סמינר: מוות כתוצאה מדימום

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שירותי הדם של מגן דוד אדום וחיל הרפואה של צה"ל, קיימו סמינר בינלאומי בנושא האתגרים בטיפול המתקדם בפצוע המדמם. בסמינר השתתפו ראשי ארגון THOR, שמוביל בעולם את מדיניות הטיפול בדם ומרכיביו בפצוע המדמם, מוקדם ככל האפשר מרגע הפגיעה, הן במתאר האזרחי והן בצבאי. בארגון חברים רופאים צבאיים ואזרחיים, בהם כירורגיים, גניקולוגיים, מומחי טראומה והמטולוגיים בכירים מרחבי העולם, בהם סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א פרופ' אילת שנער ואל"מ פרופ' אלון גלזברג.

"מוות כתוצאה מדימום מהווה כיום סיבת המוות העיקרית בקרב נפגעי טראומה", מסבירה סמנכ"לית שירותי הדם של מד"א פרופ' אילת שנער, "ניתן להציל את חייו של חולה או פצוע שסובל מדימום מסיבי, בתנאי שיינתן הטיפול הרפואי הנכון מוקדם וקרוב לרגע הפגיעה. שירותי הדם של מד"א גאים להוות חלק מוביל בהכרת האתגרים ובקידום הפתרונות לטיפול בפצוע ובחולה המדמם, ולעבוד בשיתוף פעולה מלא עם חיל הרפואה של צה"ל ועם חוקרים ומטפלים בכירים מרחבי העולם".

עוד סיפרה פרופ' שנער: "הפראמדיקים של צה"ל והפראמדיקים האזרחיים בניידות לטיפול נמרץ של מד"א מחזיקים ב"פלזמה מיובשת", מרכיב דם שמכיל את כל חלבוני הקרישה. המרכיב מיובש לאבקה, עמיד בתנאי טמפרטורה קיצוניים, ואפשר לתת אותו לפצועים המדממים בשטח ע"י מיהול במים, על מנת לשפר את מערכת קרישת הדם ולהחזיר נפח דם. בנוסף, קדמנו את השימוש בדם מלא (מנת דם שמכילה את כל המרכיבים) ביחידת הפינוי בהיטס של חיל האוויר הישראלי, גם זאת במטרה להעניק לפצוע המדמם את מגוון מרכיבי הדם שהוא יכול לקבל, עוד לפני הגעתו לבית החולים, זאת על מנת להגביר את הסיכויים להציל את חייו".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "שירותי הדם של מד"א עומדים בקדמת הטכנולוגיה, ומיישרים קו עם המדינות המובילות בתחום הרפואה. המרוץ התמידי שלנו לשיפור היכולות למתן טיפול לפצוע המדמם הוא משמעותי מאוד להצלת חיים של חולים ופצועים במצבים שונים. מגן דוד אדום, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, וחיל הרפואה של צה"ל, משתפים פעולה כל העת, למען שיפור מתמיד ביכולות הטיפול הרפואי בשטח, ולמען הצלת חיים של אזרחים וחיילים במדינת ישראל".

הסמינר, שהתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה, תוכנן ואורגן ע"י שירותי הדם של מד"א וחיל הרפואה של צה"ל, כחלק מכנס ה-iPred הבינלאומי בנושא מוכנות לשעת חירום, שיחל מחר בארץ, בהשתתפות בכירים במגן דוד אדום.