חדש בישראל: רשיון נהיגה גם ל'לא חוקיים'

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

משרד התחבורה פועל בימים אלו לגיבוש דרך זיהוי לכל חסרי המעמד בישראל – על מנת שיוכלו לגשת למבחן תיאוריה. כיום, נמצאים בישראל עשרות אלפי שוהים בלתי חוקיים שאין באפשרותם להוציא רישיון נהיגה, וחלקם הגדול מתנייד באופניים חשמליים. עם כניסת החוק המחייב כל נוסע על כלי ממונע לעבור מבחן תיאוריה, פנתה עיריית תל אביב-יפו למשרד התחבורה בבקשה לגבש דרך בה יוכלו האזרחים הזרים לגשת למבחן.

במשרד התחבורה אמרו כי "מתוך הכרה בחשיבות ההסדרה שביצענו עבור כלל האוכלוסייה, אנו פועלים נמרצות להקמת מנגנון זיהוי מותאם שיאפשר למי שאינו בעל מעמד לקבל מספר מזהה, באמצעותו יוכל לבצע את בחינת התיאוריה."

גורמים במשרד הדגישו לכתבת גל"צ ליה ספילקין כי התכנית כוללת את כל חסרי המעמד, בינהם אלו ללא אשרת שהייה בישראל.

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב יפו ומחזיקת תיק התחבורה, אמרה: "נוצר מצב שאין לחסרי מעמד תעודת זהות בשביל להוציא רישיון לרכוב על אופניים חשמליים, והם גם לא יכולים להוציא רישיון נהיגה. הם לא יכולים ללמוד את חוקי התעבורה בשום דרך אז פניתי למשרד התחבורה. לאותם חסרי מעמד אין כיום שום אפשרות להתנייד כחוק."

יונתן יעקובוביץ, מנהל המרכז למדיניות הגירה ישראלית, הוסיף: "מדובר בצעד תקדימי. זה אבסורד אם המדינה תפעל להרחיק שב"חים ביד אחת, וביד השניה תנפיק להם רישיון מטעמה שמעניק להם סוג של הכרה."

ממשרד התחבורה נמסר: ״אגף הרישוי פועל בימים אלה להסדרת מנגנון שיאפשר בחינת תאוריה של נתינים זרים״.

בתוך כך, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳, הגיב לאחר פרסום הדברים: ״אני לא מכיר דבר כזה וכל עוד אני במשרד התחבורה הוא לא יקודם״.