חצות של בושה

מליאת הכנסת | צילום: הכנסת
מליאת הכנסת | צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חצות הלילה של יום רביעי, היתה נקודת השפל של כנסת ישראל. כל הגועל והסיאוב התנקז לזמן הזה שבו התגלה פרצופם האמיתי של נציגי הציבור, שבחרו בטובתם האישית על פני האינטרס שלנו, האזרחים. השיקולים היחידים שהניעו יושבי המליאה, הם שנאה, תיעוב, החרמה, תחרות. הכל חוץ מטובת המדינה.

צריך לומר ביושר: זה היה צפוי. כל מי שטוען אחרת, אינו אלא נאיבי. הסיטואציה הפוליטית שנוצרה, וההתבצרות המוחלטת של השחקנים הפוליטיים בעמדתם, לא הותירו אפשרויות אחרות מלבד בזבוז אדיר של משאבים לטובת קרקס פוליטי שתוצאותיו עשויות להוביל אותנו לפלונטר זהה למצב הנוכחי.

עם זאת, קשה להתעלם מהיבטים חיוביים שטמונים בבחירות הללו. בסקר שהתפרסם לפני תקופה קצרה, עלה כי במגזר החרדי האופציה הזו, שנחשבה לסבירה ביותר לאור היעדר המוצא מהסבך, זוכה להיענות גדולה יחסית, בטח בהשוואה לשאר האוכלוסייה בישראל. הנתונים הללו מצביעים על החרדה הגדולה שהיתה נחלת רבים, מהגרוע מכל.

אילולא הנאמנות שגילה נתניהו כלפי החרדים והסירוב העיקש שלו לנטוש אותם בתמורה להצעות מפתות, עלולה היתה לקום ממשלה רעה לשומרי התורה והמצוות, כזו שחורטת על דגלה פגיעה בכל דבר שריח של אידישקייט נודף ממנו. החומות שנבנו משך שנים בכדי לשמור עד כמה שניתן על גחלת היהדות במדינה, היו נופלים באחת בידי ליברמן-לפיד וחבריהם.

בהתחשב בטרמינולוגיה הארסית שבוקעת מפיו של איווט ליברמן והתחרות המבישה שהתפתחה בינו לחבריו במחנה השמאל בשאלה מי חובט יותר בחרדים, ניתן רק לשער את עוצמת ההתעמרות שחלילה היינו חווים על בשרנו מממשלת הזדון שבחסדי שמים לא קמה.

ומי מדבר על הקיצוצים העמוקים בתקציבי עולם התורה, צווי גיוס לתלמידי הישיבות, חילולי השבת בפרהסיה הציבורית, מתווה חילול קדושת הכותל המערבי, זכויות המגזר החרדי שלבטח היו נרמסות וגזירות אחרות שהיו מושתות חדשים לבקרים על ציבור חובשי הכיפות בישראל.

זו היתה קואליציית החלומות מבחינתם. ממשלה חילונית כהגדרת גנץ ולפיד, ו"בלי משיחיים וקיצוניים", כפי שהרבה להצהיר איווט ממולדובה בנימה מבעיתה. במידה רבה, חורשי רעתנו נחלו מפלה ומזימתם נכשלה. הכוונה להדיר אותנו מהשלטון לא צלחה תודה לק-ל ועלינו לברך על כך.

נחמה פורתא ניתן למצוא בעובדה שהבחירות שבפתח צפויות להתקיים בחודש שבו מזלן של ישראל בריא ותקיף. כבר היה מי שנעלם ממנו מידע זה וסופו הביא לנו את חג-הפורים. בימים ההם בזמן הזה, נייחל שנהפוך הוא וישלטו היהודים באלו החפצים להשכיחם תורתך.

אז אולי אסור לדבר על זה בקול, ייתכן שדברים כאלה יתקבלו באופן לא רצוי אצל חלקים שונים בחברה הישראלית, אבל במצב אליו נקלענו בשל קרבות אגו בלתי נגמרים ובעקבות החרמה כוללת של מגזרים בישראל רק בגלל אמונתם, יש לנו עדיפות ברורה לבחירות חדשות, שאולי הפעם יעשו סדר באנדרלמוסיה שאופפת את ישראל חודשים ארוכים ויביאו סוף-סוף להכרעה ברורה.

ועוד מילה על הנאמנות שגילה ראש הממשלה כלפי ציבור שומרי התורה והמצוות. בנימין נתניהו, אשר למרות שנולד למשפחת תינוקות שנשבו, התגאה בכך שהגן על יסודות הדת ולא התבייש לתת גב לעולם התורה. על התנהלותו שילם רה"מ מחירים כבדים ויש שרואים בחרב המונפת לעברו כעת, תוצאה להתנהלותו ההגונה כלפי הציבור החרדי ולברית שכרת עם נציגיהם.

ניתן להניח בזהירות, שאלקטורט לא קטן של מצביעי הליכוד פחות אהב את החיבור הנדיר שרקם נתניהו עם שותפיו במפלגות החרדיות. חרף זאת, הקולות שקראו לרה"מ לפרום את הקשר ולאפשר פגיעה בקדושת השבת, נדחו בידי נתניהו על הסף.

מתבקש אפוא שבשעת המבחן הגורלית בה אנו שרויים, נישאר איתנים בתמיכתנו בו. ראויים לשבח הנציגים החרדים שלא התפתו לנטוש את ספינתו שמאיימת לטבוע ונותרו נאמנים עד לרגע האחרון. עמוד השדרה שגילו וגרמה לקידוש השם ולהערכה חוצת מגזרים, תשרת אותם גם בעתיד ותתרום לשיתופי פעולה אותם יבקשו פוליטיקאים ליצור עמם, לתועלת כולנו.

השארת תגובה