אנטישמיות אמריקאית: הטבח במרכול

הקדושים משה הרעש דויטש והגב' לאה מינדל פרענץ, נפלו קרבן לפיגוע שמזעזע את ארצות הברית • דקה אחר דקה: כך החל מסע הירי • סימני השאלה: מדוע התמהמה המשטרה?

האדמו"ר מסאטמר בהלוויה
האדמו"ר מסאטמר בהלוויה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אמריקה החרדית הוכתה בהלם. לאור היום, שני גברים חמושים חדרו למרכול כשר באזור שהולך ומתחרד, ופתחו בירי אכזרי שגבה את חייהם של לקוחות המכולת. הקדושים משה הרעש דויטש וגברת לאה מינדל פרענץ השם יקום דמם, נרצחו על קידוש השם.

האירוע החל ביום שלישי בשעות הצהריים לפי שעון ניו יורק, אז עצרו שוטרים רכב חשוד. נוסעי הרכב, גבר ואשה, היו מבוקשים על ידי המשטרה בחשד למעורבות ברצח באזור, רצח שלא קשור ליהודים כלל.

המשטרה חיפשה אחרי החשודים ממוצאי שבת האחרון ועד לאותו יום שלישי. שני הצעירים הסתובבו עם טנדר מחשיד בסמוך לבית הקברות הנמצא קרוב לאזור חרדי, שהתאכלס בשנים האחרונות על ידי חסידי סאטמר וחסידים מחסידויות נוספות.

לאחר שהשוטר עצר את הרכב החשוד ליד בית הקברות, השניים ירו בשוטר והרגו אותו במקום. שוטר נוסף נפצע. משם הם נסעו במהירות לכיוון הסופרמרקט שנמצא בבעלות חרדית, נכנסו פנימה וירו בלקוחות, ביניהם שני חרדים – משה הערש דויטש בן 24, וגברת לאה מינדל פרענץ, בת 33, אם לשלושה אשתו של ר' משה דוד ובתו של בנימין הערש גרינפלד, בעל החנות.

במשך 4 שעות נמשך הקרב בין היורים מתוך החנות לבין שוטרים מכל היחידות המיוחדות שהגיעו למקום. השוטרים לא יכלו להתקרב למקום בשום צורה, כי היורים התבצרו וירו מתוך החנות לכיוון השוטרים. על פי הערכות, היורים ירו לא פחות מ-100 כדורים רובוט משטרתי הובא למקום וכך השוטרים נכנסו למקום לאחר קרב קשה מאד.

ג'ורג' פורץ', שנקלע לאזור הירי, סיפר כי חילופי האש היו דרמטיים במיוחד. "כמו במערב הפרוע. צלפים הסתתרו מאחורי משאית וידעתי שזה אמיתי", הוא סיפר. עד ראיה נוסף סיפר לחדשות 13: "בדיוק הייתי במכולת ושמעתי שלוש יריות שנכנסו לחנות. נשכבתי על הרצפה והיו עוד חרדים בחנות. חשבתי שזה נגמר וקמתי, נכנסה אישה שחורה עם מעיל גשם ועוד גבר כהה כיוונו אלי רובה. נתתי לה מכה חזקה ברובה וברחתי מהמקום".

בכלי תקשורת מקומיים ראיינו אדם שסיפר: "פתאום שמעתי את קולות הירי. יצאתי מהמכונית וראיתי שוטרים מפנים את הדרך. לא הבנתי בדיוק מה קרה. שמעתי 'בום בום בום', מעולם לא תיארתי לי שאשמע בחיי כל כך הרבה יריות. כאילו הייתי באזור לחימה".

אחת הסוגיות המרתקות והעצובות בסיפור הטרגי – זהו משך הזמן שלקח למשטרה לגדוע את מסע הרצח האכזרי. האירוע החל בשעה 12:30 בערך, אך לקח יותר מארבע שעות עד ששני היורים חוסלו.

 השאלה שצפה בקהילה היהודית בארה"ב, היא  מדוע לקח כל כך הרבה זמן לחסלם והאם ניתן היה לסיים את האירוע מהר יותר ואולי אף לחסוך בחיי אדם. כעת מתבררת הסיבה לזמן הארוך שלקח לחסל את היורים: לכל גוף משטרתי בכל מדינה בארצות הברית, ישנה יחידת ימ"מ משל עצמה, כוח שמתורגל בדיוק למצבים בהם קיימת סיטואציה מורכבת עם בני ערובה והתבצרות של רוצחים. לאחר קרוב לשעה בתוך האירוע הקשה, הבינו במשטרת ניו ג'רזי שהעסק גדול עליהם.

אמנם יש להם יחידת ימ"מ מעולה וציוד מתאים, אך האופן שבו התבצרו הרוצחים בתוך המרכול, לא אפשר לשוטרים לפרוץ פנימה עם הציוד שלהם. משטרת ניו ג'רזי הזעיקה את חבריהם מניו יורק, להם יש "צבא שלם" שבדיוק מיועד למקרים כאלה והוא מנוסה הרבה יותר. שוטרי ניו יורק מונים 55,000 שוטרים, כמעט כמו כוח צבאי סדיר של מדינות קטנות בעולם, והם מצוידים עם נשקים ורכבים משוריינים שאין בנמצא לכוח הקטן של ניו ג'רזי. שוטרי ניו יורק עם כוח הימ"מ, הגיעו למקום עם כל הציוד המתאים ופרצו פנימה עם כל העוצמה שלהם, ושמו קץ לטבח שהתחולל שם.

לאחר מכן התגלתה הזוועה: שלושה לקוחות הרוגים, שניים מהם חרדים. שמו של השלישי עדיין לא פורסם ולא ברור מהי זהותו. המשטרה מצאה ברכב של השניים כמות ענקית של כדורים – יותר מאלף – והשאלה שכולם שואלים היא, מה הם תכננו לעשות עם כמות הנשק הענקית הזו, כי אם הם סתם עבריינים, הם לא היו מגיעים עם כמות ענקית של תחמושת.

השאלה הנוספת היא: האם הרוצחים תכננו טבח אצל היהודים או במקום אחר, או שפשוט הסתובבו עם כמות תחמושת מסיבה אחרת. המשטרה עדיין חוקרת את האירוע הקשה, אך התקרית נחקרת כאירוע אנטישמי ולא כאירוע שהתגלגל אל החנות היהודית.

ברשתות חברתיות כאלה ואחרות נהגו לפרסם השניים פוסטים אנטישמיים מובהקים. ראש עיריית ג'רזי סיטי, העיר בה אירע מסע הירי אמר כי התקרית נחקרת כאנטישמית וכי הם מתבססים על סרטונים של היורים מתכוננים מחוץ לחנות, מה שאומר שהיעד היה מכוון מראש ולא במקרה. במקביל, גם במשרד החוץ בירושלים מתגבשת הערכה כי מדובר ככל הנראה בפשע שנאה מכוון נגד יהודים היורים זוהו כדייוויד אנדרסון וזוגתו פרנסין גראהם, בני 47 ו-50. השניים הזדהו כחלק מקהילת האפריקנים העבריים, קבוצה קיצונים שמומחים בארצות הברית הגדירו אותה כקבוצת שנאה וכי השניים אנטישמיים. סך הכל נהרגו באירוע זה שישה: שני יהודים, שוטר, מקומי נוסף ושני המחבלים

סגר דרמטי על הילדים

במקביל, דרמה של ממש התרחשה בבית ספר חסידי של הקהילה בסמוך. מאות ילדים היו אמורים באותה שעה לצאת לבתיהם, אלא שבית הספר נמצא ממש בקו האש ובהנחה וחלילה היו יוצאים תלמידים או מי מהנוכחים, אלה היו מסתכן בירי ישיר. שוטרים מקומיים נכנסו אל בית הספר וסגרו את התלמידים בתוך הכיתות, תוך שהם חוסמים בגופם חלונות ודלתות שעלולות לגרור את הירי לבית הספר ולפגוע בתלמידים.

ארבע שעות מלאי דאגה עברו על ההורים שילדיהם נמצאים בסגר בסמוך לאירוע ירי ענק ממדים. בנוסף, גם הילדים הקטנים התקשו להכיל נפשית את הלחץ הגדול בו הם היו באותו הזמן. קולות היריות נשמעו לאוזנם היטב והלחץ מצד הילדים היה גדול במיוחד בעת שהיו לכודים שעות בבית הספר מרוחקים מהוריהם.

 לאחר שנגמר אירוע הירי והמשטרה שללה חשש לחידוש הירי, השוטרים פינו את הילדים בצורה מסודרת תוך שהם מוודאים שהורי הילדים ייקחו כל אחד את בנו לביתו והילדים לא יישארו בשטח. טרם הפינוי, מפקד האירוע נכנס לכיתות התלמידים כדי להרגיע אותם ולומר להם מילים חמות.

השוטר דיבר לילדים באנגלית והמלמד שלהם תרגם להם בשפת היידיש, ואמר להם שהם התנהגו מאד יפה והתפנו מהר כפי שהורו להם, והם ילדים מאד טובים. השוטר אמר לילדים כי ההורים שלהם יבואו לקחת אותם. בסיום דבריו, בעת שהתרגשותו הייתה ניכרת, הוא איחל לילדים חג חנוכה שמח. הילדים צעקו לשוטר ילד "תודה רבה" באנגלית. ע"פ הנוכחים, התנהלות הילדים והתודות שקיבלו השוטרים, גרמו לקידוש השם גדול.

"איך אנחנו כקהילה יכולים להכיל זאת?"

הרב דוד משה נידרמן, עסקן וחסיד סאטמר מוויליאמסבורג, פרץ בבכי במסיבת עיתונאים שהתקיימה עם ראש עיריית ניו יורק דה בלאזיו לאחר הטבח הנורא. ראש העיר השתתף במסיבת עיתונאים אחרי הטבח במרכול בגרז'י סיטי, ראש יחידת המשטרה שעצרה את הטבח, עמד לצידו של הרב שהודה לרשויות על המאבק באנטישמיות. אך כאמור הרב לא הצליח לסיים את נאומו, ופרץ בבכי עז בפני הנוכחים וביקש את סליחתם: "הם ירו בבחור הצעיר בן ה-24 כמה מאות כדורים, איך אנחנו כקהילה יכולים להכיל זאת. אני רק רוצה להגיד לך ראש העיר, כמו שאמרת, זה לא רק נגד הקהילה היהודית, זה נגד כל על קהילה, כל הרציחות האלה, אם זה שוד, או מלחמות כנופיות, חייבות להיפסק, הקב"ה ימשיך לתת לך כוח ויכולת לשמור את העיר הזו בטוחה".

יצחק וולנר, מתנדב בארגון 'חסד של אמת' בג'רזי סיטי, שהשתתף בטיפול בזירת ההרג במרכול הכשר סיפר, כי בחיפוש שערכה המשטרה ברכבי המפגעים, נמצאו כ 300 מחסניות. לדבריו, בניגוד לעמדתו של ראש העיר שטען כי מדובר ב'פיגוע ממוקד', "אינני בטוח שמי שהחזיק ברשותו 300 מחסניות ביקש לפגוע בקהילה קטנה יחסית כמו הקהילה שלנו". לדבריו, "בערך כשעה אחרי שהיה ברור שכל היורים חוסלו, אפשרו לתלמידים לעבור למבנה המצוי מספר רחובות מהזירה". וולנר מספר, כי "את הגופות הוציאו רק סמוך לחצות לפי השעון המקומי בעוד המבנה נותר פרוץ, כיוון שהיורים פגעו בו באמצעות משאית גדולה". הוא ציין, כי המשטרה ממשיכה כל העת לאבטח את המבנה ואינה מאפשרת אליו כניסה כלל, כנראה לצורכי חקירה.

 "היה כאן הרבה צורך בתמיכה נפשית והרבה מתנדבים מארגונים שונים התארגנו יחד כדי לסייע כאן. 'חסד של אמת' הביא מטען שלם של אוכל שנתרם, בגלל שמדובר במרכול הכשר היחיד כאן, שכנראה לא ייפתח בקרוב". סיפר וולנר. לדבריו, "המשטרה עוד לא יודעת האם זה אקראי או התקפת מכוונת – זו קהילה קטנה וידידותית שמסתדרת עם כולם". הרב שפירא סיפר, כי הגב' פרענץ שנהרגה בחנות, היתה ביתו של בעל הבית והותירה אחריה 3 ילדים קטנים שהגדול בהם בן 12, "רק בשעה מאוחרת בישרו למשפחת באופן רשמי כי אמם בין ההרוגים". סיפר הרב שהוסיף, כי "הלב ממאן להאמין על מה שאירע, כולנו מזועזעים ומנסים להתחזק באמונה שהכל מלמעלה".

כפי שכבר נכתב, מדובר באזור מתחרד יחסית בשנים הראשונות שלו. הקהילה היא קהילה קטנה של מאה משפחות, רובם אנשים צעירים. מדובר בקהילה מהאיכותיות באזור והטבח האנטישמי הזה קשה במיוחד לקהילה גם בגלל העובדה שהיא קהילה שלא מורגלת באסונות וגם כי מדובר בקהילה שמסתדרת היטב עם הגויים המקומיים ואילו כעת ההם פנים אליהם אצבע מאשימה: "אני מאשימה את היהודים. אף פעם לא היה לנו יריות כאלו עד שהם הגיעו. אם זה היה הפוך הם היו הורגים אותנו, וכל מי שעומד כאן יודע את זה", אמרה תושבת השכונה בתיעוד שפורסם.

הרב משה שפירו, שליח חב"ד לניו ג'רזי, סיפר בריאיון ל-ynet: "זה מאוד מאוד קשה לקהילה היהודית. בג'רזי סיטי יש קהילה חרדית שהגיעה בארבע השנים האחרונות מניו יורק וגרות כאן כמעט 100 משפחות". הוא סיפר כי שוחח עם אדם שהיה בתוך המכולת ונפצע: "הוא סיפר שהגיע לחנות כמה דקות לפני כן עם בן דודו שנהרג באירוע. הוא רץ לדלת האחורית ולא ראה אף אחד". שפירו הוסיף כי אינו חושב שמדובר באירוע אנטישמי: "המשפחות לא רואות את זה ככה וכך גם החוקר אומר שהאירוע באמצע החקירה". הרב הדגיש כי הקהילה היהודית עדיין לא נערכת בצורה מיוחדת.

הילדה זעקה: "אני רוצה ללכת לאמא"

ביום רביעי התקיימה הלווייתם של הקדושים שנרצחו בגרז'י סיטי. הלווייתו של הקדוש משה הערש דויטש בן ה-24 התקיימה בוויליאמסבורג, שם צעדו אלפי אנשים עם לב שבור ובכיות עצומות שנשמעו מהקהל הגדול שליווה את הקדוש הי"ד, מהיכל בית הכנסת המרכזי של חסידי סאטמר השוכן ברחוב ראדני. במקביל, נערכה הלווייתה של הקדושה לאה מינדל פרנעץ בגרז'י סיטי, אמא לשלושה ילדים ובעלת החנות שעבדה במקום בזמן שהרוצחים נכנסו למקום.

בעלה ספד לה בבכי כשקולו נשנק מדמעות, "דבורה התחננה אליי, אני רוצה ללכת לאמא. דבורל'ה היקרה שלי, גם אני רוצה ללכת לאמא. אנחנו לא יודעים למה השם עשה ככה. ילדים יקרים שלי, עד היום השם רצה שהיא תדאג לנו אבל עכשיו השם אומר לנו לא, ילדים שלי, עכשיו אבא שלכם ידאג לכם".

כאן נשבר האבא ובכה ללא הפסקה מול קהל האלפים. בעלה המשיך בבכי ודיבר על המסירות של אשתו לילדים, "את תמיד דאגת לילדים, כל בוקר וידאת שהם בסדר והם בדרך ללימודים. מתי שביקשתי ממך עזרה בחנות הגעת לעזור, עזרת לכל משפחה חדשה שהגיעה לגור כאן. היית בעלת חסד. היית מהנשים הצדקניות וחייכת לכולם. היית אמא למופת, הילדים מתגעגעים אלייך".

"מינדל פרענץ הי"ד הייתה חלוצת המעבר לניו ג'רזי, כאשר היא ובעלה היו הראשונים שעברו להתגורר במקום מוויליאמסבורג, וזאת עקב מחירי הדיור הגבוהים. הם לא עשו זאת למען עצמם, אלא כדי לסלול את הדרך לקהילה חדשה", כך סיפר הרב דוד נידרמן מוויליאמסבורג. "היא הייתה אמא מסורה ואכפתית שטיפחה את שלושת ילדיה, ובאותו הזמן עזרה לבעלה שניהל את המכולת הכשרה הראשונה באזור כדי לוודא שמשפחות החדשות של הקהילה החרדית יוכלו לקנות מוצרי מזון כשרים. חיים של חוסר אנוכיות ומסירות לאחרים מלאי אהבה – נקטעו על ידי מעשי רצח אכזריים מלאי שנאה", סיפר הרב נידרמן.

הלוויית הקדוש משה הערש דויטש

האדמו"ר מהרז"ל מסאטמר נכח בהלווייתו של הקדוש משה הערש דויטש. אלפים ליוו אותו למנוחות וספדו לו על מעשי החסד הרבים בהם היה מעורב. ראשי ארגון "חי לייף" שעוזר למשפחות להתמודד עם מקרי טראומה ספדו למתנדב הצעיר שנרצח: "אנו שבורי לב. אחד הקורבנות של הפיגוע המחריד בג'רסי סיטי היה המתנדב המסור שלנו, משה הערש דויטש ז"ל, המחשבות והתפילות שלנו הם עם כל שנפגעו מהמעשה הנורא". "משה הלך בדרכו של אביו, והקדיש את זמנו הפנוי ואת מרצו לסייע בארגון חלוקת המזון של חג הפסח, ומעשי חסד רבים אחרים, הקהילה איבדה אדם של צדקה שהפיץ אהבה וחסד, הוא נרצח על ידי אנשים עם מלא איבה ארסית, הלב שלנו יוצא לשתי המשפחות".

השארת תגובה