אנטישמיות לאור הבית שמש

נווה שמיר בית שמש
נווה שמיר בית שמש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בימים אלו הוזמנו לבחירת דירות, מאות הזוכים במסגרת מחיר למשתכן בשכונת "נוה שמיר" או בשמה המקורי – רמה ה'. השתתפתי באחד מימי הבחירה, והרושם היה חד משמעי: למעלה מ80% היו חרדים. גם התמונות שצילמתי במקום לא שכנעו את ראשת העיר, והיא מיהרה להכחיש את הפרסומים במכתב משלה, לתושבים, בו היא מציינת את הצלחת ההצרחה לכאורה. מדובר באותו טרנספר אשר היא ניסתה בכל הכוח לבצע בתושביה החרדים של רמה ה'. האמת הפוכה בתכלית: לאחר שפנינו למשרד השיכון ואיימנו בפניה לבג"ץ, הוקפאה התכנית למעשה, ונתוני המכירות בפועל הן כפי שציינו – רובם ככולם חרדים.  אז או שהדר' בלוך אינה מבינה את המצב, או שהיא חושבת שתושביה אינם מבינים וניתן למכור להם הכל. בשני המקרים המצב לא טוב, ומוכיח לכולנו, איזה טעות טעו אלו מתוכנו, אשר לא הלכו בעקבותיהם של גדולי ישראל והחליטו לבחור בה.

אך בעוד הגב' בלוך עצמה מנסה לעדן את מילותיה, עד כמה שניתן לכבס שנאת הזולת, הרי שהאספסוף ברחוב וברשתות, קצת פחות פוליטקלי קורקט, ומרשה לעצמו לפרש את דבריה כהבנתו: במה מכובדת זו אינה מסוגלת לסבול את תוכן ההודעות, אך הצליל העולה מתוכן הוא הצליל אותו אנו מכירים ממקומות אחרים, ואשר חשבנו שלא נשמע במדינת ישראל. ותורמת כמובן לעניין, האווירה הכללית השוררת במדינה, כאשר המפלגות השונות מתחרות ביניהן מי יסית יותר כנגדנו.

עיריית בית שמש איננה עוצרת במילים, ובאיומים מפורשים כי לא יינתנו לחרדים הבאים לשכונה התשתיות שלהם (רק לחשוב מה היה קורה אם ראש עיריית ג'רסי סיטי היה מבקש מהיהודים לא לבוא לעירו, ומבטיח שלא ייתן להם לבנות בית כנסת), ואיומים עוד יותר מפורשים על בניית מרכזים שאינם מתאימים לחרדים. בימים אלו העירייה גם העבירה החלטה במועצת העיר על שינוי שמות הרחובות בשכונה, מחודשי השנה לאישים חילוניים. אין לנו כל בעייה עם ההחלטה: חודש אייר הוא החודש של יום העצמאות והזיכרון לחללי צה"ל, ואנה פראנק היא דמות מוערצת גם בציבור החרדי. אך כאשר עושים זאת דווקא, זה בבחינת אצבע בעיין. ובימים אלו אנו בוחנים את ההחלטה ואת אי חוקיותה לכאורה.

הטענה כי נתנו לחרדים מקומות מגורים בשכונה ד' היא – כדרכן של טענות אנטישמיות – מורכבת משקר, חוצפה, וצביעות. שקר, מכיון שרוב המכרזים של רמה ד' חזרו ריקם עקב תנאים בלתי אפשריים (מכוונים?) שהערימו העירייה ומשרד השיכון. כך שבפועל הוקצו פחות מאלפיים דירות לכמעט עשרים אלף נרשמים. מה חשבו שם שיעשו כל שמונה עשר אלף הנותרים?! הטענה הזו היא גם חצופה – לקבוע ליהודים היכן לגור והיכן לא היא חוצפה. איך אומרים גטו בעברית? והצביעות זועקת לשמיים: היכן היו כל הצדיקים הללו, כאשר גזלו מהציבור החרדי את חריש, כבשת הרש, העיר היחידה שתוכננה לציבור החרדי?!

וכמו באירופה, גם כאן מספר מה-יפיתניקים בשולי המחנה, משתפים פעולה עם המגמה המסוכנת. אם מתוך נאיביות ואם מתוך רצון להשיג משהו אחר. רצון שההיסטוריה הוכיחה שהוא לא ממומש כי עדי שקר אאוגריהו זילי (גם מי ששוכר עדי שקר, מזלזל בהם בליבו) אך גם אם היה זה נכון – הקצאת גג לקהילה פלוני, איננה מצדיקה פעולה כנגד דעת רבני העיר, והפקרת אלפי דירות לציבור החרדי לדורות.

גם אלו שטעונים כי דרכיה דרכי נועם, מוטב להם לעיין בפרשת השבוע, כיצד יעקב איש תם הכין עצמו גם לדורון אך גם למלחמה. את האנטי-חרדיות לא נוכל לנצח עם מקלות כי להם יש רובים. גם הסברה תועיל רק באופן חלקי לכלל אך לא לאותו מיעוט קולני מבין הציבור הכללי. הדרך היחידה להיאבק היא בשיטות שלהם: הכלים החוקיים העומדים לרשותינו, והם רבים ויעילים מאוד. אחת מהן היא הרכישה באמצעות מחיר למשתכן. האם ידעתם כי בתחילת ההרשמה למבצע לא נרשמו כמעט חרדים כלל, והיום הם עשרות אחוזים מהמשתתפים בהגרלות? אילו היינו משתתפים מהרגע הראשון, כפי שהתחננתי בשעתו בפני קברניטי הציבור, היינו היום במצב בו עשרות אלפי משפחות חרדיות משוחררות מעול מצוקת הדיור, במקום פחות מחמשת אלפים היום.

בימים אלו אין מלך בישראל. כבר שנה שהפקידים במשרד השיכון הם המחליטים. ישבנו איתם מספר פעמים והבהרנו להם היטיב, כי אי הקצאת פתרונות דיור למגזר החרדי תגרור בהכרח את המגזר החרדי ללכת לכל מקום אפשרי. עושה רושם כי לא נוכל לשבת ולהמתין שהממשלה תדאג לנו, קל וחומר כפי המסתמן שנציגנו יהיו בחוץ עכשיו כמה שנים. כך שנצטרך להשתמש כאמור בכל הכלים המשפטיים והחוקיים, בכדי שנוכל לחיות כאן כיהודים.

השארת תגובה