהודי. "מי שמתקרא שר חינוך בגד בי ותקע בי וב-84 אלף אנשים שהצביעו לעוצמה יהודית סכין בגב", אמר והוסיף: "הערב הזה בנט, סמוטריץ' והרב פרץ שמו קץ לקריירה הפוליטית שלהם – והם גם מנסים לפגוע בשלטון הימין".

בן גביר הוסיף: "בפעם שעברה הם סיפרו כמה הם מבינים שהפילוג הוא לא טוב, כמה לא בסדר שהלכתי לבד. הפעם עשינו הכל כדי ללכת ביחד, ויתרנו על מקומות. השר בנט אמר שהבעיה היא התמונה בסלון, וכדי למנוע מפלה של הימין הורדתי את התמונה מהסלון. מסתבר שלא מעניין אותם אידיאולוגיה, אלא אגו. סמוטריץ', שנלחם כמו ילד על תפקידים. שר חינוך שמשקר. זו חבורה שלא ראויה להנהגה".

יו"ר הבית היהודי השר רפי פרץ אמר ביום סגירת הרשימות באשר לחתימת ההסכם כי, "יש רגעים בחייו של אדם שעליו להכריע כנגד כל הסיכויים. בלב כבד, קיבלתי את אחת ההחלטות הקשות בחיי מטעם אחד ויחיד – הציונות הדתית, הזהות היהודית וארץ ישראל היו היחידות שעמדו לנגד עיניי".

לטענת פרץ, "החלטתי לרוץ ברשימה אחת משותפת שתציל את מדינת ישראל כולה מממשלת שמאל שתחריב כל סממן זהות יהודית של עם ישראל ושתנהל משא ומתן עם תומכי טרור. מתוך אחריות גדולה לעתיד התורה, הציונות הדתית ומחנה הימין קיבלתי הערב החלטה קשה שתציל את המחנה כולו בבחירות הקרובות".

פרץ שהפר את ההתחייבות שלו כלפי בן-גביר, ביקש לנצל את הבמה ולהתנצל. "נכון, אנחנו נמצאים במגרש הפוליטי אך עליי להיות קודם כל נאמן לעצמי ולכן אבקש את סליחתו של ידידי עו״ד איתמר בן גביר על שנאלצתי לבטל בכאב את ההסכם איתו. כאשר מחנה השמאל מצופף שורות במטרה להקים ממשלה נדרשת הכרעה כואבת. גודל השעה והאחריות הלאומית מחייבות אותנו להתאחד", דברי פרץ.

יו"ר האיחוד הלאומי השר בצלאל סמוטריץ' אמר כי הוא "מברך את שותפיי על ההסכם. הציונות הדתית יוצאת לדרך ביחד. נשים מאחורינו את משקעי העבר ויוצאים לדרך חדשה. חובתינו לעבוד קשה ולהחזיר את אמון הציבור בנציגיו. לאורך כל הדרך חשבתי שאין לימין ולציונות הדתית פריוולגיה לרוץ ברשימות נפרדות. וויתרתי בשמחה לרב רפי על מקומי למען האחדות ושמירה על כבודו כפי שעשיתי בפעמים הקודמות. טוב שהגענו להסכם המיוחל".

מוקדם יותר, הבהיר בנט שלא ירוץ עם עוצמה יהודית לכנסת. "לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון ביתו תמונה של אדם אשר רצח 29 איש חפים מפשע", אמר בנט.

"לבעיה שנוצרה יש פתרון פשוט ומיידי. ראש הממשלה יזמן אליו את ידידי רפי פרץ, יסייע לו להצטרף אלינו, ויקרא לבן גביר להסיר את התמודדותו לכנסת. אם רה"מ יצליח, הימין לא יאבד אף קול. אם בן גביר יחליט בכל זאת לרוץ, ראש הממשלה יבהיר לציבור שהפעם שאין לבן גביר שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה".

העיתונאית דפנה ליאל חשפה את החתימה של בנט על הסכם האיחוד מהבחירות הקודמות, בו הוא מסכים שבן גביר יקבל את המקום השמיני. ליאל כתבה: "בנט אמר אתמול שלא ישלב ברשימתו אדם שתמונת רוצח תלויה בסלון ביתו, אלא שרק לפני חצי שנה חתם על הסכם שבו הוא מסכים לכך שבן גביר ישתלב במקום ה-8 במקרה של חבירה. כנראה שגם הקו האידיאולוגי הזה הוא עניין של פוזיציה פוליטית".

בתגובה להצהרת בנט, פנה אליו בן-גביר ואמר "קראתי את דבריך. הסברתי אינספור פעמים כי אני נגד פגיעה בחפים מפשע. לאור העובדה שגורל עם ישראל וארץ ישראל מונח על כף המאזניים, ועל הפרק סכנה של הקמת ממשלה שתגרש יהודים מהבית, אני מודיע כי לטובת האחדות וניצחון הימין בבחירות אני מסיר את התמונה בסלון", הכריז.

מוקדם יותר, בניסיון נוסף להביא לאיחוד בימין, זמן קצר לפני סגירת הרשימות, זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו את שר הביטחון ויו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, ושר החינוך ויו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, לפגישת חירום.

השרים בנט ופרץ נועדו בקרייה בתל אביב. לפי מקורות, איתמר בן גביר היה בלשכתו של הרב פרץ וניסה לדבר איתו ולקבל תשובות, אך אנשי לשכת פרץ לא אפשרו לו להיכנס. אחת האנקדוטות של ערב סגירת הרשימות היא שהרב פרץ כמה דקות לפני פגישת הגישור עם ראש הממשלה, צייץ בחשבון הטוויטר של כך: "מילה זו מילה", כתב כשכוונתו שלא תהיה הפרה של ההסכם לריצה משותפת בין הבית היהודי לעוצמה יהודית, אולם דקות לאחר מכן מחק את הציוץ המתחייב להסכם ואכן בגד בעוצמה יהודית.

למחרת, ביום חמישי, נתניהו שיבח את "המנהיגות שגילה השר הרב פרץ שעל אף המחיר האישי הכבד פעל ומזער את הנזק של בנט לגוש הימין והציל קולות לגוש".

מסביבתו נמסר כי הוא "מצפה מבן גביר, עם כל הקושי שבדבר, שיפרוש מהמירוץ כדי להבטיח את שלטון הימין".

בתגובה לדברי נתניהו, אמרו בעוצמה יהודית כי "גם ראש הממשלה יודע שרק עוצמה יהודית לא תבגוד בגוש הימין ותיכנס לממשלת גנץ. בנט רצה לשבת עם גנץ, סמוטריץ' תמך בממשלת אחדות, וגם נתניהו עצמו חתר לכינון ממשלה עם לפיד, גנץ ומפלגת העבודה.

בהודעתם ציינו, "בפעם הקודמת ראש הממשלה הלך על הראש של עוצמה יהודית, ומנע הקמת ממשלת ימין. אם ראש הממשלה חפץ בהקמת ממשלת ימין, אנו קוראים לו לגלות אחריות, לתת לעם להחליט, ולא לנסות לפגוע בעוצמה יהודית".

בעוצמה יהודית הוסיפו, "אם ראש הממשלה היה פורש מתפקידו הייתה מוקמת ממשלה – שלא יטיף לבן גביר לעשות מה שאינו עושה בעצמו, ובצדק".

השארת תגובה