רשויות המס מהדקים חגורות סביב צוואר האזרחים

סיימון יניב
סיימון יניב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחרונה וכחלק ממדיניות חדשה שננקטת על ידי הנהלת רשות המיסים, פקידי השומה החלו להדק את החגורות סביב צברם של האזרחים (הנישומים) ונוקטת במדיניות אכיפה אגרסיבית כנגדם,  ובמיוחד כנגד מנהלים בחברות ועצמאים שמאחרים בהגשת דוחות מס שנתיים ו/או ניכויים משכר של עובדים.

כמי שמלווה לקוחות מול רשות המיסים גם בהליכים פליליים אני עד לתופעה מדאיגה בשבועות האחרונים, שבה  נישומים ובפרט מנהלי ו/או בעלי חברות בעלות מחזורים שמעל לרף מהותי מוצאים עצמם מוזמנים לסור ו"לבקר" בחדרי החקירות של מס הכנסה. וחמור מכך, מצאתי פעם שהזימון נעשה בוואצאפ, לא פחות ולא יותר!

הזימון נמסר בהודעה לאקונית "הנך מוזמן להגיע למשרדי חקירות מס הכנסה ביום… בשעה…"

וכמובן מבלי לציין במה דברים אמורים. ולא זו בלבד לעיתים גם רואי החשבון ויועצי המס של אותם נישומים מוזמנים בהינף יד למסור עדות או רחמנא ליצלן להיחקר באזהרה!

כשאותו נישום מנסה להתקשר לאותו חוקר/ת בכדי להבין במה מדובר, התשובה  שמעבר לקו תהיה חד משמעית ….. "תבוא ורק אז נמסור לך במה מדובר…"

אין צורך לתאר מה עובר במוחו הקודח למי שנחשב לאזרח נורמטיבי, כשהוא מוזמן בבוקר יום בהיר למשרד החקירות במס הכנסה, ככה סתם בלי הסבר הגיוני שנראה לעין שלא לדבר על המייצג של אותו נישום!

לבסוף באותם המקרים נמצא שמדובר בחקירות שמבקשות לייחס לאותו אזרח  נישום עבירות "טכניות" של אי הגשת דוחות מס במועד. דא עקא, לאחרונה נתקלתי במצב שבו לקוח זומן לחקירה כשהחברה שבבעלותו אחרה בהגשת דוח מס במספר ימים, וזאת עוד לפני שהאזרח קיבל הודעת קנס על איחור בהגשת הדו"ח ולפני שנקבעו לחברה שומות לפי מיטב השפיטה כפי שהיה נהוג עד כה.

אין ספק שמדיניות  המתוארת לעיל מעידה על לחץ  אצל האמונים על גביית המס לקופת המדינה, לחץ הנובע לדעתי מהירידה בגביית המס  הצפויה בשנת 2019 ביחס לשנים קודמות, ירידה שנובעת לטעמי משורה של נסיבות,  למשל: הפסקת הליך הגילוי מרצון ב"מסלול אנונימי", הליך  שהביא לגביית מס שהסתכמה במליארדי  ₪; מבצעי הנחות לתשלום מיסים שרשות המיסים ביקשה לערוך בשנים אחרונות, מבצעים שהובילו לביקורת חריפה מצד ציבור השכירים שלא זוכים להקלות בתשלומי מס, כפי שזכו להם בעלי חברות שהייתה הפרוטה בידם לצורך חלוקת דיבידנד מוטב בשיעור המס המופחת מהרגיל לפי הוראות השעה.

כמי שמלווה לקוחות מול פקידי השומה (אזרחי ופלילי),  חשוב  להדגיש  שמניסיוני  מומלץ הן לנישום והן למייצג שלא לגשת למשרד החקירות לפני שמתייעצים עם עו"ד מומחה בדיני המס ובפרט בהליכים פליליים, בכדי שיסביר לאותו אזרח את זכיותיו, אם כעד או אם כנחקר, ובמיוחד שלכל מילה שנמסרת במהלך חקירה או עדות לחוקר יכולה בדרך יצירתית להשתמע לשתי פנים ועלולות לשנות את  ההליך ובפרט של המייצג מגבית עדות לחקירה באזהרה ובין סגירת תיק חקר לבין הגשת כתב אישום.

עו"ד ורו"ח סיימון יניב, יוצא רשות המיסים ופרקליטות מיסוי וכלכלה, בעל משרד עורכי דין המתמחה  בדיני מיסים הן בפן האזרחי והן בפן הפלילי ובעבירות הלבנת הון.

2 תגובות
  1. צוואר

  2. תבואו לרחוב הרב מימון בהרצליה רחוב ללא מוצא וקטן כל הרחוב התעשר ביגוד וכסף להלבנת הון אחד קורא לזה בורסה השני החיים הטובים והשלישי איחוד משפחות כל הלילה מגיעים כן מכוניות ןעושים עסקים אצל התושבים זה רחב וגדול ומורכב הסלקות בכל מיני שיטות

השארת תגובה