"אסור שזה יקרה": הגדלת תקציב הבחירות

נתניהו משקיע מאמצים בכדי למקסם את קולות הימין בבחירות הקרובות # אחרי שהתמזג עם הליכוד, כחלון עושה את דרכו החוצה # גדעון סער ממשיך לקרוא תיגר על נתניהו וזוכה לסקרים מחמיאים # האבסורד: חרף המחלוקות, נרשמה הסכמה בין המפלגות על הגדלת מימון הבחירות

אריה דרעי, צילום יעקב כהן
אריה דרעי, צילום יעקב כהן

לפי כל היגיון פוליטי, הבחירות השלישיות הבאות עלינו לטובה, לא עשויות לשנות כמעט במאומה את המפה הפוליטית. השאיפה של כל אחד מהגושים להגדיל את כוחו במטרה להגיע להכרעה, נשענת בעיקר על משאלות לב, שספק רב אם נושאיהם מאמינים לעצמם.

על פי סקר 'וואלה' האחרון, 'כחול לבן' עומדת על 35 מנדטים, הליכוד 35, המשותפת – 13, יהדות התורה וש"ס – 8 כל אחת, ישראל ביתנו – 8, העבודה גשר – 5, הימין החדש – 6. סקר זה כמו סקרים קודמים, מלמד על צילום מצב כמעט מדויק מהבחירות האחרונות.

בשיחות עם בכירי מפלגתו ועם עמיתיו לבלוק הלאומי, מנסה נתניהו לשכנע את היושבים מולו בהיתכנות לנצח את הבחירות. לפי רה"מ, מיצוי הקולות יגיע בעזרת פיצול קולות הימין, באופן הבא: הבית היהודי – האיחוד הלאומי – עוצמה יהודית, שתמקסם את קולות הדתיים לאומיים, לצד מפלגה של איילת שקד, נפתלי בנט ומשה פייגלין, שיסחפו את קולות הימין הליברלי. נאמנו של נתניהו, ח"כ מיקי זוהר, טען כי התסריט הנ"ל נתמך בסקרים המלמדים על היתכנותו.

השבוע, התכנס מרכז 'הליכוד' לאשר את ביטול הפריימריז לרשימת הליכוד, לצד קידום החוק הנורווגי. הכינוס הפך לעימות מתוקשר בין גדעון סער לנתניהו, שנכחו שניהם בכנס, נשאו דברים, ולוו בקריאות תמיכה ובוז, איש על מחנהו ומועמדו.

סער מקבל רוח גבית מסקרים המלמדים כי אם יעמוד בראש הליכוד, גוש הימין כולו יגדל. הוא עדיין מפגר בסקרים מאחורי נתניהו – במניין המנדטים שיביא לליכוד – אך גם נתון זה הולך ומצטמצם, לטובתו של סער. בנאומו בפני הליכודניקים הבטיח לנצח בבחירות.

קולו של ליכודניק אחד נדם באחרונה, הלא הוא קולו של שר האוצר משה כחלון, שסיעתו 'כולנו' התמזגה עם 'הליכוד' בבחירות האחרונות. על פי דיווחים הנתמכים ברמזים של ח"כים, כחלון צפוי להודיע על פרישה מהתמודדות בבחירות הבאות.

הסכמה במחלוקת

על שני דברים הצליחו השבוע להגיע היריבים ב'כחול לבן' ו'הליכוד' להסכמות: מועד הבחירות והגדלת כספי מימון הבחירות. אודות התאריך, נסוב קרב ארוך, כאשר כחול לבן ביקשה להקדים את הבחירות כמה שיותר. אחד התאריכים שנבחנו היה כ"א אדר, מועד שנתקל בהתנגדות נחרצת של 'יהדות התורה', בשל הוא יום פטירתו של הרה"ק רבי אלימלך מליז'ענסק זיע"א, ורבים נוסעים לפקוד את קברו.

בפגישה בין ח"כ אבי ניסנקורן לבין השר יריב לוין, הגיעו הצדדים להסכמה על תאריך: יום שני, ו' אדר (2.3 למניינם). מדובר בשינוי קל מהנהוג באופן מסורתי לקבוע את הבחירות על יום שלישי בשבוע.

עוד הוסכם בין הצדדים, על תמיכה בהצעה להגדלת יחידות מימון המפלגות. בזמן שתקציבים נחוצים עבור צרכים חברתיים ולאומיים מוקפאים בשל השיתוק השלטוני, מצאו הפוליטיקאים לנכון להגדיל דווקא את תקציב מימון הבחירות.

למרות שאין קשר ישיר, ראוי לציין כי בעוד כשבועיים, עם כניסת השנה האזרחית החדשה, שכרם של הח"כים צפוי לעלות בכ-1,400 שקלים, בזכות הצמדת שכרם לשכר הממוצע במשק. בסיעת 'כחול לבן' החליטו השבוע פה אחד כי הח"כים יוותרו על תוספת השכר – או על ידי הודעת וויתור למדור השכר בכנסת או באמצעות תרומת התוספת למטרות צדקה.

ההיגיון בהגדלת תקציב מימון הבחירות, מוסבר בכך שבגלל תכיפותן, המפלגות לא מספיקות לצבור את כספי המימון השוטף (שנועד במקור לצרכי המפלגה אך הפך למקור כיסוי חובות בחירות) ועל כן יש להגדיל את יחידות המימון לכל מנדט. מי שהודיעה על התנגדותה להעלאת תקציב הבחירות היא מפלגת ש"ס. בישיבת סיעה, אמר השר אריה דרעי כי "בתקופה של קיצוצים קשים וכואבים בתקציבי הרווחה, הבריאות, החינוך המיוחד ועוד, אסור לכנסת להגדיל את תקציב הבחירות. אסור שזה יקרה וש"ס תאבק למנוע את הגדלת יחידת המימון לבחירות". כאשר נשאל ח"כ מיקי זוהר על ידי דוד חכם ב'קול ברמה' על הדברים, השיב זוהר: "לא כולם במצב הכלכלי כמו ש"ס…".

בתוך כך, השבוע נבחר השופט ניל הנדל לעמוד בראש וועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23. הוא יחליף בתפקיד את השופט חנן מלצר, שדמותו, פסיקותיו והדיונים הרבים שניהל, ליוו את שתי מערכות הבחירות האחרונות.

 

===מתנגד לבזבוז. דרעי | צילום: יעקב כהן====

===נוטש את החיים הפוליטיים. כחלון | צילום: אלעד מלכה===

 

השארת תגובה