הסקר קובע: ליברמן אשם בבחירות

רוב מכריע מהציבור החרדי (77%) סבור כי על נתניהו להמשיך בתפקידו, כך עולה מסקר שנערך בימים האחרונים • הרוב בין מצביעי מפלגות הימין מסכימים עם נתניהו כי התהליך המשפטי נגדו היה מזוהם

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מנתוני מדד הקול הישראלי עולה כי 43% מהציבור סבורים שרה"מ בנימין נתניהו אחראי לכך שבחודשיים האחרונים לא הוקמה ממשלה, 38% תולים את האשם בח"כ אביגדור ליברמן, ורק 7.5% מפנים אצבע מאשימה כלפי ח"כ בני גנץ.

בעקבות הפלונטר הפוליטי שנוצר לאחרונה, שאלו במכון "מי, לדעתך, האחראי המרכזי שבחודשיים האחרונים לא הוקמה ממשלה?" מתברר שנתניהו הוא האיש שאליו מפנים אצבע מאשימה בשיעור הגבוה ביותר של אזרחי ישראל (43%) ולאחריו – אביגדור ליברמן (38%). רק מיעוט קטן (7%) רואים בבני גנץ את האחראי למצב.

כצפוי, ההבדלים בין המחנות הפוליטיים (יהודים) הם גדולים, אם כי בשלושתם גנץ נתפס "הכי פחות אשם" (שמאל – 1%, מרכז – 4%, ימין – 8%). בשמאל ובמרכז רוב גדול (86% ו-67%) רואים בנתניהו את האשם המרכזי, כאשר בימין רק 23% תולים בו את האשם, בעוד שאת עיקר האשמה הם מעמיסים על כתפיו של ליברמן (57%).

הציבור הערבי תולה את האשם בראש ובראשונה בנתניהו (54%) כאשר ההבדל בין ליברמן בליברמן (16%) וגנץ (13%) הוא מינורי. ייתכן כי השיעור הגבוה יחסית של הערבים המטילים את האשם על גנץ הוא תוצאה של התפיסה שהוא ויתר על האפשרות של חבירה אל הרשימה המשותפת.

פילוח לפי מחנות פוליטיים (יהודים) מראה כי בשמאל יש רוב מוצק (68%) שהיו רוצים לראות את נתניהו מתפטר לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. במרכז מעדיפים זאת 45% ואילו בימין 17% בלבד.

השיעור הגבוה ביותר בימין (27%) מעוניינים לראות את נתניהו ממשיך בתפקידו כפי שהחוק מאפשר, לעומת 11% במרכז ואפס בשמאל. העדפות הימין כיום דומות מאוד לאלה שמצאנו בסקר ביוני 2019. ואם להתמקד במצביעי ליכוד בלבד – הרי בקרבם השיעור הגבוה ביותר (27%) סבורים כיום שעל נתניהו להמשיך בתפקידו כפי שמאפשר החוק וכמספר הזה שיש להעניק לו חסינות. 17% מעדיפים פרישה זמנית ואז אם יזוכה בדין – חזרה לתפקיד. 12% רוצים לראותו מתפטר ורק 8% תומכים בכך שיחתום על עסקת טיעון ויתרחק מהחיים הפוליטיים.

בעקבות נאומו של נתניהו לאחר הודעת היועץ המשפטי מנדלבליט שאלו במכון: "האם, לדעתך, נתניהו צדק או לא צדק כאשר אמר בנאומו לאחר פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה שהתהליך המשפטי נגדו היה מזוהם, כלומר נועד להפיל אותו מהשלטון?" הנתונים מורים כי מעט יותר ממחצית הציבור (52%) דוחים אמירה זו של נתניהו ואילו מעט יותר משליש (36.5%) מסכימים עם גרסתו. השאר אינם יודעים. פילוח לפי הצבעה לכנסת בבחירות ספטמבר מעלה, כצפוי, הבדלים גדולים: בימין הרוב מסכימים עם גרסת נתניהו ובשמאל שוללים אותה. הממצא המעניין הוא לגבי מצביעי ישראל ביתנו שעמדתם בעיין זה כעמדת מצביעי כחול לבן.

השארת תגובה