המוזיאון שמחייה את החיות בתקופת התנ"ך

מוזיאון בעלי חיים בבית שמש
מוזיאון בעלי חיים בבית שמש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במדרשים ובסיפורים שונים של חז"ל ניתן למצוא חיות רבות מדהימות שיוצאת מגדר הטבע. הם תיארו אותן בצורה פלאית. וזה מה שעניין את הרב ד"ר נתן סילפקין מבית שמש שלקח את הנושא הזה צעד אחד קדימה בצורה משמעותית.

הוא נולד בבריטניה וכיום מתגורר בעיר בית שמש. הוא מספר שכבר מגיל קטן הוא גידל חיות אקזוטיות ומעניינות בבית כמו עכבישי טרנטולה, חזירי ים, איגואנות, מינים שונים של תוכים ואפילו לובסטרים. הוא נישק אריה ים בניו יורק, רכב על צבי ענק ועל פילים בקניה וכמעט ננשך על ידי פומה שחורה בחוות אילוף.

בשיחה עימו הוא מספר על המוזיאון המיוחד שהקים: "תמיד חלמתי לעבוד בגן חיות. אני גם מדריך פעם בשנה קבוצה מיוחדת בספארי באפריקה ומראה להם את החיות שהיו בזמן התורה. יש שם חיות שהיו בתקופת התנ"ך וכך אנחנו יוצאים לטבע מתוך הכתובים וזה נהדר.

"במוזיאון שהקמנו בשנת 2014 אנחנו מנסים להראות את כל אלו. בניגוד לגן חיות רגיל שבו בגלל השמש ובגלל החיות שנמצאות רחוק קשה לראות אותם טוב ולהסביר עליהם אנחנו הקמנו מקום מיוחד בתוך מבנה סגור שבו יש חיות אמתיות בתוך כלובים מאחורי זכוכית ואפשר לראות אותם מאוד מקרוב ואפילו לגעת בהם.

"מוצגים בו מגוון עצום של יונקים, ציפורים, זוחלים, דו־חיים וחרקים שמוזכרים במקרא ובתלמוד. יש לנו עקרבים, נחשים גדולים, זוחלים ועוד. יש גם רחב של תערוכות וביניהם אוסף מדהים של פוחלצים כמו לוויתן ("מאלסקה! אסור לצוד כי זאת חיה מוגנת. לשבטים הצפון אמריקניים באלסקה מותר להרוג כמה לווייתנים בכל שנה ולכן נסעתי לאלסקה וקניתי את זה שם") יען, נמר, אריה ועוד וישנו גם את האוסף הגדול בעולם של שופרות כשרים אקזוטיים. זאת ממש חוויה לבוא לראות וללמוד על החיות היפות האלו. זה ממש מראה על מה התנ"ך מדבר.

"במהלך הביקור יש אפשרות להתקרב ולגעת באופן אישי בבעלי החיים האקזוטיים. וכך, דרך הסיורים האינטראקטיביים האלו המבקרים במוזיאון לומדים על שגיאות שנפלו בזיהוי בעלי חיים בתנ"ך, ועל המשמעויות של בעלי החיים במקרא, מרחיבים את הידיעה בערכים, כשרות, משפט והיסטוריה יהודית ומקבלים כמובן גם העשרה בנוגע להיסטוריה של הטבע, הנופים והחיות של ארץ ישראל המקראית והמודרנית. גם הקהל מאוד מגוון: מגיעים אלינו מכל גווני הקשת- מחסידי סאטמר ועד נוצרים ומוסלמים מכל העולם.

"שאלה מעניינת בהקשר של פרשת נח שחז"ל דנו בה היא למה בעצם הקב"ה ציווה על נח לקחת את כל החיות שיש בעולם, להשים אותם בתיבה ולשמור אותם? הרי היה מדובר על דור מקולקל שבו מלאה הארץ חמס ובנוסף הקב"ה היה יכול לברוא אותם מחדש. הסיבה היא שלאורך התנ"ך אנחנו רואים מנהיגים כמו דוד המלך, שלמה ועוד שעומדים בניסיונות וסיטואציות שבהם נדרשת מהם תכונה של רחמנות וחמלה. נראה שכך גם במקרה הזה של נח שהיה המנהיג באותה התקופה שזה מה שנדרש ממנו- ללמוד על רחמנות גם כלפי בעלי חיים".

מוזיאון הטבע התנ”כי ממוקם ברחוב הצבע 5, באזור התעשייה הצפוני של בית שמש.

להזמנת סיור אנא צרו קשר:

מייל: office@tevatanachi.org

טלפון: 073-213-1662

האתר

 

השארת תגובה