ספרים על עצמם

הספר משה חיאב בעקבות אביו בוריס ז"ל

בוריס חיאב
בוריס חיאב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שטיח אדום קידם השבוע (שני) את פני העוברים ושבים ברחוב רבי עקיבא בואכה מכון-מור. הבלונים שהתנופפו ברוח ברקע המוזיקה החסידית, בישרו על משהו חדש שהולך ונפתח.

"מתכבדים להזמינכם להשקה החגיגית של משה אומנות השיער". המודעה הססגונית לא הותירה מקום לספקות באשר לייעודה של החנות המעוצבת לתפארה והזוהרת באור יקרות. משה חיאב, הספר המיתולוגי מכיכר אדלר, עבר למשכנו החדש ברחוב רבי עקיבא 12. כתובת שהייתה שייכת עד לא מזמן למספרת בוריס, אביהם של הספרים הנודעים שמעון ומשה חיאב. עם פטירתו של האב, החליט משה להיכנס לנעליו ולחנותו, ולהמשיך את מקצוע הספרות המשפחתי, בו עסק עד היום ברוח אביו ז"ל.

'בראש טוב' – שמה של המספרה מכיכר אדלר, הוא מהיום 'משה – אומנות השיער'. "מותג שיותר מהכול מכריז על האיש ועל אומנתו", אומר נפתלי קרמיזי, מייסד ובעלים של משרד הפרסום לעסקים קטנים – 'פינגווין', ומי שניצח על מלאכת ההשקה והפקת האירוע.

את האירוע כיבד בנוכחותו סגן ראש העיר, הרב אלי דדון, שהגיע להרים 'לחיים' ולברך את אחד העסקים הפורחים והידועים בעיר. השמפניה נפתחה, היינות נמזגו, ועל גבי השולחנות נערמו מגשים עמוסי כיבוד. ביקשנו ממשה לשתף אותנו בתחושותיו, לספר מעט על עברה של המספרה, ולגלות מעט יותר את חזונו לעתיד.

להצלחה – אב אחד!

משה, נראה שזו מסורת שעוברת מדור לדור…

"אכן. אבי ז"ל היה ספר עוד בהיותו בחו"ל, באחד המחוזות באוזבקיסטן. הוא התחיל לספר כשהיה צעיר כבן 20, כאשר עם הזמן, ובעקבות בעיה רפואית שנזקק לטפל בה, לקח את בנו הגדול, אחי שמעון, לעזור לו להמשיך בתפעול המספרה. אבי ז"ל התחיל ללמד את שמעון מעט מרזי המקצוע, כדי שבעתיד יוכל הוא בעצמו לפתוח עסק משלו.

"לאחר שעלינו לארץ, פתח אבי ז"ל סנדלריה מקצועית בה עבד יחד עם אשתו, אמי שתיבדל לחיים ארוכים. לאחר כמה ימים ביקש ממני אבי ז"ל לפתוח מספרה ולהתחיל להתמקצע בספרות, כאשר בהמשך הוא אף הציע לי את המקום שלו, הסנדלרייה, לפתוח בה את עסק הספרות שלי".

באיזה שלב נכנס אחיך שמעון לעסק הספרות המשפחתי?

"בתחילת דרכו שמעון חשש לעבוד במספרה. הוא טען שמעולם לא נגע במספריים ואין לו מספיק ידע, ושהוא בכלל מסופק אם יצליח במקצוע הזה. אבי ז"ל נתן לו פידבקים טובים והכניס אותו לאט לאט לתוך העסק. תוך שנתיים מאז שהתחיל שמעון לספר, הוא כבר קנה לעצמו את השם הטוב שנשאר לו עד היום".

אז כמה זמן למעשה אתה כבר מספר?

"משנת 86 שבה התמקצעתי בספרות בבית הספר לאומנויות השיער. מי שמלווה אותי ועובד איתי בעסק עד היום הוא גיסי רחמים, שעבר יחד איתי לכתובת החדשה. בתחילת הדרך עבדתי עם אחי שמעון, כאשר המספרה נדדה בין מספר מקומות עד לפתיחת המספרה בכיכר אדלר".

בעקבות מה החלטת להעביר את המספרה למקום חדש, שהוא גם די מרוחק מהמקום הקודם?

"מאז פטירתו של אבי ז"ל, שהיתה לו כאן את מספרת-בוריס הידועה והוותיקה, ביקשה ממני אמי להיכנס לחנותו של אבי ולהמשיך את המסורת המשפחתית דווקא במקום בו עבד אבי שלימד אותי רבות וקידם אותי במקצוע הספרות. כך שבמקום הזה, החדש, אני גם מכבד את זכרו של אבי ז"ל וגם מקיים את רצון אמי שתאריך ימים, שמאוד שמחה שהעסק ממשיך להתקיים".

יש לקוחות שהיו אצל אביך ז"ל ועברו עכשיו אליך?

"בהחלט. אפילו חלק מהם הגיעו להשקה החגיגית ונדהמו לראות את המקום המשופץ והמעוצב. כמובן שהם ימשיכו להגיע לכאן מכיון שהם זוכרים ומכבדים את אבי ז"ל שהיה הספר שלהם במשך שנים, והם גם מבינים שלהסתפר אצלי זה כמו להמשיך להסתפר אצלו מאחר וגדלתי על מקצועיותו".

מה תוכל לספר על הלקוחות שלך, הוותיקים והחדשים כאחד?

"רוב לקוחותיי הם כמובן מהציבור החרדי; אברכים, בחורי ישיבות וילדי חלאק'ה. כמו כן, יש לי לקוחות שהם אנשי עסקים המגיעים להסתפר אצלי מכל רחבי הארץ. כיום, אני כבר מספר את הדור השני של רבים מלקוחותיי במשך השנים. אני יכול לומר לך שכשהלקוח נכנס למספרה אני כבר יודע לאיזו תספורת הוא מכוון. זה חוש שנרכש עם הזמן וככל שהלקוחות שלך מגיעים ממגוון רחב של קהלים".

לסיום משה, כמי שכבר קנה לו שם של ספר דגול ומקצועי, מה הלאה?

"לפני שאמשיך הלאה, תרשה לי להזכיר את נפתלי ממשרד הפרסום 'פינגווין', שמזה שנתיים אנחנו עובדים יחד, והוא יודע בכישרון רב לקדם את העסק ולהביא אותו למקומות הנכונים בצורה הכי מדויקת והכי מקצועית".

"ולשאלתך, אחד מתחומי אומנות השיער שאני שואף לפתח אצלי זה התחום של שיקום השיער. מגיעים אלי לקוחות רבים עם בעיות כאלו ואחרות בשיער שלהם, וכדרכו של ספר ששומע את הבעיה מאחד ואת הפתרון מהאחר, אני מסנכרן בין המידע שבידי ועוזר ללקוחות רבים. עם הזמן נצבר אצלי ידע רב בתחום שיקום השיער והקרקפת, כאשר התחלתי גם לשווק מוצרים ותכשירים נהדרים שמסייעים בבעיות השונות של השיער, ואני בהחלט רואה בזה משהו שאפשר לפתח ולהתקדם עימו הלאה".

השארת תגובה