גזענות? מתנדבי וגימלאי המשטרה ברשתות החברתיות

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אש היחידה הממשלתית לתאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, פנה בשבוע שעבר למ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, וביקש ממנו לפעול למניעת שיח גזעני ואלים, לכאורה, על ידי שוטרים, מתנדבים וגמלאים של המשטרה ברשתות החברתיות ובמרחב הציבורי. פניית עו"ד זנה נעשתה בעקבות פניות שהתקבלו ביחידה בתקופה האחרונה לצד שורה של פרסומים מהתקופה האחרונה, המתעדים התבטאויות חמורות בעלות אופי גזעני לכאורה כלפי ישראלים ממוצא אתיופי, על ידי מתנדבים וגמלאים של המשטרה.

במכתב שנשלח למ"מ המפכ"ל מציין עו"ד זנה כי ההתבטאויות הגזעניות לכאורה, המיוחסות למתנדבים וגמלאים של המשטרה, קשים וחמורים ומצריכים התייחסות מערכתית לתופעות האלה. לדבריו, במהלך החודשים האחרונים גברו ההתבטאויות הללו כלפי קהילת יוצאי אתיופיה, זאת על רקע המחאה בעקבות מותו של סלמון טקה ז"ל וביתר שאת בתקופה האחרונה, על רקע החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את השוטר שגרם למותו של טקה.

להלן מספר דוגמאות לאמירות מצד מתנדבים וגמלאים של המשטרה שצורפו למכתב, כפי שתועדו ברשתות החברתיות במהלך המחאה של העדה האתיופית לפני מספר חודשים וכן בתקופה האחרונה, לאחר החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את השוטר שגרם למותו של סלמון טקה:

  • "כושים קופי אדם"
  • "פראי אדם שיחזרו לאתיופיה"
  • "להחזיר לאפריקה את החיות אדם האלה.. יותר ממחבלים.. הם בתוכנו"
  • "זו לא מחאה!! זו אלימות קיצונית.. אבל כל מחאה של העדה האתיופית קיצונית, ברברית, אלימה כמו ואף יותר מהשטחים. האם זו מנטליות גנטית?"
  • "אני הייתי מחייב את המשפחה לשלם על הכדור בדיוק כמו בסין. האחריות היא על המשפחה לשמור שלא יצא מהבית ושיקח תרופות איזה כיף שיש את מי להאשים בכישלון שלהם"
  • "הגיע הזמן בהפגנות הבאות להביא סמג יסמ מגב ולהתחיל לשבור ידיים ורגליים. כבר יותר נעים להיות בהפגנה בקלנדיה או בשועפט עם העדה הזו"

"אין לי ספק כי התבטאויות אלה בלתי נסבלות גם בעינך, משכך אני פונה אליך למציאת פיתרון מערכתי משמעותי לטיפול ומניעת שיח אלים וגזעני, לכאורה, על ידי שוטרים, מתנדבים וגמלאים", כותב עו"ד זנה למ"מ המפכ"ל. "למיטב ידיעתי, משטרת ישראל הקימה מערך לטיפול שיימינג ברשתות חברתיות כלפי שוטרים ופועלת לנטר, לטפל ולהסיר פרסומים פוגעניים, אני מציע כי יוקם מערך דומה לטיפול בהתבטאויות שוטרים, מתנדבים וגמלאי המשטרה על מנת למגר תופעות פסולות אלו, ומבקש ממך לבחון מה האפשרויות העומדות למשטרה לטפל במתנדבים ובגמלאי המשטרה במקרה של התבטאויות בעלות אופי גזעני ואלים לכאורה ברשתות החברתיות ובמרחב הציבורי".