"אני מבקש שיתנו לציבור החרדי"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בכנס דה-מרקר: "חרדים רוצים להשתלב בשוק העבודה אבל לא מקבלים אותם"

ח''כ משה גפני עם הפרשן סמי פרץ צילום תומר אפלבאום
ח''כ משה גפני עם הפרשן סמי פרץ צילום תומר אפלבאום
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בדברים שנשא בוועידת דה-מרקר בשיתוף 'קול ברמה' טען ח"כ משה גפני כי כבר שנים רבות הוא מנסה לקדם תעסוקת חרדים במשק אולם המדינה מסכלת את ההשתלבות. "עשר שנים שאני קורא לשנות את היחס לציבור החרדי ולשלב אותו במשק ומצביע על השינויים הדרמטיים שמתרחשים בציבור הזה – אבל אני כמו קול קורא במדבר".

את הדברים אמר ח"כ גפני בשיחה עם פרשן דה-מרקר, סמי פרץ, אודות השתלבות הציבור החרדי במשק. "הרצונות של הציבור החרדי השתנו – כולל הרצון להתפרנס, להשתלב בשוק העבודה, ולא להיתמך על קצבאות בלבד. מדובר בנתח ענק מהציבור החרדי, גברים ונשים; ציבור שהפסיק ללמוד בישיבה, לומד באוניברסיטה, ורוצה להרוויח כמו שאתם מרוויחים ולא פחות מכך – אך עדיין לא מצליח להשתלב".

ומי אשם? לטענת גפני: המדינה אשמה. "במדינה מתוקנת היו פועלים כדי לשנות לתקן את ה'פיגוע' הזה – ודואגים לשלב את החרדים בדרך של העדפה מתקנת – שהיא הכרחית במקרה הזה. לחרדי שלמד באוניברסיטה ומחזיק תואר, ואולי גם שירת בצבא, יש סיכוי קטן יותר מזה של חילוני שמתמודד מולו על תפקיד בשוק העבודה. המדינה לא באמת רוצה לשנות את זה, ולכן יש התנגדות להעדפה מתקנת. במקום לפעול, מחכים שהחרדים ישתנו. אני מבקש שיתנו לציבור החרדי מה שנותנים לאחרים. היום חברה החילונית לא מקבלת את החרדים ולא נותנת את ההזדמנות לציבור הזה להיות שווה זכויות. משרד המשפטים טוען שאפשר לעשות העדפה לערבים, עולי אתיופיה או לנשים – אבל לא לחרדים. למה? 'כי לא מדובר בדת, גזע או מין'. אני לא מבקש פריווילגיה לציבור החרדי ולא מבקש שלא יצטרכו ללמוד. ההתנגדות להעדפה מתקנת עבור הציבור החרדי רק מראה שהמדינה מתנהגת בצביעות – מראים כלפי חוץ כאילו רוצים לשלב אותם, אבל פועלים הפוך".

תגובה אחת
  1. האמונה באל אחד מהווה דבר נפשי שלא צריך להוכיח על ידי כיפה, בגדים שחורים או כל דבר אחר, פרט להתנהגות הולמת שמוכיחה את דתיותו, כי אסור לקדש מעשה ידי-אדם כביגוד או כיסוי-ראש.

השארת תגובה