ירידה? מיליון ילדים מתחת לקו העוני

עמותת לתת פרסמה את דוח העוני האלטרנטיבי לשנת 2019, הנתונים קשים מנשוא. למרות ירידה קלה של כאחוז אחד, כיום 1,007,000 ילדים בישראל חיים מתחת לקו העוני

פעילות של עמותת שניר
פעילות של עמותת שניר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הכותבת הינה מנכ"לית עמותת שניר

87% לא רשומים לחוגים. 82% מהילדים לא מקבלים שיעורים פרטיים. 58.5% לא הולכים לגן עד גיל 3, בגלל עלויות גבוהות של גנים פרטיים. 69% לא יכולים לרכוש ציוד בסיסי לבית הספר.

הדוח מציג נתונים קשים גם בתחום הבטחון התזונתי, 54% מהילדים לא זכו לתזונה מלאה, חלקם ויתרו על ארוחות במהלך היום, ואת הקשר בין תזונה טובה ומאוזנת לבין התפתחות שכלית וגופנית, נדמה שכולנו מבינים.

בואו נתבונן מעבר לנתונים המספריים: מה קורה ל 1,007,000 ילדים אשר קמים בבוקר אחרי לילה קר, בו לא חומם הבית, אוכלים ארוחת בוקר דלה, אם בכלל, יוצאים לבית הספר עם תיק ריק בו חסר ציוד בסיסי לבית ספר, חלקם לא מאובחנים ולא מטופלים בהתאם, וזאת נקודת הפתיחה שלהם כשהם מתיישבים ב 08:00 על ספסל הלימודים בכיתה.

איזה עתיד יש ל 1,007,000 הילדים הללו? מה הסיכוי שיצליחו לשבור את רצף העוני הבין דורי?

עמותת שניר מאתרת את הילדים הללו בתוך מסגרות החינוך שלהם, ומכניסה אותם לתוכנית החינוכית ההוליסטית "הכוכבים של שניר" אשר מקיפה את הצרכים שלהם ושל הוריהם 360 מעלות ומסייעת להם לצעוד לעבר עתיד אחר.

התוכנית מסייעת להם לחזק את תחושת המסוגלות והערך העצמי, מעניקה מאות שעות למידה פרטנית וקבוצתית, חושפת אותם לעולם תרבותי עשיר ומגוון אותו לא הכירו, מלמדת אותם להתנדב ולהיות פעילים ומשמעותיים בחברה ובנוסף, עובדת עם ההורים, מקרבת אותם אל העשייה החינוכית ומעניקה להם ליווי וכלים כדי לשפר את חייהם במו ידיהם.

דרך התוכנית החינוכית בה לקחו חלק כבר מאות ילדים ובני משפחותיהם, הולך ומתרחב מעגל השינוי כאבן שמוטלת למים ומייצרת מעגלי תגובה רחבים.

הקבוצות הנבחרות לתוכנית החינוכית משפיעות על הכיתה כולה, שמשפיעה על השכבה ועל כלל בית הספר. בכך תומכים גם הנתונים המספריים שמראים עלייה של 2 פעימות בציון הכולל שנותן משרד החינוך לבית הספר.

אז למה חינוך הוא התרופה ליציאה ממעגל העוני? כי רק חינוך איכותי אשר שם את הילד במרכז, יכול לשנות את התמונה העתידית עבורו,  רק חיזוק תחושת המסוגלות וחשיפה לעולמות תוכן אחרים, יסייעו בשינוי תפיסות מקבעות שעוברות מדור לדור בבית, רק שיפור בהישגים הלימודיים, יפתחו עבורם את האפשרות להשכלה גבוהה ומשם לשיפור משמעותי בתנאי ההעסקה בעתיד, רק אמונה בעצמם, וחיזוק מיקוד השליטה הפנימי והאחריות שכל אחד ואחת מהילדים ייקחו על החיים של עצמם, תוציא אותם ממעגל הקורבנות ותשפר את הסיכוי להשתלב בתפקיד משמעותי דרך השירות הצבאי, שהוא צומת משמעותית מאוד לכל אדם בישראל, והלאה בהמשך החיים.

ללא חינוך והגם שמרבית המשפחות נתמכות על ידי עמותות או שירותי הרווחה, לא יחול שינוי מהותי בחייהם של הילדים ומשפחותיהן המהוות רבע מכלל מדינת ישראל.

תגובה אחת
  1. הכל נכון וכואב שייש עדיין בישראל כמות עצומה של ילדים ונוער במצב כה כואב ודואב תבורך היוזמה והנחישות לעזור עלו והצליחו

השארת תגובה