סערת העולים: "יש כאן הרבה-הרבה גויים"

הראשל”צ הגר”י יוסף התבטא בחריפות נגד הגויים שעלו מברית המועצות לשעבר ומפלגת ישראל ביתנו – ועורר סערה פוליטית • תגובות בעד ונגד מכל קצוות הקשת הפוליטית

הרב יצחק יוסף בבאר שבע, צילום יעקב כהן (42)
הרב יצחק יוסף בבאר שבע, צילום יעקב כהן (42)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על פי דיווח באתר ynet, הראשל”צ אמר בכנס רבנים: “מאות-אלפים או עשרות-אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק מיהו יהודי (חוק השבות). יש כאן הרבה-הרבה גויים, חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת”.

הראשל”צ הוסיף: “העלו אותם פה לארץ שיהיה משקל נגד החרדים. שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים. בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים, ממש גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים”.

בהמשך אמר כי בחלק ממשפחות העולים אף יש כאלה ש”הולכים לכנסייה כל יום ראשון, הולכים למנזר”.

במפלגות השמאל וישראל ביתנו מיהרו למנף את דבריו לטובת קמפיין הבחירות.

ח”כ יאיר לפיד תוקף הבוקר את הגר”י בשל דבריו – ואמר: ”עולים מברית המועצות לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו, הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי-טק הישראלית. העולים הם אחינו”.

הוא הוסיף: ”מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? על הרב הראשי להתנצל על דבריו המבישים והחמורים”.

יו”ר מפלגת ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, קרא להשעות את הגר”י יוסף מתפקידו. ”רק לפני ימים ספורים לעג הרב הראשי לישראל לציבור החילוני, כשייעץ להם לנסוע לאשדוד ולאכול חזיר והנה היום הוא כבר מסית נגד ציבור יוצאי חבר העמים, שעובדים, משרתים בצבא, עושים מילואים, משלמים מיסים ותורמים למדינה.

”הרב הראשי, שאמור להיות הדמות הרוחנית של כלל הציבור משתלח בבוטות בחלקים ממנו. דברי הרב הראשי הן גזענות ואנטישמיות לשמה ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום. אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית, שידע להכיל ולחבק ולא להפריד ולפלג”.

ליברמן הוסיף: ”אני מצפה מראשי כל המפלגות לא לשתוק כמו דגים ולצאת בגינוי חריף לדברי הרב יוסף, על מנת למנוע פגיעה אנושה במרקם העדין של החברה הישראלית”.

יו”ר כחול לבן ח”כ בני גנץ קרא לראשל”צ יוסף להתנצל: ”’הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן הם שווים בין שווים בחברה הישראלית. הם פטריוטים המשרתים בצה”ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק. עוצמתו של העם היהודי באחדותו”.

יו״ר סיעת המחנה הדמוקרטי, ח״כ תמר זנדברג, פנתה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב – בחשד להסתה.

“יוצאי ברית המועצות עלו לישראל מתוקף חוק והינם אזרחים שווים שעל המדינה להגן עליהם מפני גילויים של שנאה ודברי שטנה שעלולים לגרור לאלימות. על כן, לא ייתכן שאדם שנמצא במשרה ציבורית בכירה יתבטא באופן כזה כלפי קבוצה כזו או אחרת של אזרחים.

“לאור הדברים הללו, אני רואה לנכון לפנות אלייך על מנת שתפתח בהקדם בחקירה כנגד ההתבטאויות המסיתות של הרב הראשי יצחק יוסף והאם ראוי שאדם שמתבטא כך כנגד אזרחי ישראל יכהן בתפקיד ציבורי”.

הרב דוד סתיו, יו”ר ארגון רבני צהר, הצטרף למתקפה: “בלתי נתפס שמי שעומד בראש מערכת בתי הדין והרבנים מפיץ שקרים על רבני ערים ומפקפק באמינות דיינים של הרבנות הראשית, רק בשל עמדות אחרות משלו.

”הרבנים הראשיים אחראים לפתרון בעיית ההתבוללות בישראל שנגרמת, בין היתר, בשל מחדליהם בתחום הגיור. צהר תמשיך לסייע לעולים להוכיח את יהדותם במסגרת מיזם שורשים, בשיתוף בתי הדין הרבניים”.

מתנועת שס: “האחראי הראשי להסתה ולשיסוי בעם הוא אביגדור ליברמן. כל רצונו של ליברמן הוא להביא לסיום כהונתו של נתניהו כראש ממשלה מתוך שנאה אישית ונקמה שמעבירה אותו על דעתו ולכן הוא מנסה לקושש קולות ולהיבנות מיצירת פילוג וקרע בעם ישראל.

“ליברמן מסלף ביודעין את דבריו של הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שהתייחס לקבוצה של העולים הלא יהודים שלצערנו הולכת וגדלה בגלל הפרצה של ‘סעיף הנכד’ בחוק השבות. הרב יצחק יוסף לא אמר חלילה מילה אחת כנגד אחינו ואחיותנו היהודים, עולי רוסיה, שהביאו ברכה עצומה למדינת ישראל ושמרו על יהדותם ודתם למרות הקשיים הגדולים במשך עשרות שנים.

“תנועת ש״ס לא תתן את ידה למסע השיסוי ולרדיפת הראשון לציון הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, בשל אמונתנו והבעת דעתו שמחוייבת מתוקף תפקידו כמנהיג רוחני בעם ישראל”.

ח”כ מיכאל מלכיאלי: “אל תטיף מוסר לרבנים מה לומר ומי שמך לאיש לחלק להם ציונים. כל מילה הנאמרת על ידי הרב, היא שקולה ומדודה ונתמכת בפסקי הלכה. הראשל”צ הוא הדמות המאחדת ומאירת פנים בין כלל האוכלוסיות, כך שאתה מר לפיד זה שצריך להתנצל ובהקדם”.

גם ח״כ משה אבוטבול גינה את המתקפות על הגר”י יוסף: “הרב יוסף נגע בבטן הרגישה של ישראל ביתנו ואמר שמעניין שהעלייה של גויים אלו משרתת דווקא את אביגדור ליברמן. איווט ליברמן שנפגע – ויש לו על מה – פער את פיו כבקי ורגיל על הרב הראשי לישראל בתוספת דמעות תנין, כמסכן שממש מעורר רחמים”.

שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן: “האיש האחרון שיכול לדבר ולהטיף לאחרים על הסתה הוא אביגדור ליברמן. האדם שמאז זיהה את ההסתה והשנאה כמנוע לגריפת קולות, אינו מפסיק ללבות אש בין האוכלוסיות, לשסע בין המגזרים ופועל בזדון ובחוסר אחריות ציבורית, על מנת לפלג ולפגוע במרקם העדין שבין הציבורים השונים בישראל.

ליברמן ושותפיו לסיעה, כגון אלכס קושניר ודומיו, התירו את דמם של הציבור החרדי והפכוהו לשק חבטות לאומי, בשקרים ובדותות, בבורות ובהכפשות שווא, יום יום, ללא טיפת בושה או אחריות.

מול דמעות התנין של ליברמן ואנשיו על הסתה ושנאה כלפיהם כביכול, יש לומר טלו קורה מבין עיניכם. אלו אנשי ריב ומדון שבגללם קבוצות מיעוט כמו הציבור החרדי ונציגיו, מתמודדים עם מתקפות שנאה והסתה שלא יתוארו ושאינן מתקבלים על הדעת בחברה מתוקנת.

אנו מחזקים את ידי הרב הראשי לישראל הראשל”צ הגאון רבי יצחק יוסף שליט”א, נוכח המתקפות הפוליטיות נגדו”.

ממרכז ליב”ה נמסר בתגובה למתקפות: “הפרצה ההיסטורית והמעוותת בחוק השבות היא זו שמאפשרת להכניס לארץ אלפי גויים בשנה וגורמת לבעיות רבות בגיורים ובשאר ענייני היהדות במדינה.

“לא יאמן שכאשר הראשון לציון, שכבר שנים מוסר את נפשו ויושב על מדוכת הגיורים, בהמשך לאביו מרן הרב עובדיה יוסף זצ”ל שמסר נפשו על כך, מביע את עמדתו התורנית וההלכתית ביחס לאותה העלאה סיטונאית של גויים, קמים כל המתחסדים כנגדו ועוד מעוותים את דבריו כאילו דיבר על כל העולים מחבר העמים, כולל אלו היהודים.

“הויכוח הוא על מדינה יהודית – כן או לא. בהמשך לדברי הרב יוסף, אנחנו קוראים לכל נבחרי הציבור – את חוק השבות צריך לתקן ולאפשר רק העלאה של יהודים למדינה היהודית. ויפה שעה אחת קודם”.

השארת תגובה