סוד הקסם: הפריימריז הפריחו את הליכוד

גדעון סער בנימין נתניהו צילום בני דויטש
גדעון סער בנימין נתניהו צילום בני דויטש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מה יגידו כל אותם ליכודניקים שתקפו את גדעון סער על בקשתו הלגיטימית לערוך פריימריז לראשות המפלגה? הרי מאז נדמה שהליכוד נמצא בפריחה מחודשת. סער, ובעיקר נתניהו, חורשים את הארץ מצפון ועד דרום. כל אחד מהם עורך לפחות שלושה כנסים בכל ערב וכל כנס מלא מפה לפה. אמש, בפתח תקווה, נותרו מחוץ לאולם עשרות מתפקדי ליכוד. המקום צר מלהכיל את ההמונים שמבקשים לראות, לשמוע, לגעת בנתניהו.

גם גדעון סער מצליח לקיים כנסים מרשימים. אין לו את הכריזמה של נתניהו, והוא לא מצליח לסחוף לכנסים שלו אלפים, אבל סער בדרכו המחושבת נותן פייט ראוי ונמנע מהכפשות אישיות וטוב שכך. גם הקמפיין של נתניהו בפריימריז האלה נקי וראוי. הוא פשוט מתעלם מסער בכל נאומיו ומעדיף להתמקד בעשייתו המבורכת בשלל נושאים, ובהם בתחום המדיני והכלכלי.

וכך, כל ערב, כבר שבוע, השניים פוגשים אלפי מתפקדי ליכוד ותומכים. השטח, שהיה בשנה האחרונה רדום עד כדי חשד לקומה, התעורר לחיים. אם הלהט הזה יישמר על מארס – אולי באמת נראה תוצאה יפה יותר לגוש הימין.

נתניהו, יהודי בן 70, מסיים יום עבודה בירושלים ומדלג מאירוע לאירוע עד שעת ערב מאוחרת. הוא תמיד נראה רענן, סובלני ומחוייך. גם באחת עשרה בלילה, כשכל היועצים הצעירים שמקיפים אותו טרוטי עיניים. הם צעירים ממנו בארבעים שנה, ואפילו יותר. לפעמים קשה להבחין בכך.

זה סוד הקסם של נתניהו. הוא מסמן מטרה ונלחם בכל דרך להשיג אותה. היעד הראשון שלו: נוק אאוט בפריימריז. הוא נערך לניצחון מוחץ על סער. היעד הוא לפחות 65% תמיכה.

זאת תהיה משימה לא פשוטה. סער עבד קשה בשטח הליכודי. כבר שנים הוא חורש את הארץ לרוחבה ולאורכה, נפגש עם פעילים, מקשיב, משמיע, מתעניין. זאת הסיבה שהוא גייס לא מעט ראשי ערים, ראשי מטות וראשי סניפים לתמיכה בו. הם בסיס כוח לא מבוטל בליכוד, בטח ביום הפריימריז. היכולת שלהם לשנע תומכים לקלפיות גבוהה פי כמה מכל ח"כ או שר של המפלגה.

זה כנראה לא יספיק לסער לנצח, אבל בהחלט יספיק לו לרשום תוצאה נאה מול ראש ממשלה מכהן.

הליכוד כרגע מפולג ומשוסע. מי שינצח את הפריימריז חייב לדאוג לאחדות השורות ולריצה משותפת קדימה, לעבר הבחירות הכלליות לכנסת. אם לא תהיה התייצבות אותנטית מאחורי היו"ר – זה יחלחל גם לשטח והליכוד יספוג מכה נוספת בקלפיות. בספק אם מהמכה הזו הוא יצליח להתאושש הפעם.

השארת תגובה