החשש: ימין מפוצל, שמאל מאוחד

עמיר פרץ חתם על איחוד עם מפלגת מר"צ • המפסידים: סתיו שפיר שנותרה בחוץ, ועיסאווי פריג' שהוצב במקום לא ריאלי • הקרע בימין: סמוטריץ' חבר למפלגת 'הימין החדש', מפלגות הציונות הדתית ירוצו ברשימות נפרדות

ארי קלמן אצל בצלאל סמוטריץ ארי קלמן אצל בצלאל סמוטריץ
ארי קלמן אצל בצלאל סמוטריץ ארי קלמן אצל בצלאל סמוטריץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם יש תהליך מובהק שניתן לאבחן בין מערכות הבחירות התכופות, הרי שזה מיעוט הרשימות וההתכנסות למפלגות גדולות. לקראת הבחירות לכנסת ה-21 נרשמו לא פחות מ-47 רשימות, בסבב שלאחריו הגישו 32 רשימות, ובבחירות השלישיות הבאות עלינו לטובה, צפוי המספר להצטמצם עוד יותר.

ולא מדובר רק בפרט פיקנטי על רשימות בשוליים בסגנון מפלגת הפיראטים או הנחנחים, כי אם בהליך התכנסות למפלגות הגדולות ולגושים. אלא שבעוד מפלגות השמאל מגיעות מלוכדות והרמטיות על מנת למצות כל קול, הרי שבימין עד הרגע האחרון נרשמו התקוטטויות ופיצולים לרוב.

לאחר מכבש של לחצים, נעתר השבוע יו"ר מפלגת 'העבודה' עמיר פרץ לקריאות ממחנה השמאל, וחתם על איחוד עם מפלגת מר"צ. שתי המפלגות הוותיקות, בעלות מוסדות, מתפקדים, סניפים והיסטוריה עשירה – ירוצו יחדיו תחת האותיות 'אמת'.

פרץ, שבבחירות קודמות חבר לאורלי לוי-אבקסיס וטען להתחברות מחדש של מחנה השמאל לפריפריה ואף לסחיבת קולות מגוש הימין, החליט שלא לסכן את הגוש כולו, וחבר למפלגת השמאל האליטיסטית בראשות ניצן הורוביץ. נפלאות דרכי הפוליטיקה, שהביאו את אורלי לוי, אשת ימין ולשעבר ח"כית מ'ישראל ביתנו', לצמרת רשימת השמאל היחידה בישראל.

חלוקת הרשימה בין הסיעות תהיה זוגית, שני מקומות לכל מחנה, באופן הבא: עמיר פרץ, אורלי לוי, ניצן הורוביץ, תמר זנדברג, איציק שמולי, מרה מיכאלי, יאיר גולן, אילן גילאון, עומר בר לב ורויטל סוויד.

למסיבת עיתונאים שבישרה על האיחוד, נכנסו פרץ והורוביץ צמודים וחגיגיים, לצלילי מוזיקה מזרחית. בקהל הריעו פעילים משתי המפלגות, כשבלא קושי ניתן לתת בהם סימנים: אנשי מר"צ שמחים ועליזים, לאחר שחרב אחוז החסימה הוסרה מעליהם, פעילי 'העבודה' נראו הרבה יותר מאולצים.

איחוד השמאל אינו שלם, זאת לאחר שח"כ סתיו שפיר, שערקה בבחירות האחרונות ממפלגת 'העבודה' לכיוון אהוד ברק ולמחנה הדמוקרטי – נותרה בחוץ. עמיתה למפלגת ברק, ח"כ יאיר גולן, ביצר את מעמדו בצמרת. גם דחיקתו של עיסאווי פריג' ממר"צ אל מתחת העשירייה הראשונה, נחשבת לבעייתית, בהיותו עוגן של חיבור לחברה הערבית. פריג' עתר נגד שריונו של גולן שמגיע על חשבונו, אך העתירה צפויה להידחות.

ובמפלגות הימין – תוסס מתמיד. לאחר התרגיל הפוליטי שעשה יו"ר 'הבית היהודי' הרב רפי פרץ עם חבירתו לאיתמר בן גביר, סיכם בצלאל סמוטריץ' על ריצה משותפת עם 'הימין החדש' של נפתלי בנט ואיילת שקד.

התפנית בעלילה הגיעה לאחר שסמוטריץ' ופרץ היו קרובים לחתימה על הסכם ריצה משותפת, אך הוא התפוצץ, לטענת סמוטריץ' בשל אי היענות לדרישתו להביא לאיחוד מלא בין המנגנונים המפלגתיים, לטובת ליכוד השורות בציונות הדתית.

מרכז מפלגת 'הבית היהודי' שהתכנס לאשר את ההסכם עם בן גביר ושריונים אפשריים, לווה בוויכוחים, צעקות וגם קטטה פיזית. מוקד הסערה לא היה דווקא בשאלה העקרונית האם ראוי למפלגת הציונות הדתית לחבור לאנשי כהנא, אלא בשאלת השריונים, שעלולים בעיקר לדחוק את ח"כ מוטי יוגב.

נכון לשעת כתיבת השורות, נותרו שעות אחדות לסגירת הרשימות, וההיתכנות לאיחוד כולל של מפלגות הציונות דתית עדיין קיימת, אך כפי הנראה, ירוצו שתי רשימות, שתיהן תחת אחוז החסימה.

הצורך בשתי מפלגות מימין לליכוד לא מופרך – בייחוד לאור חסרונם של כחלון ופייגלין – אך החלוקה הסבירה אמורה הייתה להעניק כתובת לאנשי הציונות דתית היותר אדוקים, ולאנשי ימין ליברלי. אלא שכעת, כשמפלגה אחת מציגה את פרץ ובן גביר, והרשימה השנייה את בנט שקד וסמוטריץ', לא ברור האם יגיעו יחדיו למיצוי קולות או שמא המהלך יסתיים באבדון לגוש.

השארת תגובה