בשירות העם היהודי, במדינות ערב

נשיא 'ועידת רבני אירופה' ובכיריה מקיימים דיאלוג מנוטר עם מנהיגים מוסלמים בניסיון להשפיע על האווירה באירופה ובמזרח התיכון. הם מאמינים שאנשי הדת חשובים לאין ערוך כדי לחנוק את האש

הרב משה לוין בארמון המלוכה בבחריין
הרב משה לוין בארמון המלוכה בבחריין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"הקריאה למלחמה בטרור חייבת לבוא מנציגי כל הדתות כאחד. כאן בבחריין חיים בני כל הדתות ללא כל פחד ונמשיך לאפשר חיים שלווים ושקטים ליהודים ולקיים את אורחות חייהם מנהגיהם ומצוות דתם ללא כל מורא" – כך אמר מלך בחריין השייח חמד בן עיסא אל-חליפה בקבלת פנים מרשימה לנציגי הדתות שקיים בארמון המלוכה במנאמה בירת בחריין. את היהודים ייצג עפ"י הזמנת המלך, הרב משה לוין, סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' שהתקבל ע"י המלך, שריו ובית המלוכה ביחס חם ומיוחד מאוד. כמו בכל מקום אליו הגיע הושב הרב לוין ליד המלך כאות הערכה בולטת. במהלך האירוע המיוחד שקיים עם נציגי כל הדתות, קראו הנואמים למלחמה בטרור ולשלום אמת בין העמים. לאירוע הוזמנה גם אמו של אחד מנטבחי דאעש מסעודיה. לאמור; כולנו נפגעי הטרור האכזרי.

היה זה שיאה של תוצאות התשתית שהניח הרב לוין לדיאלוג מתמשך עם מנהיגים מוסלמים שתכליתו אבטחת החיים היהודיים וקיום מצוות הדת במדינות מוסלמיות ויצירת חזית נגד הקיצוניות באירופה. קשרים שהבשילו עד להשתתפותו של הגרש"מ עמאר רבה של ירושלים השבוע בוועידה שהתקיימה בנסיכות. הקשרים נמשכים גם כיום במפגשים עם שרי הממלכה שגרירים וחברי פרלמנט ולאחרונה בביקורו של המלך בצרפת העניק לו הרב לוין עותק ספרו של רבי סעדיה גאון על התורה בשפה הערבית.

הם הוזמנו למועצה לשיתוף פעולה בין מנהיגות יהודית ומוסלמית בתמיכת ערב הסעודית. ביקרו בטוניסיה באזרייבג'אן בבחריין וביקורים נוספים במדינות מוסלמיות שעדיין לא הותרו לפרסום, כולל כאלה שאינן מקיימות קשרים עם ישראל.

נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט ובכירי הוועידה מקיימים דיאלוג מנוטר עם מנהיגים מוסלמים בניסיון להשפיע על האווירה באירופה ובמזרח התיכון ומאבק על הזכויות הדתיות ביבשת אירופה. הם מאמינים שאנשי הדת חשובים לאין ערוך כדי לחנוק את אש הפונדמנטליזם האכזרי.

הרב משה לוין, סגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' ועוזרו המיוחד של רבה של צרפת אמר למלך אל ח'ליפה כי אנו בעיצומם של ימי החנוכה המרבים אור בעולם וכי ביהדות קיים מושג: 'מעט אור דוחה הרבה מן החושך' – "בחריין בהנהגתך היא מעט אור בעולם חשוך של פונדמנטליסטים קיצונים". הרב לוין הודה למלך בשם נשיא הוועידה, הרב פנחס גולדשמידט ורבני אירופה על יחסו המיוחד ליהודים. ליד כבש המטוס שהמריא מאבו דאבי, שם חנו לתחנת ביניים קצרה, המתינו לרב לוין משלחת מארמון המלוכה שהסיעו את הרב היישר לאחד ממלונות הפאר בבירה. קבלת הפנים לה זכה הייתה האות לכבוד המלכים להם זוכים בני הקהילה היהודית במדינה.

בשיחה עם 'רשת דתית' מפאריס אומר הרב לוין כי "בכל המדינות שבהם ביקרתי וכל האישים עימם אנחנו נפגשים מבינים, ובוודאי כעת לאחר האנטישמיות והפיגועים הקשים בצרפת, באירופה בכלל ובארה"ב, כי הטרור אינו פוסח על אף עם ומדינה. הקיצונים האיסלמיסטים פוגעים בכולם ואין קשר לכך שאנחנו יהודים או ישראלים. זו הסיבה שהם הגיעו להכרה כי רק בשיתוף פעולה עם היהודים, בעיקר עם המנהיגות הדתית, נוכל לעמוד באגרוף קמוץ ולנצח את הטרור".

את הביקור הראשון בבחריין, משחזר הרב לוין ל'רשת דתית', יזם שכן שלי וידידי, האימאם הצרפתי חסאן שלגומי. "שלגומי מבקש ממני להצטרף אליו לביקורים במדינות נוספות. אין טעם לחשוף כעת לאן אבל אני מבטיח שאעדכן אתכם לאחר שייצאו לפועל" – הוא מבטיח.

נר חנוכה בביהכנ"ס

בשעת ערב ביום ביקורו בבחריין התקיים טקס צנוע בבית הכנסת שבנאמה במהלכו הדליק הרב לוין נר שני של חנוכה. חברי הקהילה היהודית המונה כחמישים נפש שרו בהתרגשות רבה את 'מעוז צור ישועתי'. לטקס הגיעו שכנים מוסלמים רבים ונציגי בית המלוכה והפרלמנט. חברת הקהילה היהודית, שגרירת בחריין בארצות הברית לשעבר, עו"ד הגב' האוודה עזרא איברהים אמרה כי כל חברי הקהילה נרגשים מאוד; "מאז 1948 לא הודלק נר חנוכה בבית הכנסת בבחריין". הרב לוין: "בית המלוכה ביקשו ממני לקיים את טקס הדלקת נרות חנוכה בארמון המלוכה באירוע של כל נציגי הדתות. אבל אני חשבתי שראוי לפקוד את בית הכנסת ולקיים את מצוות הדלקת הנר בפרסומא ניסא דווקא בבית הכנסת. כל נציגי כלי התקשורת המקומית סיקרו בהרחבה את הדלקת הנרות. גם הטלוויזיה הממלכתית".

מאוחר יותר בערב, בטרם המריא לצרפת, קיים ארמון המלוכה דינר מיוחד שבו השתתפו שרי המשפטים והפנים של בחריין לצידו של הרב לוין. "הם עמדו על כך שאדבר בפני כ-300 המשתתפים. הסברתי להם על מהות חג החנוכה ומה הוא מסמל. הייתם צריכים לראות מה קרה לאחר הנאום. נבוכתי מהתשואות הרמות. כולם קמו על רגליהם, ביקשו צילום למזכרת, להחליף כמה מילים, לשמור על קשר".

הרב לוין המשמש כאמור גם כעוזרו הקרוב של רבה של צרפת וכרב הז'נדרמיה הצרפתי אומר כי המלך אל-ח'ליפה הנו באמת אוהב יהודים וכי בהשראתו זוכים היהודים ליחס מועדף ומיוחד מהשלטונות, שבא לידי ביטוי בשלל תחומי החיים. "קחו דוגמא, אותה אמרתי לשר המשפטים בבחריין. סביב בתי הכנסת, לידם וסביב כל מוסדות החינוך אצלנו בצרפת עומדים אלפי חיילים ושוטרים ואילו אני הגעתי לבית הכנסת במנאמה. לא ראיתי שוטר או חייל אחד. כי אין צורך. כי האווירה שיצר המלך סביב היהודים היא אווירה נפלאה. השכנים המוסלמים הם ששומרים על בית הכנסת וכך גם על בית העלמין. וזה נזקף אך ורק לזכותו של המלך. השר שלא הסתיר את שמחתו סיפר לי שבאחד מבתי הספר בעיר ישנם, לא פחות מ 45 ילדים בני אזרחויות שונות. אם לא נשכיל לחיות יחד בהבנה ובכבוד לא נוכל להתקיים, אמר לי".

כתשעה חודשים קודם לכן עמד הרב לוין בראש משלחת נציגי דתות והממשל הצרפתי שהוזמנו על ידי נשיא תוניס, אל באג'י אל סבסי לביקור בטוניסיה. לבקשתו צורף למשלחת מר אבישי חטיב אחיו של יואב הי"ד מהרוגי הטבח במרכול הכשר בפאריס. המשלחת זכתה ליחס חם ולבבי ולאבטחה חסרת תקדים מצד שלטונות תוניס ואנשי ביטחון צרפתיים.

העצרת נגד הטרור שלשמה הוזמן הרב לוין התקיימה במוזיאון הלאומי של תוניס הסמוך לפרלמנט בבירה בו ביצעו מרצחי ארגון המדינה האסלמית דאע"ש כעשרה ימים קודם פיגוע דמים בו נהרגו 22 בני אדם. כשלוש שנים קודם אירע פיגוע התאבדות בסמוך לבית הכנסת באי ג'רבה שבמהלכו נהרגו 21 בני אדם.

"אמרתי בעצרת ההזדהות בטוניס ובאירוע הממלכתי בבחריין כי הרבנים וחברי המשלחת מעבירים לעולם כולו מסר חד משמעי ולפיו; רצח חפים מפשע הנו איסור עפ"י כל הדתות וכל רצח שכזה, הגם שכביכול הרוצחים אומרים כי באו להגן על כבודו של בורא עולם, הנו פגיעה בו. העם היהודי בישראל ובעולם כולו נפגע מהטרור הרצחני הפוגע בכל מקום ומקום גם בבני לאומים ודתות אחרות. עלינו לגנותו בכל תוקף ולעמוד איתנים ברוחנו".

לאחר העצרת ביקר הרב לוין כשהוא מלווה באבטחה רבה תוך פינוי צירי תנועה בבית העלמין העתיק בתוניסיה. בעקבות הידיעות שהגיעו אליו על חילול קברו של רבי מסעוד רפאל אלפסי זיע"א. בשיחה עם שרת התיירות הבטיחה כי משרדה בתיאום עם שרת הפנים ישקמו כל פגיעה וכי הממשלה תתגבר את האבטחה סביב בית העלמין והמוסדות היהודיים בתוניס.

הרב לוין: "צעדתי בתוניסיה, בבחריין, באזריביז'אן ובכל המדינות המוסלמיות עם כיפה לראשי. לא היה לי כל חשש. תבוא שוב הם אמרו לי. אנחנו רוצים לפתח פרויקטים חינוכיים לילדים שילמדו על היהודים אמונתם ותפילתם".

גם לתוניסיה בעקבות הקשרים שטיפח הרב לוין הוזמנה משלחת 'ועידת רבני אירופה', רבנים מישראל וראשי ארגונים יהודיים לביקור ממלכתי. היה זה ביקור שלא יישכח. הרבנים ביקרו בבית הכנסת הגדול בטוניס ועלו על ציוניהם של חכמי טוניס בבית העלמין 'בורג'ל', התרגשו ב'חיידר' ובבית הכנסת העתיק אל גריבה שבג'רבה. הקשיבו לקול השופר המכריז על כניסת השבת. חזו בתושבים המטמינים את החמין בתנור אחד במרכז השכונה המאוישת כולה ביהודים שומרי שבת, השתתפו בקבלת פנים שערך המופתי הראשי של תוניסיה לרבנים בועידה בינלאומית נגד הקיצוניות והטרור ונועדו עם שר הדתות. את השבת עשו במחיצת רבה של תוניסיה הרב חיים ביתאן בג'רבה

הרבנים הוזמנו על ידי ממשלת טוניסיה כדי לחזק את הקהילה היהודית ורבה של טוניסיה הרה"ג רבי חיים ביתאן ואת שיתוף הפעולה בין יהודים ומוסלמים למלחמה נגד הטרור של האיסלם הקיצוני והאנטישמיות החוקתית באירופה. הרבנים זכו לקבלת פנים ולאירוח מלכותי ע"י משרד התיירות הטוניסאי. עשרות שוטרי משטרת טוניסיה וכוחות הביטחון אבטחו את המשלחת וכל נסיעה לוותה ביללות צופרים של ניידות המשטרה וכוחות הביטחון וסגירת צירי תנועה בעת מעבר השיירה מבלי לקחת סיכונים. לאיש לא הותר לצאת בגפו ללא ליווי, עקב פעילות של הג'יהאד העולמי ברחבי המדינה.

במרכז הביקור ובמהלך פגישות עם שרי הממשלה והדרגים הגבוהים ביותר, נמסר המכתב המיוחד של מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א עבור נשיא המדינה התוניסאית, והדברים התקבלו בצמרת השלטון בהתרגשות רבה. רשכבה"ג מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א ורבינו מרן רבי גרשון אידלשטין שליט"א כתבו במכתב נדיר לנשיא תוניסיה: "בודאי ממשלת מדינתו תמשיך לשמור על המוסדות היהודיים, על בתי הכנסת, על בתי העלמין ועל בטחון יהודי מדינתכם, כפי שנהגתם עד היום"

במשלחת שביקרה בתוניס הבירה ובג'רבה השתתפו: נשיא ועידת אבני אירופה הגר"פ גולדשמידט, אב"ד אמסטרדם הולנד הרה"ג רבי אליעזר וולף. רבה של ז'נבה הרה"ג רבי יצחק דיין. רבה של מרסיי צרפת הרה"ג רבי ראובן אוחנה. המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה הרה"ג רבי משה לבל. סגן נשיא הועידה ויועצו של רבה של צרפת הרב משה לוין. הרה"ג רבי בנימין ואן דה קמפ מרבני הולנד. הר"ר אברהם אפללו נשיא הקוניסטואר בלוקסנבורג. חבר מועצת הפטרונים של הועידה הנגיד מר ברוך ונדר קאמפ. נשיא הקוניסטואר במרסיי הנגיד הר"ר צבי עמר ונציג גדול"י בועדה המתמדת הרב ישראל פרידמן ואורחים נוספים מישראל.

בנאום שנשא בפני מאות מוסלמים בכינוס שערך המופתי הראשי של תוניסיה עותמן באטיח' למשלחת רבנים מאירופה וישראל במסגרת סימפוזיון בינלאומי שקיים להתמודדות עם הקיצוניות והטרור באי ג'רבה שבטוניסיה, אמר נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א כי 'המוסלמים המתונים הם הפרטנרים שלנו למלחמה בטרור האסלמי, בקיצוניות האלימה, ובאנטישמיות החוקתית באירופה ואנו נלחמים יחד נגד החקיקה האנטי דתית באירופה". מדובר בכנס פוליטי ולא כנס דתי, שנועד לאיחוד הכוחות למלחמה בטרור.

'רחובות יהודיים' במנמה

מאז כהונתו מעניק המלך אל-חליפה ליהודים תושבי בחריין יחס חם במיוחד, והוא משקיע מאמצים בהרחבת הקהילה היהודית במדינה

בחריין היא מדינה קטנה ועשירה מאוד, שנמנית עם גוש מדינות המפרץ. הממלכה הממוקמת בין קטאר לערב הסעודית משתרעת על פני 33 איים, שהגדול והמרכזי בהם הוא האי בחריין. באי זה שוכנת בירת המדינה, שהיא גם העיר הגדולה ביותר בה, מנמה. כלכלתה, כמו שכנותיה, מתבססת בעיקר על תעשיית הנפט הפורה כידוע באזור. הקהילה היהודית מונה כחמישים נפש. בבירה מנאמה יש כמה רחובות ובהם חנויות בבעלות יהודית. אותם רחובות זוכים ביום שבת לכינוי "רחובות יהודיים", בשל העובדה שכל החנויות בהם סגורות כמובן בשבת. בית קברות יהודי קיים בבירה, ואת בית הכנסת שאיננו פעיל, לצערנו, מאז 1948 , אז עזבו מאות היהודים, אוסר המלך להסב חלילה ולהפוך למרכז אירועים.

מאז כהונתו מעניק המלך אל-חליפה ליהודים תושבי בחריין יחס חם במיוחד, והוא משקיע מאמצים בהרחבת הקהילה היהודית במדינה. בפגישה עם בני הקהילה יוצאי בחריין בלונדון בטקס הסיום השנתי של חניכי האקדמיה הצבאית המלכותית הבריטית סנדהרסט שבה למד בנו אמר המלך כי היהודים שנולדו בארצו ועזבו הם אזרחים לכל דבר והביע רצון לראותם שבים לבחריין.

לפני כמה שנים מינה אל-ח'ליפה לתפקיד שגרירת בחריין בארצות הברית. את עו"ד האוודה עזרא איברהים – היהודי הראשון אי פעם שזוכה לתפקיד שגריר של מדינת ערב – במדינה אחרת. יחסו המיוחד ליהודים מתבטא גם בנושאים נוספים. אנשי עסקים יהודים בבחריין קיבלו תפקידים בכירים ב"מועצת השורא" של המדינה – הבית העליון של הפרלמנט במדינה. אחת הנציגות הבולטות של הקהילה, ננסי חדורי, חברה בפרלמנט הבחרייני.

השארת תגובה