תתעוררו! לפני שיירצח כאן חרדי

עשרות תיקים של אנשי ציבור נפתחו בקול רעש גדול ולבסוף נסגרו בקול ענות חלושה לא לפני שהתפרקו חייו של האובייקט התורן ומשפחתו שילמה מחיר אישי כבד. חסינות בהחלט יכולה להועיל בהאטת הקצב וביכולת להוכיח חפות

אלכס קושניר. (צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה)
אלכס קושניר. (צילום: דוברות משרד העלייה והקליטה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מסכת חיים

במהלך הכנסייה הגדולה של אגודת ישראל שהתקיימה בווינה בחודש אלול של שנת תרפ"ג, הכריז מרן הרב מאיר שפירא זצ"ל מלובלין על רעיון לימוד 'הדף היומי' אותו הגה. רעיון זה הפך לתקנה החשובה ביותר שהתקבלה באותה כנסייה שגם זכתה לרוח גבית מצד מרן האמרי אמת מגור זצוק"ל שבליל ר"ה של שנת תרפ"ד החל בלימוד המשנה הראשונה במסכת ברכות.

בתקופות עבר נהגו היהודים לנדוד ממקום למקום, הן לצרכי מסחר והן בגלל שאר סיבות. בסיס ההסבר של המהר"ם שפירא לתקנה החשובה הזו שנהפכה לאבן דרך ביהדות, היתה הרצון לחולל עניין תורני שיאחד ויחבר בין יהודים מכל העולם. כל מקום אליו יגיע כל יהודי באשר הוא, הוא ימצא יהודים הלומדים את אותו דף הגמרא בו הוא אוחז.

דף ועוד דף, פרק אחר פרק, מסכת רודפת מסכת, אלפיים ושבע מאות ואחד עשר דפי גמרא נלמדים במשך שבע וחצי שנים של לימוד ע"י עמך ישראל מכל החוגים והעדות כי זו בדיוק היתה המטרה, לחבר בין כולם ואת כולם.

אך בזכרוני הרחוק חקוק המחזה של הסבא ר' משה הכהן מרכסים שלא פספס אפילו יום אחד את השיעור הקבוע בדף היומי שהתקיים בצריף המיתולוגי של ישיבת כנסת חזקיהו אותו מסר בחן אברך צעיר בשם הרב מלק. סבא שעלה ממרוקו ושהיה בן למשפחה חשובה ומבוססת בעיר מראכש, מצא את עצמו ואת משפחתו מופנים למגורים בישוב רכסים – כפר חסידים, מקום שהיה באותם ימים ספק כפר, ספק מושב, אבל ודאי מקום שכוח עם אדמת טרשים מכל עבר.

כיאה לבן למשפחה של בעלי בתים יראים ושלמים, נשמתו היתה צמאה לתורה ושיעור הדף היומי היה כמים קרים על נפש עייפה. לא עניינה אותו העובדה שהוא נאלץ לעבוד קשה למחייתו, דבר שלא הורגל בימיו במרוקו. מנוחת הגוף חשובה, מנוחת הנפש חשובה הרבה יותר ולמנוחה הזו זכה מידי יום כשהתיישב מול דף הגמרא בשיעור היומי אותו לא פספס.

גם בערוב ימיו כשהראיה נחלשה והדרך מהבית ברחוב שמעונוביץ' לכיוון צריף הישיבה היתה כבר קשה עבורו, הוא נעזר בפנס שיאיר לו את הדרך, וכשגם זה כבר לא כ"כ הועיל, היה מתלווה אליו נכד שביד אחת החזיק את הפנס וביד השניה תמך בו לאורך הדרך ונשאר איתו עד לאחר סיום השיעור כדי ללוות אותו לביתו.

לצערי ולבושתי לא זכיתי להיות ממסיימי הש"ס אך זכיתי לקחת חלק בשמחת התורה ובשמחתם של רבבות מסיימי המחזור ה – 13 של הדף היומי. 2711 דפי הגמרא חולקו בין משתתפי הכנס באצטדיון ארנה בירושלים ובנוסף לסיום הש"ס הכללי של יהודים מכל העולם, זכו משתתפי האירוע להיות חלק מסיום ש"ס נוסף אותו למדו במהלך האירוע.

מראה מרנן ורבנן גדולי ומאורי הדור כשהם יושבים בכותל המזרח וכל העם תחתם וביציעים היווה את המסר החינוכי החשוב ביותר שניתן היה להשיג מערב שכזה. גדולי התורה למעלה, עסקנים למטה. עיקר וטפל אינם משמשים בערבוביה. סיום הש"ס הינו אירוע תורני, ואת עיקר הבמה אמורים לקבל התורניים שבחבורה. לעסקנים שבחבורה יש את הזמן והמקום בו הם יכולים וצריכים להביא את עצמם לידי ביטוי.

בנאום הקצר אותו נשא יו"ר ש"ס אריה דרעי שכלל מלבד מילות תודה ושבח למארגנים, הוא בעיקר העביר מסר חד וברור לכל אותם אלו שדשו בסוגיית אירוע סיום ש"ס לכלל המגזר החרדי. שמות של חברות הפקה עלו וירדו תוך ניסיון להשפיע על תהליכים ממקום של אינטרסים ותו לא. הציבור הספרדי הרים בתוך שבועיים הפקת ענק שטרם נראתה כמוה הן ברמת הסדר והן ברמת גלריית הרבנים שכיבדה את המעמד הקדוש. הפרגון למפיק האירוע לא הגיע ממקום ריק, הוא ממקום שבא להעביר מסר של 'כזה ראה וקדש' ועד אז תנו לאנשי מקצוע אמיתיים לעשות את העבודה.

"אשרי העם שככה לו – תנו כבוד לתורה".

מפלגה של איש אחד

גדעון סער הפסיד לבנימין נתניהו. העם אמר את דברו, ובמקרה הזה מתפקדי הליכוד אמרו את דברם והתוצאה מדברת בעד עצמה. מדובר במשהו שהיה צפוי, כל מי שהאזין לשיח של חברי הליכוד הבין שלא מדובר כאן בעוד פריימריז דוגמת מה שהיה כאן בימים עברו. היה מדובר במלחמה. יו"ר הליכוד נתניהו הכניס את מתפקדי הליכוד לתוך סרט מלחמה בו הטובים והרעים מאוד ברורים. את עצמו הוא מיקם בצד של הטובים ומכאן והילך המשוואה פשוטה.

חוקת הליכוד מלאה סעיפים ותתי סעיפים, הגיוניים יותר והגיוניים פחות אך ישנו סעיף לא כתוב אבל נראה שהוא הסעיף החשוב ביותר בקרב מתפקדי הליכוד. 'לא מתמודדים מול יו"ר מכהן'. סעיף זה מקבל משנה תוקף כאשר מדובר ביו"ר הנמצא מול שלושה כתבי אישום חמורים כשבחלקם מדובר בעבירות חמורות על טוהר המידות.

בסרט בו חיה משפחת נתניהו, מוטל על אזרחי ישראל לקום כל בוקר ולהודות למנהיג העליון על כך שהסכים לעשות למען עמו על חשבון האופציה לעשות למען ביתו. ייאמר כאן ועכשיו, נתניהו עתיר זכויות על עשייתו רבת השנים בכל אחת מהזירות עליהן הוא מופקד. מצבה הכלכלי של ישראל הוא מהטובים בעולם. ההשקעה בביטחונה של המדינה רק הולכת וגוברת מתקציב אחד למשנהו והדבר בא לידי ביטוי ביכולות הצבאיות ובטכנולוגיה המתקדמת של מערכות הביטחון. על מצבה המדיני של מדינת ישראל ועל מעמדה בזירה הבינלאומית מיותר אפילו להתחיל לדבר. ראשי מדינות באים והולכים בזה אחר זה וראש הממשלה נחשב לאישיות רצויה ומוערכת במדינות רבות, גם כאלו שנמנעו בעבר מהידוק הקשרים עם מדינת ישראל.

"אין לי שום הסבר לפער שיש בין ההערכה לה זוכה נתניהו בעולם לבין הבוז הגדול אותו חשים כלפיו רבים מאזרחי ישראל", אומר לי בכיר במערכת הפוליטית. לו אין הסבר, לאחרים יש. ההסבר טמון עמוק בתובנת החיים של נתניהו, האיש והמשפחה. מהרגע בו החלו לצוץ סיפורי הנהנתנות והקמצנות כאחד, סיפורים שהפכו לחשדות ולאחר מכן לכתבי אישום, זו התוצאה. מעטים הם אלו שמעידה של איש ציבור טורדת את מנוחתם, רבים הם אלו שהרגל מגונה ולאורך זמן של מנהיגם טורדת את שלוותם.

ניתן להתייחס בסלחנות למעידה כזו או אחרת, קשה להשלים עם דרך חיים מעוותת והרסנית הנוגדת את ערכי המוסר הבסיסיים. נתניהו ע"פ החשדות וכתבי האישום הפך התנהלות בעייתית לדרך חיים ועל כך יש רבים שלא מוכנים לסלוח לו. אחוז גבוה מתומכי 'כחול לבן' ומתומכי המפלגות הנמצאות שמאלה ממנה, עושים את בחירתם הדמוקרטית ממקום של שנאה ושל תיעוב, ממקום של 'רק לא נתניהו'. האיש – בכישרון רב יש לומר – הצליח להמאיס את עצמו על חלקים נרחבים בעם, אך באותה מידה הצליח להפוך את תומכי מפלגתו לתומכיו האישיים ומכאן עד להכרזת מלחמה על כל מי שמעז להתמודד מולו הדרך קצרה.

צריך לדעת להפסיד, יותר מזה צריך לדעת לנצח. ביבי לא מכיר את הסיפא, סביבתו הקרובה לא מוכנה שיכיר אותה. מסיבת חנוכה לחברי הליכוד היתה הזדמנות טובה של נתניהו ואנשיו לחבק את סער וקבוצתו, במקום זה הוא התקבל ע"י חלק מהנוכחים בקריאות "בוגד". למרות שמנהלי המטה שלו טוענים אחרת, כשגדעון החל את הקמפיין הוא בנה על תוצאה בת עשרים וחמשה עד שלושים אחוזי תמיכה ואת זה הוא השיג. כל מספר מעבר לזה היה עבורו בגדר חלום, את נתניהו בנקודת הזמן הנוכחית הוא לא חלם לנצח. כשבכיר במטהו התחייב לי לארוחה במקרה של הפסד, הוא ידע טוב מאוד שהוא יצטרך לשלם אותה, מקווה בשבילו שהוא הכניס את ההתחייבות לחשבון ההוצאות. גדעון לא הובס כמו שמפמפמים שרי הליכוד המזוהים עם נתניהו וכל אחד מהם לו היה מתמודד היה זוכה לאחוזי תמיכה נמוכים יותר. האיש בונה מסביבו בסיס שרק הולך וגדל. נתניהו צריך אותו לטובת הקמפיין. הוא גם זקוק לו כדי למנוע עריקים בשעת מבחן. גדעון לא היסס לקרוא תיגר על המשך כהונתו, וזה יהיה מעשה לא חכם להתעלם ממנו ומאנשיו, המחיר עלול להיות יקר מדי.

בקרב תומכי נתניהו, הליכוד זה הוא והוא זה הליכוד, גם אם כשל פעמיים בהרכבת ממשלה. סימון הממסד כאויב המפלגה זהו הכלי בו השתמש נתניהו לטובת גיוס חברי הליכוד לצד שלו. ימים יגידו אם הם יתנו לו גם את ההזדמנות הרביעית שבעת כתיבת השורות היא נראית בלתי נמנעת.

לא יודע להפסיד

"מה, מה פתאום" אאוט, כן, כן פתאום אין. המשפט המפורסם שאמר נתניהו לקרן מרציאנו כשהפתיע אותה באולפן חדשות 12 התהפך. נתניהו הולך חזק ובכל הכח לעבר קידום חוק שימנע את פתיחת משפטו כל עוד שהוא בתפקיד ראש הממשלה. יש בזה מן ההיגיון. ראש ממשלה לא בורח לשום מקום וניהול ענייני המדינה חשובים יותר וכשיפנה את כסאו הוא ינהל את משפטו וישלם את המחיר במידת הצורך. מה שנכון בחלק מהמדינות המערביות יכול להיות נכון גם בישראל.

כשראשי 'כחול לבן' מתבטאים כנגד חוק החסינות, לא בהכרח שהם עושים זאת ממקום של אמונה בצדקת הדרך. בקרב האלקטורט המונע מהטיעון הרדוד "רק לא ביבי", כל אמירה שיכולה להשתמע בעד המהלך, כמוה כהצבת צלם בהיכל. סביר להניח שיש מהם שהיו מעוניינים בחוק שכזה מהטעם שציינתי לעיל אבל לא רק. כל אחד במערכת הפוליטית יודע שיתכן ויבוא יום שהוא יהווה מטרה לפתיחת חקירה וייהפך לחשוד בפלילים כשהיכולת היחידה שתהיה לו להתמודד מול המערכת היא באמצעות החסינות. עשרות תיקים של אנשי ציבור נפתחו בקול רעש גדול ולבסוף נסגרו בקול ענות חלושה לא לפני שהתפרקו חייו של האובייקט התורן ומשפחתו שילמה מחיר אישי כבד. חסינות בהחלט יכולה להועיל בהאטת הקצב וביכולת להוכיח חפות.

כשיאיר לפיד מצייץ כנגד חוק החסינות וכותב שהדמוקרטיה לא נועדה להציל חשוד בפלילים, הוא למעשה עושה כאן שני דברים. האחד, הוא זורה חול בעיני הציבור, אין בחוק החסינות כדי להציל את נתניהו, יש כאן הקפאת הליכים ותו לא. השני, הוא מודה שלמחנה אליו הוא משתייך אין את היכולת לנצח את נתניהו בקלפי ולהרכיב ממשלה, והוא מבקש סעד הפוגע ביסודות הדמוקרטיה. בנקודה הזו לפיד הוא תאום של נתניהו, אינו יודע להפסיד, הוא גם לא יודע לנצח.

מסיתים את הדיון

אם עודד פורר הוא קצין בצבא ישראל ביתנו, אלכס קושניר הוא טר"ש המנסה לפלס את דרכו בסולם הדרגות אותו הציב הרמטכ"ל ליברמן. האיש שעל פי נתניהו, הכדורים היחידים ששרקו לו ליד האוזן היו כדורי פינג פונג, מקים לעצמו מיליציה פוליטית עם דמויות אפרוריות המחפשות לרצות אותו באמצעות שימוש באקט זלזול בקודשי ישראל.

"רב שיש לו ספק שולח לבדיקה עם הפניה אצל אחות בקופ"ח, זו לא בדיחה, התור נקבע מעכשיו לעכשיו וזה על חשבון תקציבי המדינה, זה על חשבון אותם אנשים ששוכבים במסדרונות בבתי החולים, זה קורה על חשבון אלו שמחכים לבדיקות רפואיות חודשים, זה קורה על חשבון אלה שמחכים לחיסון לשפעת , חייבים לעצור את הכפייה". אלו האמירות של חה"כ קושניר בסרטון אותו פירסם בחשבון הטוויטר שלו, אמירות קשות המתירות את דמו של הציבור הדתי בישראל העושק את המדינה ומוסדותיה על חשבון אזרחים תמימים.

בניגוד לבוס ליברמן, לאלכס קושניר אין לכאורה הבנה ביהדות. כל מטרתו היא לייצר באז סביב עצמו בקרב קהל היעד מחבר העמים במטרה לייצר לעצמו נקודות זכות אצל איווט, נקודות שלהערכתו יסייעו לו לעלות בסולם הדרגות. "הפנים המכוערות של ישראל ביתנו", הגדיר אותו גורם פוליטי בדגל התורה.

התנהלות הח"כים במפלגת ישראל ביתנו היא חלומו הרטוב של כל ראש מפלגה. רצונם וחלומם לא מעניין איש, כולם כלים על לוח השח מט של יו"ר המפלגה ובלעדיו לא ירים איש את ידו או את רגלו.

בשיחה עם כותב השורות אמר חה"כ יעקב מרגי מש"ס: "אלכס קושניר המציא סיפור שמטרתו להסית כנגד ציבור שומרי התורה והמצוות וחשף בורות מוחלטת". מרגי שהיה נסער מסרטון הזוועה אותו פרסם חה"כ קושניר הוסיף ואמר: "קושניר מעוניין להסיט את הדיון למלחמות חרדים מול עולים מחבר העמים, אבל זה ממש לא שם ואני מקווה שציבור העולים לא יקנה את ההסתה האנטישמית אותה מנסה קושניר למכור לאלקטורט שלו".

חשוב שמשטרת ישראל תראה את הכתובת שעל הקיר. כשחלילה יירצח כאן יהודי חרדי רק כי הוא חרדי, אין צורך בחיפושים מיותרים, האחראים לכך יושבים בכנסת ישראל.

השארת תגובה