סיכום העשור: ירושלים רבתי במקום ה-2

פרויקט צרפתי בפסגת זאב של צרפתי שמעון קרדיט הדמיה וויופוינט 1
פרויקט צרפתי בפסגת זאב של צרפתי שמעון קרדיט הדמיה וויופוינט 1
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תנופת הבנייה בישראל בעשור האחרון מקבלת חיזוק כאשר בודקים את הנתונים בשטח: מניתוח שערכה חברת אלדר שיווק שמתבסס על נתוני הלמ"ס עולה כי בעשור האחרון נבנו בישראל כחצי מיליון דירות, 30% יותר ממספר הדירות שנבנו בעשור הקודם. אם מסתכלים על הנתונים לעומק רואים ערים שממש שינו את פניהן בעשור האחרון בעקבות הבנייה המאסיבית, כך למשל בעיר ירושלים שממוקמת במקום השני אחרי תל אביב נבנו כ-28 אלף דירות.

העלייה בהתחלות הבנייה מתבטאת גם בבנייה מאסיבית של מגדלי מגורים שהדרישה אליהן עלתה בעקבות הצפיפות בערים הגדולות שסובלות ממחסור בקרקעות פנויות וביקוש הולך וגובר למגורים במרכזי ערים. בעשור הנוכחי נבנו בירושלים 1,501 דירות במגדלים בני 16 קומות ומעלה.

לדברי אבי צרפתי, סמנכ"ל בחברת צרפתי שמעון הבונה פרויקט מגורים בשכונת פסגת זאב "העשור האחרון אכן אופיין בתנופת בניה בירושלים, שהיא העיר הגדולה ביותר בארץ מבחינת היקף האוכלוסייה. יחד עם זאת, בהתחשב בכך שעתודות הקרקע במרכז העיר מוצו כמעט לחלוטין, לצד הצטמצמות משמעותית של עתודות הקרקע בשכונות הלוויין שלה, הדירוג הגבוה של התחלות הבניה בירושלים לא יישמר בעשור הבא. המצב יביא בהכרח לעליית מחירים, מעבר לרמות המחיר המוכרות כיום בשוק החופשי".

כאשר בודקים את מספר צמודי הקרקע שנבנו בעשור האחרון ניכר שעיקר הבנייה בישראל מתמקדת דווקא בהן –150 אלף יחידות דיור צמודות קרקע שהן 30% מסך כל יחידות הדיור נבנו במהלך העשור הנוכחי. ירושלים רבתי נמצאת במקום השלישי עם 2,800 צמודי קרקע שנבנו בעשור האחרון.

היזם ראובן אלה שמקים בימים אלו פרויקט צמודי קרקע בקיבוץ קריית ענבים מציין כי "צמודי קרקע לנצח יהיו מצרך מבוקש, זה החלום המשפחתי הישראלי. למרות הדירוג הגבוה של צמודי הקרקע בירושלים רבתי, צמודי קרקע באזור הפכו למוצר נדיר כמעט ביחס לעשורים קודמים. וככל שהקרקעות באזור ילכו ויתמעטו החלום של בית וגינה ילך ויתרחק. אנו שמים לב שעיקר הרוכשים בפרויקט הם משפחות צעירות שמבקשות חינוך טוב לילדיהם לצד חיי קהילה פוריים. אנו שמחים להיות חלוצי הדרך בהקמתו של הקיבוץ החדש ולאפשר למשפחות חדשות חיים קהילתיים כמו שרק אפשר למצוא בקיבוץ".

ניתוח הנתונים בדק גם מה הן הדירות הפופולאריות ביותר שנבנו בעשור האחרון לפי מספר חדרים, מסתבר ש-40% מהדירות שנבנו בישראל היו בנות 4 חדרים שהן כ-200 אלף דירות בסך הכל. כ-14,500 אלף מתוכן נבנו בירושלים רבתי.

דירות בנות 2 ו-3 חדרים היוו בעשור האחרון רק 8% מהדירות שנבנו שמספרן עמד על 42,577 דירות. רובן נבנו בתל אביב, ירושלים ורמת גן. הניתוח בדק גם את מספר הדירות בנות 6 חדרים ויותר, גם כאן ירושלים מככבת והיא נמצאת במקום השלישי, עם 3,000 דירות גדולות שנבנו בעשור האחרון.

השארת תגובה