"המוסר נעלם, אנשים רעבים לא מעניינים"

שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון התייחס לדוח העוני האלטרנטיבי בכנס: "המוסר הולך ונעלם, יש בישראל כ-10 מיליון אנשים שרעבים למשמעות • איבדנו את היכלות להבדיל בין מה זה טוב ומה זה רע"

כנס העמותות, לתת
כנס העמותות, לתת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בכנס השתתפו שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון, כדורסלן העבר ומאמן הכדורסל הישראלי-אמריקאי, דיוויד בלאט, מנכ"ל ארגון לתת ערן וינטרוב, יו"ר ארגון לתת ז'יל דרמון ונוספים.

שר החינוך לשעבר, הרב שי פירון אמר בכנס כי המוסר הולך ונעלם, בישראל כ-10 מיליון אנשים שרעבים למשמעות, יכול להיות שבגלל הרעב למשמעות, איבדנו את היכלות להבדיל בין מה זה טוב ומה זה רע. מה מותר להגידומה אסור להגיד. אז גם אנשים רעבים כבר לא מעניינים אותנו.

בנוסף, פירון התייחס גם לתוצאות מבחני הפיז"ה: "איך מוסד שלטוני יכול להרשות לעצמו להגיד: אם תוציאו את הערבים ותוציאו את הפריפריה הציון יעלה, בעברית פשוטה אם תספרו 7 משפחות בתל אביב התוצאות בסדר"

דיוויד בלאט התייחס לבעייתיות של העוני, וקרא לכל הגופים הממשלתיים, לתרום, לעשות וליזום על מנת לעצור ולטפל בעוני ובפערים החברתיים הקיימים בישראל. עוד בלאט הביע תקווה כי האנשים בחברה שלנו, והגופים בחברה יבינו שמה שקורה היום הוא לא דבר אינדיבידואלי, ולא מה שקורה רק עכשיו, אלא דבר שישפיע על העתיד של כולם. בלאט סיכם את דבריו באמירה קבועה שהשתמש בה עם הקבוצות שאימן, ציטוט מאחד מנשיאי ארה"ב לשעבר: " IF YOU WANT TO GO FAST GO ALONE, BUT IF YOU WANT TO GO FAR GO TOGETHER".

ז'יל דרמון, יו"ר ארגון לתת התייחס לדוח העוני האלטרנטיבי ותיאר כיצד נבנה הדוח עם השנים והפך להיות לאחד הדוחות הכי משמועתיים במדינה, דרמון אמר כי העוני הופך להיות סיסטמי, חלק אינטגרלי מהחברה הישראלית, זה נשאר תופעה משמעותית ביותר באקו-סיסטם הישראלי, וזה האסון החברתי שכולם עדים לו.

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת הציג את הנתונים המרכזיים והבעייתים ביותר בדוח, ממנו עולה כי העוני השתמר לאורך העשורים האחרונים, הנתונים לא משתנים, רבע מהאוכלוסייה ושליש מהילדים בישראל עניים. וינטרוב ציין כי הטיפול בעוני חייב להכנס לקווי היסוד של כל ממשלה שתקום וכי המאבק בעוני חייב להיות בקונצנזוס. לא מדובר בשאלה פוליטית או אידיאולוגית, אלא במדיניות, בסדר עדיפויות לאומי ובשאלה ערכית. האם אנחנו רוצים להפקיר רבע מאזרחי ישראל והאם אנחנו רוצים לתת תקווה ואופק למיליון ילדים – שעלולים לגדול ולהיות הדור הבא של העניים.

השארת תגובה