הרב אברהם יוסף לייזרזון ז"ל

בהלוויה רבת משתתפים, בראשות גדולי ישראל, הובא למנוחות יו"ר 'החינוך העצמאי' הרב אברהם יוסף לייזרזון זצ"ל שהלך לעולמו במוצאי השבת החולפת # בפטירתו נחתם פרק גדוש בתולדות הציבוריות החרדית, של שליח נאמן למשלחיו שהעמיד את הדת על תילה

הרב לייזרזון בפורום המנהלים
הרב לייזרזון בפורום המנהלים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חסיד בכל רמ"ח אבריו, איש ציבור בעל שיעור קומה, ירא שמים באופן נדיר ועמוד החינוך הטהור בארץ הקודש. אלה מקצת שבחיו של הרה"ח רבי אברהם יוסף לייזרזון זצ"ל, יושב-ראש 'החינוך העצמאי', שנלקח מעמנו במוצאי השבת האחרונה, והוא בן 77 בפטירתו.

הרב לייזרזון זצ"ל, היה מחשובי עסקניה של היהדות החרדית בעשרות השנים האחרונות, כאשר במסגרת תפקידיו הציבוריים בשליחותם של גדולי ישראל, הוא כיהן בין היתר כסגן ראש עיריית ירושלים וכחבר הכנסת מטעם מפלגת 'יהדות התורה', ובשנים האחרונות הקדיש את חייו למען חינוכם הטהור של ילדי ישראל ועמד כחומה בצורה בפני הניסיונות להחדיר רוחות זרות אל כותלי תלמודי התורה.

קהל המונים בראשות גדולי האדמו"רים ליוו במוצאי השבת את הרב אברהם יוסף לייזרזון ז"ל בדרכו האחרונה. במסע ההלוויה הספידוהו הגאון רבי מיכל זילבר, הגאון רבי עזריאל אויערבך, הגאון רבי זלמן נחמיה גולדברג, גיסו הגאון רבי צבי רוטברג ראש ישיבת 'בית מאיר', בנו הגאון רבי שמחה בונים לייזרזון והרב מרדכי קרליץ שדיבר בשם החינוך העצמאי. בין המלווים בלטו מרנן האדמו"רים מגור, בעלזא, באיאן, רחמסטריווקא וזוועהיל, לצד נציגי הציבור החרדי בכנסת – השר אריה דרעי, השר יעקב ליצמן, סגן השר פרוש וח"כ אייכלר ומקלב. המנוח נטמן בהר המנוחות.

"אבד חסיד מן הארץ"

טרם ההלוויה, ספדו לו אישי ציבור רבים שהכירו את פועלו והוקירו את מסירותו לשמירת החינוך הטהור בישראל. שר הבריאות יעקב ליצמן מסר כי הוא "המום ומזועזע מפטירתו של האי גברא יקירא, איש אגודת ישראל בליבו ונפשו, מסור בכל כוחו לכלל ולציבור החרדי, איש החינוך והמעש, נאמנם ושליחם של מרנן ורבנן גדולי ישראל בדורות הקודמים זי"ע, בראשם דודו מרן הגרש"ז אויערבאך זצוק"ל ולהבחל"ח ראשי ומנהיגי הדור שליט"א, הרב החסיד רבי אברהם יוסף לייזרזון זצ"ל, יו"ר החינוך העצמאי בא"י".

לדברי ליצמן, "בפטירתו נחתם פרק גדוש ועילאי שייזכר לעולם בתולדות הציבוריות החרדית. מאבקיו לשמירת צביון הדת בירושלים ולמען קדשי ישראל, בראשם המערכה הגדולה נגד המורמונים, עשייתו האדירה לטובת חינוך ילדי ישראל, והיותו שליח ציבור אגודאי במסירות נפש".

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי ספד: "אבד חסיד מן הארץ. המום וכואב מפטירתו של ידידי, שלוחא דרבנן, איש החינוך והעשייה בליבו ונפשו למעלה משנות דור, נאמנם של מרנן ורבנן גדולי הדור זצ"ל ושליט"א, שזכה להתברך רבות אצל מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל ולסייע למוסדות החינוך בישראל, הרה"ח רבי אברהם יוסף ליזרזון זצ"ל יו"ר החינוך העצמאי בישראל".

יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני הצטרף למנחמים, "יחד עם כל בית ישראל אנו מצטערים צער רב על פטירתו של יו"ר 'החינוך העצמאי' הרב אברהם יוסף לייזרזון זצ"ל, אשר במשך עשרות שנים עמד על משמר החינוך והיה קרוב לגדולי ישראל זצוק"ל".

מתנועת אגודת ישראל נמסר כי "ההנהלה, המרכז והמועצה, מועצת הקהילות וחברי ותומכי התנועה, מבכים מרה את פטירתו של איש האשכולות אשר זכה לאמונם של רבותינו הקדושים, הרב החסיד מוה"ר אברהם יוסף לייזרזון ז"ל, יו"ר מפעל החינוך העצמאי באר"י. המנוח ז"ל זכה לכהן בשליחות קודש במגוון תפקידים ציבוריים והיה מנאמני התנועה בכל מהלך שנות חייו".

ח"כ ישראל אייכלר ספד ואמר: "צר לי עליך אחי רבי אברהם יוסף ז"ל, מופת של איש ציבור בכל נימי נפשו נקי כפיים ובר לבב. במוצאי שבת ויחי, הכתה בנו הבשורה הקשה על הסתלקותו של איש הציבור בכל נימי נפשו, עסק בצרכי ציבור באמונת אומן, שיצק מים על ידי גדולי התורה ואישי הציבור מן הדור הקודם, נקי כפיים ובר לבב, הרב אברהם יוסף ליזרזון ז"ל".

"הרב לייזרזון היה איש אגודת ישראל בכל מהותו, המאחד את כל המחנות והקהילות ללא הבדל ובנאמנות. כאחיינו של הגרש"ז אויערבך זיע"א שגדל על ברכיו וכחסיד גור נאמן, הוא היה דבוק לרבותיו הקדושים ולכל גדולי וצדיקי הדור ולא מש מהם ומדרכם כל ימיו. כן הוא היה דבוק כל שנותיו בכ"ק מרן אדמו"ר מבעלזא שליט"א. הוא היה חרד לדעתם של כל גדולי ישראל, ותמיד היטה אוזן לשמוע דבר השם מפיהם".

"הוא היה רך כקנה לכל יחיד וקשה כברזל במלחמת ה' להגנת קדשי ישראל. כיו"ר החינוך העצמאי היה מגן עצמאות החינוך החרדי על כל גווניו בעוז ותעצומות. בשעת הצורך לא חת לצאת למלחמות קשות ומורכבות על כבוד שמיים, בכל מערכות היהדות החרדית. עד יומו האחרון ממש גילה דאגה רבה סביב הנעשה בארץ הקודש. הוא נלחם נגד ההסתה ההולכת וגוברת מצד גורמים כאלה ואחרים. בהסתלקותו איבדה היהדות החרדית חייל נאמן בחזית המאבק לעצמאות קיומנו. יחסר לנו שליח נאמן למערכות קודש ולהפרחת התורה בארץ הקודש. חבל על דאבדין. תנחומי הכנים למשפחתו הכבודה שעמדה לימינו בכל הזמנים".

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יואב בן צור סיפר, "עוד בתקופתי כמנכ"ל רשת החינוך התורני כשעבדנו בשיתוף פעולה מול משרדי הממשלה, התרשמתי עמוקות מאופיו המיוחד ומתחושת השליחות המיוחדת שליוותה את עשייתו למען עם ישראל וילדי ישראל. שולח תנחומים למשפחה ולמקורביו שלא תדעו עוד צער ולא תוסיפו לדאבה עוד".

קורות חייו

ר' אברהם יוסף ע"ה נולד לאביו הגאון הרב שמחה בונם לייזרזון, מראשי ישיבת שפת אמת, שנפטר בהיותו בן 27. לאחר פטירת אביו, גדל ר' אברהם יוסף אצל מרן האדמו"ר רבי שמחה בונים אלתר מגור זצ"ל. אמו, מרת רחל, היא בתו של רבי חיים יהודה לייב אויערבך ואחותו של מרן פוסק הדור הגאון רבי שלמה זלמן אויערבך זצוק"ל. ר' אברהם יוסף ז"ל למד בישיבת בית מאיר ובישיבת סלבודקה בבני ברק, ואף הוסמך לרבנות בגיל צעיר.

במהלך שנותיו בעסקנות הציבור החרדי שימש כדובר תנועת אגודת ישראל ושימש מטעמה כחבר המועצה הדתית בירושלים, חבר מועצת העיר וסגן ראש העירייה. כמו כן כיהן בעבר כסמנכ"ל מרכז החינוך העצמאי. הרב לייזרזון ז"ל נכנס לכנסת ה-14 בשנת 1998 עקב רוטציה פנימית בתנועת אגודת ישראל והתפטרותו מהכנסת של הרב משה גפני, וכיהן בה שמונה חודשים עד לפיזורה ביוני 1999. בבחירות לכנסת ה-15 הוצב במקום ה-120 הסמלי ברשימה. לקראת הבחירות לכנסת ה-18 שובץ כנציג חסידות גור במקום התשיעי ברשימת יהדות התורה.

עם פטירתו, הסתלק מעמנו אדם משכמו ומעלה שדאג כל חייו לכבוד התורה ופעל רבות כדי לרומם את קרנו של הציבור החרדי בארץ הקודש. יו"ר 'החינוך העצמאי' נפטר בגיל 77, לאחר שסבל מכליותיו בשנתיים האחרונות, והיה מגיע מידי כמה ימים לבית החולים 'הדסה' לטיפול בכליות. למרות ייסוריו הרבים, המשיך במסירות נפש להופיע בכל הכנסים שהוזמן אליהם, והיה עובר מכנס לכנס כדי לכבד בהשתתפותו ולהנחיל לדור הצעיר את אשר יצק מבארם של גדולי ישראל מצוקי ארץ מהדור הקודם.

השארת תגובה