לא בשורה: סיכול ממוקד אחד מוצלח

תא"ל (במיל') צביקה פוגל
תא"ל (במיל') צביקה פוגל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ככל שישראל מצליחה לפעול ביעילות רבה יותר בעומק שטחן של המדינות השכנות והרחוקות, מטיבה לסכל ניסיונות ותהליכי התעצמות, ומקטינה את מספר אבדותיה, כך מנסים כוחות האויב שסביבנו להגביר את יכולותיהם ואת האפקטיביות המבצעית שלהם. מאזן הקווים האדומים שמנסה כל צד להכתיב משתנה בהתאם ליכולותיו, לתעוזתו ולמידע המודיעיני שבידיו. נכון להיום, ישראל בפעולותיה היזומות, היא זו שקובעת את הקווים האדומים. חיסולו של קאסם סולימאני, הכניס את ארצות הברית כגורם נוסף למשוואה, וייתכן כי דווקא עובדה זו עלולה להביא לאובדן שליטה של אחד הגורמים הנתמכים ע"י איראן ולהצית את הפתיל  שלכולם ברור כי הוא יידלק מתי שהוא.

אני לא מתרשם יותר מדי מהאיום של חמינאי ב"נקמה אכזרית נגד הפושעים שחיסלו את סולימאני", אני הרבה יותר מוטרד מחוסר יכולתנו להעריך נכון את סף יכולת הספיגה של אויבנו, אותו לא הצלחנו לחזות, לנתח ולהבין לאורך שנים רבות. לי אין ספק כי חיסולו של קאסם סולימאני העלה את הסבירות למלחמה בגזרה הצפונית מול איראן וחיזבאללה ו/או בגזרה הדרומית מול חמאס והג'יהאד. קאסם סולימאני היה דמות דומיננטית שהובילה תהליכים רבים באזורנו. כמפקד כוח קודס (כוח ירושלים) הוא מיסד בתקציבי ענק כוח צבאי איראני אשר תפקידו העיקרי היה להגן על המשטר האסלאמי השיעי הקיים כיום במדינה, וכן לשרת האינטרסים של איראן במדינות זרות, בין השאר על ידי מתן מענקים כספיים או סיוע כלכלי אחר, הכוונה מקצועית, אספקת כלי נשק תחמושת ואמצעי לחימה, העברת אימונים, הדרכת ארגוני טרור ואף ביצוע פעולות טרור עצמאיות. קאסם סולימאני היה בקשר הדוק וישיר עם משטר אסד בסוריה בעיקר כשנראה היה שהוא קרוב לתבוסה במלחמת האזרחים במדינתו, חיזק את קשריה של איראן עם ארגון חיזבאללה בלבנון, עם הג'יהאד והחמאס ברצועת עזה, וכן עם המיליציות השיעיות בעיראק. סולימאני היה דמות מרכזית שדחפה את התפשטות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון. דבר שישראל, ארצות הברית וסעודיה, סירבו לקבל ונאבקו בו באופן רצוף ואקטיבי.

אין ספק כי עולמנו טוב יותר לאחר חיסולו של קאסם סולימאני. אך מי שהיה אצלנו שותף בתכנון, בידיעה או בחיסול חייב להיות מוכן להמשיך לפעול וליזום כדי לטאטא את ההשפעה האיראנית מגבולותינו. אסור לנו לתת למחליפו איסמעיל קאאני, להתארגן ולהוביל את הכוח הזה להמשיך לקדם ולהעצים ארגוני טרור ולהתבסס באזורנו. איסמעיל קאאני שייך לאותו דור של מנהיגים צעירים שעלו לגדולה לאחר מלחמת איראן-עיראק. הוא לחם נגד צבאו של סדאם חוסיין, שירת במודיעין האיראני והיה סגנו ויד ימינו של קאסם סולימאני במשך 20 שנה. הוא מכיר היטב את יכולות הארגון שהוא קיבל לעמוד בראשו שהוא הגוף הגדול ביותר לפעולות חוץ באיראן, מונה לפחות 15,000 לוחמים‏ איראניים, אפגניים, עיראקיים, לבנוניים וצפון אפריקניים דוברי ערבית, אשר עוברים אימונים באיראן או עברו אימונים באפגניסטן, במהלך שנות המלחמה שם.

הפעולות היזומות של ישראל כנגד הניסיונות של איראן להתבסס באזורנו וכנגד התהליכים שהאייטולות מובילים מזה שנים רבות בבניית "מוצבי חוץ" באמצעות ארגוני החיזבאללה, החמאס והג'יהאד, יצרו לחץ רב על כוח קודס בכלל ועל קאסם סולימאני בפרט. הפגיעה הישראלית הרצופה בתהליכי ההתעצמות והדיוק של הרקטות והטילים שבידי חיזבאללה, חשיפת המנהרות בגבול הלבנון וברצועת עזה, כל אלה חייבו את סולימאני למצוא רעיונות ומרחבי פעולה אחרים. מתוקף תפקידו ומהדרך שבה הוא התנהל הייתה לו היכולת הכמעט בלעדית לתאם את כל הגורמים כדי להוציא לפועל כל פעולה שהיא. חיסולו מוציא את הארגון משיווי משקל. כוח קודס בפיקודו של איסמעיל קאאני יחזור לפעול במהרה, אבל לא באותה נועזות, איכות ובטח לא באותה עוצמה.

יחד עם זאת, אסור לנו לחכות ולראות איך ומה יעשה המנהיג החדש של כוח קודס או אחד משליחיו. הדרך היחידה לדעתי שבה על ישראל להיערך לתקיפת נקמה איראנית שעשויה להתבצע בגבולותינו, בארצנו או בחו"ל, היא להמשיך ולקבוע את הקווים האדומים שלנו. במלחמה על הזכות לחיות בשגרת חיים ראויה מנצח רק מי שנחוש, מאמין בצדקת דרכו ומוכן לשלם את מחיר הניצחון. סיכול ממוקד אחד, מוצלח ומשמעותי ככל שיהיה לא מבשר את האביב. יש פה הזדמנות ואפשרות לנצל הצלחה. אל לנו לנוח על זרי בדפנה שפיזרו פה הכוחות האמריקניים. רק לפעילות שמבוצעת ברציפות וביוזמה יש משמעות אסטרטגית ארוכת טווח.

השארת תגובה