המפלגות הגדולות סיכמו: בחירות ב-ו' אדר

באופן חריג, הבחירות יתקיימו ככל הנראה ביום שני ולא ביום שלישי • במהלך הימים האחרונים נרשמו פגישות קדחתניות בין נציגי כל המפלגות בניסיון להביא להקמת ממשלת אחדות או ממשלת ימין צרה

גפני וליברמן מחויכים במסדרון. צילום: טל שלו
גפני וליברמן מחויכים במסדרון. צילום: טל שלו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האם הוצע לעמיר פרץ לכהן כראש ממשלה ברוטציה? האם גובש מתווה לפיו יכהנו בישראל שני ראשי ממשלה במקביל? כל אלו ועוד היו חלק משבוע רב ספינים ותהפוכות, שצפוי להסתיים בתוצאה עגומה: בחירות שלישיות. אם לא יתרחש נס של הרגע האחרון, לקראת חצות ליל רביעי תצביע הכנסת על פיזורה ועל מועד בחירות מוסכם: ו' אדר.

המהלכים הפוליטיים שנעשו השבוע, התנהלו על שני אפיקים. האחד – ניסיונות כנים למנוע בחירות, למרות סקפטיות של מרבית השחקנים הפוליטיים. השני – חיזוק הנרטיב בשאלת מי האחראי לאי כינונה של ממשלה ועל מי תוטל האשמה המרכזית, בתקווה שהוא ישלם על כך מחיר כבד בקלפי.

מי שהאמינה עד לרגע האחרון כי ניתן להחזיר את אביגדור ליברמן לחיק מחנה הימין, הייתה חה"כ איילת שקד. היא הובילה שיחות שקטות מול ליברמן, וגם עמיתה למפלגה השר נפתלי בנט נצפה כשהוא יוצא מלשכתו של ליברמן בכנסת בתום שיחה בת שעה.

קלף נוסף שנשלף, היה מפגש של ראשי רשויות מ'הליכוד' יחד עם ליברמן, אותו יזם ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג. הכנס, שנועד להפעיל לחץ על ליברמן להיכנס לממשלה – או אם תרצו לספק לו סולם לרדת מעץ הסירוב עליו נתלה. על פי דיווחים מהכינוס שהיה סגור לתקשורת, ראשי הערים הפצירו בליברמן להצטרף ל'הליכוד' ואף הבטיחו לו את ארגזי המתפקדים שהתברכו בהם, אך לאכזבתם, ליברמן הסביר בנאומו כי בעת הזו, ממשלה צרה תהיה לישראל צרה צרורה.

בדרכו לכינוס, כשהוא יוצא ממשכן הכנסת, הצטלבה דרכו של ליברמן עם דרכו של ח"כ משה גפני. על פי התיעוד, השניים נצפו מחויכים ועליזים, עובדה תמוהה לאור הביקורת הפומבית והאשמות הקשות שמשמיע גפני כלפי ליברמן. לשכתו של יו"ר 'דגל התורה' מיהרה להוציא הבהרה לפיה "ח"כ ליברמן פגש את הרב גפני בשיחת מסדרון בכנסת והתלונן בפניו על שקרא לו "אנטישמי" ו"אפס", מעולם לא תקפתי אותך אישית למה אתה קורא לי כך? תהה ליברמן. הא ותו לא".

משחקי האשמות

באפיק שבין 'הליכוד' ל'כחול לבן' לא נרשמו חידושים משמעותיים, מלבד משחקי האשמות. צוותי המו"מ הרשמיים לא התכנסו לשיח, מלבד מפגשים אקראיים במסדרונות הכנסת. נתניהו השתמש בכל ארסנל ההסברה העומד לרשותו – ציוצי טוויטר, נאום בוועידת 'מקור ראשון וסרטון מאולתר – כדי לשכנע את הציבור כמה 'כחול לבן' סרבני אחדות וחסרי אחריות.

בפתח ישיבת סיעת 'כחול לבן', הטילו ראשי הסיעה שתי כותרות משמעותיות. הראשונה: גנץ קרא לנתניהו לוותר על החסינות, ובכך "אנחנו פרטנרים לתחילתו של שיח". לכאורה מדובר בוויתור מהעמדה המקורית, עם הסתפקות בכך שנתניהו לא יתבצר בחסינותו. נתניהו כצפוי לא הרים את הכפפה, ו'כחול לבן' רשמו נקודת זכות בקיבוע הקמפיין הבא: נתניהו הלך לבחירות רק כדי להימלט ממצבו המשפטי.

כמעט באופן אגבי ובחוסר דרמטיות, הודיע ח"כ יאיר לפיד על ויתורו על הרוטציה בראשות הממשלה. אם ישראל תלך לבחירות, אמר, נעמוד כולנו מאחורי בני גנץ. "ישבתי עם הילדים בשישי בערב ואמרתי להם 'הבטחתי לכם שאני אעשה מה שטוב למדינה – זה מה שטוב למדינה', לא מרגיש שאני מוותר, זו זכות גדולה", אמר לפיד.

בכך, הודף לפיד את הקמפיין של נתניהו, שמשתמש רבות בלפיד ככלי לניגוח גנץ. במפלגה מצפים שהמהלך יצליח להעביר אליהם קולות, כולל ממאגר המצביעים של הליכוד.

יצוין כי הוויתור של לפיד על הרוטציה מגיע לאחר דיווחים רבים על חילוקי דעות בין גנץ ללפיד בשאלה האם להיכנס לממשלת אחדות עם נתניהו. לפיד, שנחשב לסרבן האחדות – בין היתר בשל היכרותו עם נתניהו וחוסר האמון שהוא רוחש להבטחותיו לפנות את מקומו ברוטציה – הצליח להכריע את גנץ בסוגיה זו, ו"גמל" ליו"ר המפלגה בוויתור על רוטציה עתידית.

השארת תגובה