ח"כ מלכיאלי: "נציגי האוצר שיקרו"

ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות בסכום כולל של כ-550 מיליון שקלים # מימון מפלגות לכנסת ה-21 וה-22 בסך 253 מיליון שקלים ועוד 50 מיליון שקלים לכנסת ה-23

מלכיאלי צילום קובי הר צבי
מלכיאלי צילום קובי הר צבי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה רגע לפני סיום שנת הכספים שורה של העברות תקציביות, בין היתר למימון הבחירות ולניצולי שואה. בדיון סירבה הוועדה לדון בבקשת האוצר להעביר עודפי תקציב, בסך של כ-168 מיליון שקל, מ-2018 לשימוש ב-2019. חברי ועדה רבים, בהם ח"כ מיכאל מלכיאלי, ח"כ ינון אזולאי, ח"כ איתן גינצבורג, ח"כ אחמד טיבי, ח"כ מיכל שיר, ח"כ עודד פורר והיו"ר גפני סירבו לדון בהעברת העודפים ומתחו ביקורת על כך שהאוצר, לטענתם, לא עמד בסיכומים להעברת כספים למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים. בפתח הישיבה מתח היו"ר גפני גם ביקורת על כך שהן ההעברות והן הבקשה בעניין העודפים הגיעו לוועדה ברגע האחרון, ואמר כי לא יאפשר זאת בעתיד.

כחלק מההעברות התקציביות בין ובתוך תקציבי משרדי וגופי הממשלה לשנת, הוחלט על העברת כ-253 מיליון ש"ח מהאוצר, משרד הבט"פ, הוועדה לאנרגיה אטומית, הדיור הממשלתי ורשויות הפיקוח למימון מפלגות ובנוסף כ-50 מיליון מהאוצר לתקציב ועדת הבחירות במסגרת הבחירות לכנסת ה-23. התקציב ברובו מיועד למימון מפלגות לבחירות לכנסת ה-21 וה-22, ובחלקו מיועד עבור מימון הלוואות שניתנו למפלגות במהלך כהונת הכנסת ה-22, זאת במסגרת כך שהצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21, הגדילה את היקף ההלוואות שהמפלגות רשאיות לקבל החל מהכנסת ה-22. ההעברה כוללת כ-50 מיליון ש"ח בהרשאה להתחייב עבור היערכות ועדת הבחירות, לבחירות לכנסת ה-23.

היו"ר גפני ביקש לדעת כמה עולות לנו הבחירות ונציגת האוצר, ביין ותד, השיבה כי העלות הישירה של הבחירות, ללא עלות אבדן התוצר ביום השבתון, עומדת על כ-583 מיליון שקל, כאשר 330 מיליון שקל הם עבור פעילות ועדת הבחירות המרכזית ועוד 253 מיליון שקל עבור מימון מפלגות, לא כולל הלוואות שהמפלגות יוכלו לקבל רק החל מעוד 10 ימים.

כאמור, חברי הוועדה סירבו לדון בשורה של בקשות להעברת עודפי תקציבים של משרד האוצר משנת 2018 לשנת 2019, בסכום כולל של כ-168 מיליון שקלים. ח"כ מלכיאלי אמר כי נציגי האוצר שיקרו, פעם אחר פעם, לוועדה באשר לכספים שהובטחו לילדי החינוך המיוחד ולכן הוא חושב שלא צריך לדון בבקשות, למרות שמדובר בסכומים קטנים. ח"כ אזולאי הוסיף כי הוועדה היא לא חותמת גומי והבקשות כלל לא עלו לדיון.

השארת תגובה