"תלמידי המרכז החרדי מצליחים בזכות הגמרא"

טקס הענקת דיפלומות שקיימה השבוע שלוחת ירושלים של המרכז החרדי להכשרה מקצועית הוציא לדרך 120 בוגרים במגוון מגמות ומקצועות, שזכו בחותמת רשמית לפרנסה מכובדת בסייעתא דשמיא

''מצדיע לכם על מה שעשיתם''. ראש העיר ירושלים משה ליאון בנאומו
''מצדיע לכם על מה שעשיתם''. ראש העיר ירושלים משה ליאון בנאומו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בית עופר, ירושלים. 120 תלמידים יוצאים בשעת לילה קרה כשבידיהם דיפלומות מכובדות ומקצועיות שיסייעו להם להתפרנס בכבוד לאורך שנים ארוכות בסייעתא דשמיא. רובם כבר משולבים במשרדים עירוניים וממשלתיים ובמקומות עבודה פרטיים או עוסקים בתחום כעצמאים, ומיעוטם מקיימים קשר רציף עם מחלקת ההשמה הפעילה עד לכניסתם הקרובה למשרה הממתינה להם.

זה היה מדהים. שלוחת הגברים בשלוחה הירושלמית של המרכז החרדי להכשרה מקצועית קראה לבוגרי מגמות הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, הנדסאי בניין – ניהול בנייה, הנדסאי בניין – תכנון מבנים, הנדסאי חשמל, הנהלת חשבונות וניהול רשתות תקשורת – לטקס הענקת דיפלומות מרגש המסמל ציון דרך משמעותי בחיי התעסוקה שלהם. מעתה הם עם מקצוע רשמי ביד, מקצוע שמיועד לכלכל את המשפחה שלהם.

את המעמד פתחו דבריו המרגשים של הרב יהודה פוס, יו"ר ההנהלה של המרכז החרדי, שהעלה על נס את פועלו הגדול של אביו, הרב ד"ר אברהם פוס ז"ל, שהיה הראשון לזהות את הצורך לפתוח מקום שיאפשר לימודים ברוח תורנית ללא פשרות. "אבא הסכים לצאת לדרך רק לאחר שקיבל את הסכת מרן הגרא"מ שך זצוק"ל והקמת ועדה רוחנית שבחנה כל מהלך ווידאה שלא יוצאים בקריאה לאברכים לעזוב את ספסלי בתי המדרש, חלילה, רק יוצרים אפשרות לפרנסה מכובדת עבור אלו הזקוקים לכך", הוא ציין. "היום אנחנו קוצרים את פירות העבודה הקשה שלו.

"אתם, בוגרים יקרים, יוצאים כעת לשוק העבודה. עשיתם השתדלות לפרנסה, אבל בסופו של יום יש צורך בידיעה שהכול משמים. מאיתנו תובעים את ההשתדלות, ואז זוכים לנסים. אני מאחל הצלחה גדולה לכולכם".

וההצלחה כבר כאן, הזכיר אברהם הורן, מנכ"ל המרכז החרדי. "אנחנו לא מתפשרים על כלום, והתוצאות מדברות בעד עצמן. במה"ט ובאגף בכיר להכשרה מקצועית של משרד העבודה מעדכנים שהציונים של התלמידים שלנו ממוקמים בראש כל הרשימות. אנחנו נמצאים הכי גבוה בכל המדדים. בכל פעם מחדש אומרים לי: הם לא למדו ליבה, אבל מקבלים את הציונים הכי טובים. זה אפשרי בזכות הצוות המדהים, ראשי המגמות, המרצים ואנשי הסגל.

"בזכות מחלקת ההשמה של המרכז החרדי, שמוביל עם אחוזי הצלחה מרשימים במיוחד, אפשרי גם לדאוג לבוגרים למשרות מכובדות. תלמידים ותלמידות רבים בכל השלוחות מאיישים מקומות עבודה טובים ומפרנסים ומיישמים למעשה את התכנים המעשיים שרכשו. מעסיקים בכל הארץ משבחים את הבוגרים שלנו ומספרים על ייעול המשרד ועל תפוקה משמעותית והתייעלות רחבה. הם מרוצים מאוד ומבטיחים שברגע שיגדלו יגייסו בוגר נוסף.

"תלמידים יקרים, עשיתם השתדלות ראויה כדי לקיים את המשך הדורות. נזהרתם מהליכה אל מקומות שאינם מתאימים להשקפה שלנו ושיכולים לגרום לנזקים רוחניים. כאן שומרים על כל הגדרים והסייגים על פי הוראות גדולי הדור, שהזהירו מפני חדירת תכנים אקדמיים אל מחננו. אנחנו גאים לומר: אפשרי לסנן את האקדמיזציה שלצערנו הצליחה לפשות במחוזותינו, להישאר רלוונטיים לגמרי ולהיות אחראים על תלמידים טובים אפילו יותר".

בשלב הזה הוקרן סרט שחשף את היקף ההכשרה של המרכז החרדי: 3,000 תלמידים בשנה בשש שלוחות מקצועיות שפרוסות בכל הארץ, מגדלות בוגרים שמוטמעים בכל התעשייה הישראלית ומבצעות מהפכה של ממש בציבור החרדי: האפשרות לרכוש מקצוע מפרנס ללא חשש תכנים תיאורטיים מיותרים והשקפה אקדמית מסוכנת. "הרבה יותר פרקטיקה", העידו בוגרים, "היינו מוכנים לעבודה מיד בסיום הלימודים".

"כמו בימים ההם גם בזמן הזה אנחנו עושים כל מאמץ לשמור על הרוח היהודית ולהתגבר על כל המכשולים, ואני "מצדיע לכם על מה שעשיתם", התפעם אורח הכבוד ראש העיר ירושלים משה ליאון, שכיבד את האירוע בנוכחותו ובא להביע את הערכתו הרבה לעשייה ולברך את הבוגרים הטריים. "אני רואה כאן 120 בוגרים שמחר יוצאים לפרנס את הבית. עד לפני שנתיים החזקתי משרד רואי חשבון מהגדולים בארץ, ואני אומר לכם במלוא הכנות: העובדים החרוצים והכישרוניים ביותר הם אלה שמגיעים מהמגזר החרדי. לכל מקום עבודה שתגיעו תהיו גאים במי שאתם".

הרב אריה פטרבורסקי, מנהל שלוחת הגברים הירושלמית של המרכז, שאף הנחה את הערב בטוב טעם ודעת, סיכם. "בפיזיקה אנחנו לומדים על המרת אנרגיה. יהודי שיוצא לעבוד ומרוויח כסף ממיר את המשכורת לאנרגיה של קדושה בקיום הבית היהודי ובמעשי צדקה וחסד. אנחנו בנקודת המפגש שבין הביטחון להשתדלות. למדתם מקצועות טובים, אבל תזכרו לא לשאת עיניכם אלא אל אבינו שבשמים".

ברכות חמות העניקו אף אדריכל עמוס גדרון, ראש מגמת אדריכלות ועיצוב פנים; מהנדס יוחאי אקדע, ראש מגמת הנדסה אזרחית; ומר יוסף לוריא ממגמת הנדסת חשמל – שביקשו מהתלמידים לנהוג באחריות עם הכוח שקיבלו ולהמשיך להתמקצע כל העת.

את מסכת הנאומים חתם ר' משה שטארק, בוגר מגמת הנדסה אזרחית – תכנון מבנים, שסיפר: "אני מנהל פרויקטים במשרד האוצר בהיקפים של מאות מילוני שקלים. בלי המרכז החרדי לא הייתי שם. כולכם צריכים להכיר טובה למקום הלימודים המדהים הזה".

השארת תגובה