נתניהו, משלושה יוצא אחד

המזל של ביבי התעורר לחיים והאיר לו פנים. החגיגות הזכירו במידה רבה את מוצאי הבחירות הראשונות, מי זוכר, שבו צהלו במטה כחול לבן על תוצאות המדגמים וריח הניצחון שיכר את בני גנץ ופעיליו

thur: ngbsh hruxkcxeh
thur: ngbsh hruxkcxeh
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מכל זווית שלא נביט על נתניהו, דבר אחד בולט לעין: האיש בר מזל. אם נשתמש בעולם המושגים שלקוח ממקומות אחרים, ראש הממשלה הוא איש בעל נשמות רבות.

בארסנל הבעייתי שהוא סוחב על גבו, ניתן למצוא את הספרה 3 חובטת בו בעוצמה: שלושה כתבי אישום, שלוש מערכות בחירות רצופות, שלושה רמטכלי"ם יריבים, אין קואליציה ואין תקציב, והוא עדיין שולט במדינה ואיננו מראה נכונות לשום מקום.

שרשרת הפיקוד שנגעה בתיקים שבעניינו, כמו גם יריביו מבית ומחוץ, ראו את קץ חייו הפוליטיים מגיעים תקופה ארוכה בטרם רואים שורות אלה אור. החשדות והתהליכים שהתנהלו סביבו לא הותירו לו מרחב נשימה וכפסע היה בינו לדלת היציאה מבלפור.

תקראו לזה השגחה אלוקית, תגדירו זאת צירוף נסיבות, תראו בו קוסם ערמומי, אבל האיש בן השבעים נחלץ (כמעט) מכל צרה שבאה לפתחו וזה קורה באורח פלאי, לעיתים על טבעי.

השבוע זה שוב קרה לו. "אור ירוק לועדת החסינות", בישרה בדרמטיות הכותרת שנמרחה בעיתון של המדינה. הידיעה הזו פשטה כאש בשדה הקוצים התקשורתי שנושף בעורפו של נתניהו והפיחה תקווה בקרב נועצי הציפורניים שמחפשים את ראשו.

מדובר היה בחוות דעת שפרסם היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון, לפיו ניתן לקיים דיון בבקשת נתניהו לקבלת חסינות מפני העמדה לדין. זו הפכה לזירת ההתגוששות הנוכחית של 'כחול לבן' בשיתוף ליברמן במטרה הנכספת – להוריד את נתניהו מכיסאו בהקדם האפשרי.

עבור אנשי 'רק לא ביבי', חוות הדעת פתחה את השערים לקץ שלטונו הארוך. אלה לא בזבזו זמן ואיישו כל מיקרופון במדינה בכדי להפריז בחשיבות חוות הדעת של ינון, בדרך להסגרת נתניהו אל מאחורי סורג ובריח. באופן אבסורדי, מתוך ההתלהבות שאחזה בהם, הותירו הללו את ה"דיונים" בוועדה חסרי משמעות בכך שהכריזו מראש על ההחלטה הצפויה.

פחות מעשרים וארבע שעות חלפו. המזל של ביבי התעורר לחיים והאיר לו פנים. החגיגות הזכירו במידה רבה את מוצאי הבחירות הראשונות, מי זוכר, שבו צהלו במטה כחול לבן על תוצאות המדגמים וריח הניצחון שיכר את בני גנץ ופעיליו. את הסוף כולנו זוכרים.

אנשים טובים יצאו לבדוק מיהו אותו יועמ"ש שהחליט לפגוע בנתניהו וגילו בחיפוש קצר כי ריח חריף של ניגוד עניינים עולה מלשכתו. התברר שאשתו מכהנת כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה והיא שותפה בולטת בגיבוש כתבי האישום נגד נתניהו. האחרון לא היה צריך יותר מזה.

מכאן החל התהליך המתבקש. מיקי זוהר מיהר לפנות לינון וביקש ממנו לפסול עצמו מעיסוק בנושא, בטענה כי "עולה פה חשש לניגוד עניינים חמור" היות ולדבריו "לא ייתכן שבין בני זוג, האחת תחליט על כתב אישום נגד ראש הממשלה, והשני יסכל את בקשתו לחסינות".

המידע סביב ינון הכה גלים והדרך לשיבוש התוכניות היתה קצרה. המבוכה הביאה את היועמ"ש לפסול עצמו דה פקטו מדיוני החסינות של נתניהו, מטעמו נמסרה הודעה לא ברורה ששיקפה את הבושה שאחזה בו ובבית בבלפור פתחו שמפניה ורודה.

אלא שחוץ מהשמפניה, לא הכל ורוד במעון רה"מ: דקות לאחר שהתרוקן הבקבוק, יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה, עד המדינה ניר חפץ, הגיש תביעה כספית בסך חצי מיליון שקל נגד יאיר נתניהו, בטענה שפגע בפרטיותו.

לטענת חפץ, נתניהו הבן הפר את צו איסור הפרסום שהוטל על חלקים מחקירתו באמצעות פרסומים בטוויטר. ללמדך שתפקיד ראש ממשלת ישראל וחמור מכך, קשר משפחתי קרוב אליו, הוא מייסר ואכזרי. המחיר על ההילה כבד מנשוא ואין להתקנא במי שמשלם אותו.

 קומה זקופה

מאורעות התקופה מובילים אותי לוושינגטון הרחוקה. נשימתם של רבים בעולם נעתקה כשהפציע השחר של יום שישי, עם קבלת הדיווח על סיכולו הממוקד של ראש הנחש שכל תואר בו יוגדר לא יהלום אותו.

רבות דובר על המבצע ההירואי ואומץ הלב שהפגין הנשיא טראמפ בחיסולו. בעוד הדיו של עיתונאי ישראל טרם יבש וגרונם ניחר מלהסביר לנו עד כמה טראמפ הססן ופחדן, בכוונתו להפקיר אותנו לגורלנו ולנטוש את המזרח התיכון נוכחנו שוב לראות שהמציאות הפוכה.

טראמפ עשה בית ספר לכולם. אלה שהאשימו אותו בפחדנות התבדו. אלה שתלו בו את אובדן ההרתעה האמריקנית הופתעו. מי שהטילו ספק בנכונותו לשלוט בסדר היום המזרח תיכוני, נותרו פעורי פה.

טהרן הוכתה במהלומה שממנה תתקשה להשתקם. משיחותיי עם אישים שהשקיעו שעות ארוכות בסיפור האיראני, עולה כי איראן אינה מעוניינת בעימות גלוי ופתוח עם העוצמה הצבאית האמריקנית. הפחד משתק אותם. חלקם מסבים את תשומת ליבי שהטונים היוצאים מטהרן הולכים ונעשים מסויגים יותר ויותר.

בהיבט הישראלי, חיסול סולימאני הוא אירוע משמח במיוחד. למרות שהקפיד עד לאחרונה להסתתר ולעמוד בצללים, ידיו של הרשע שסוכל היו מגועלות בדם יהודי והצמאון שלו לדם יהודי לא ידע גבול.

מהבחינה הזו, ביצע טראמפ משימה שהיתה חשובה לא פחות עבורנו, ומי יודע כמה יהודים ניצלו הודות לתושייתו. בנקודה זו, הנשיא האמריקני מהווה תזכורת להשגחתו של בורא עולם על בני עמו הנבחר מכל העמים ומגלם את התגשמות ההבטחה האלוקית "השם ילחם לכם ואתם תחרישון".

זו איננה הפעם הראשונה שבה מתגלה טראמפ כאדם שקורא הכי טוב את המפה הגיאו-פוליטית. כשהחליט להעתיק את משכן השגרירות לירושלים, הילכו עליו אימים באזהרות חריפות מפני התלקחות המזרח התיכון. הציגו לו תרחישים קיצוניים ואיימו על השלכות חמורות כתוצאה מכך.

באנגלית אומרים nothing. בתרגום חופשי, לא מיניה ולא מקצתיה. האסטרטגיה של טראמפ ביטאה באופן מובהק שבמזרח התיכון רק נחישות משיגה תוצאות. החלטיות זוכה להערכה וקשיחות מביאה הרתעה.

אחרי החורבן שהותיר קודמו באזור שלנו, הגיע הנשיא הנוכחי והבהיר לעולם כולו שגישת "בעל הבית השתגע" היא זו שעובדת כאן. השינוי הדרמטי שחל ביחס האמריקני לנושאים הנוגעים בביטחון ארץ ישראל, שואבת השראה ברורה מהקו הנוכחי של ממשלת ישראל.

מעקב אחר המדיניות הישראלית בשנים האחרונות, מצביע על מגמה הפוכה מזו שהתרגלנו אליה למרבה הצער. סדר היום הישראלי שהשתנה וזניחת הרעיון המסוכן של שתי המדינות, הן הבסיס לבשורות שיוצאות מהבית הלבן.

ההיסטוריה הוכיחה: ברגע שהיהודים החלו להתרפס והציעו למסור חלקים מארץ-ישראל מתוך תחושה שהם, בכוחם ובעוצם ידם, כבשו את הארץ, ולכן ביכולתם להחזירה התחילו הערבים להשתולל. כשהדיסקט הוחלף והוצב רף אחר, המצב השתפר פלאים.

בממשל האמריקני כיום מכירים בכך שלטובת כל העולם צריכה להיות ישראל חזקה, בכדי לבלום את איראן להתפשט. בעלי התפקידים בארה"ב מבינים שהאיראנים מאיימים עליהם לא פחות מאשר נגד ישראל, ואולי עוד יותר.

כשההסתה משקרת

קל להסית. תשאלו את ליברמן, לפיד ואחרים, שנסחפו בגל והסתה היא לחם חוקם. ההסתה לא דורשת מאמץ: מספיק להעלות מהאוב סיפור שמריח רע או להבליט מקרה שולי ובאמצעותו לשפוך דלק למדורה.

ועכשיו תקשיבו לזה. עיתון כלכלי פופולארי, שהפך לאכסניה האולטימטיבית של כל דבר הפוגע במגזר החרדי, פרסם את הכותרת הבאה: "חילונים משלמים 4,371 שקל מסים בחודש, חרדים משלמים 1,517 שקל – וזה הסיפור הגדול הבא".

מבלי להיכנס לתוכן הכתבה, הכותרת השקרית הזו היא חרפה. זהו שימוש לרעה בכח שבידיהם למטרה הנבזית ביותר. זו המציאות בישראל של 2020. בתקווה לימים אחרים.

תגובה אחת
  1. יישר כח גדול על הכתבה. היא לא רק מעניינת, היא מראה תמונה מלמעלה ממבט הציפור האינטליגנטי.

השארת תגובה