יוזמה בשמאל: תוענק חנינה לנתניהו

שר התחבורה סמוטריץ' תקף: "כמה צפוי. המתפרה שבתוך המתפרה" • ח"כ זוהר חשף: "אמרו לי בשקט שכדאי לי להירגע" • משפט נתניהו: 333 עדי תביעה נגד רה"מ, בהם פרקליטו עמית חדד

נתניהו צילום חיים צח לע''מ
נתניהו צילום חיים צח לע''מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

גורמים במערכת הפוליטית, שאינם מתואמים עם ראש הממשלה, יוזמים מתווה להענקת חנינה לנתניהו אם יורשע בתום משפטו. ע"פ המתווה שפורסם, ומקודם מול נשיא המדינה ראובן ריבלין ומטרתו להעניק בהסכמה רחבה חנינה לנתניהו אם יודה בכתב האישום שהוגש נגדו ויכריז שהוא פורש מהחיים הפוליטיים.

זה קורה כשבמקביל נתניהו מתלבט האם לנסות לקבל חסינות מהכנסת, או שמא דווקא חסינות תזיק לו. לראש הממשלה נותרו 30 ימים לבקש חסינות מהכנסת, ולמרות שהוא שוקל לעשות זאת, הוא טרם הכריע בסוגיה. על פי הדיווח, יש הסבורים שנטיית נתניהו היא לבקש חסינות, אך הדבר לא ברור, כיוון שייתכן שמהלך כזה יכול להזיק לו מבחינה ציבורית במקרה של בחירות חוזרות.

נכון לעכשיו נראה שלראש הממשלה אין רוב בכנסת לבקשת חסינות. נוסף על כך, אם תוקם ועדת כנסת שתדון בנושא, החלטתה תגלוש לעבר מערכת הבחירות שנראה כי היא מתקרבת.

בשל כך, נתניהו מתלבט אם דיון בסוגיה, שיציף את מצבו המשפטי לקדמת סדר היום, ישרת את קמפיין הליכוד – או יזיק לו. עוד דווח כי ההערכה במערכת הפוליטית היא שנתניהו יבקש ברגע האחרון את החסינות, בתום 30 הימים. ככל שיתקרב מועד ההליכה לבחירות, יהיה קשה יותר לכנס את ועדת הכנסת.

מלבד זאת, חלק מחברי הכנסת בליכוד חושבים שנתניהו יוכל לנצח בבחירות ולהשיג את 61 האצבעות שיאפשרו לו לקבל את החסינות – אך על מנת שזה יקרה יהיה עליו להגיש את הבקשה ב-30 הימים הקרובים.

בנוסף דווח כי, חברי כנסת מהליכוד, בהם מיקי זוהר ושלמה קרעי, שמשוחחים עם נתניהו בתקופה האחרונה אומרים לו שהוא לחייב את החסינות אחרת איך הוא יצליח לשכנע את הציבור שביכולתו לנהל את המדינה אם כל יום הוא יתייצב בבית המשפט. לדבריהם, נתניהו חייב לשכנע את הציבור שיש אופק שלטוני.

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה חשף השבוע את רשימת עדי התביעה בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהם כמובן נציגי משטרה רבים, מעורבים בתיקים השונים, אך גם פוליטיקאים בכירים ועובדי מדינה בכירים שהיו מעורבים בתהליכים השונים, שעל פי החשד לא נעשו בתום לב, אלא מתוך מרמה והפרת אימונים, ואף שוחד בתיק 4000.

בין 333 עדי התביעה נמצאים בין היתר הפוליטיקאים: גלעד ארדן, צחי הנגבי, יאיר לפיד, יריב לוין, איתן כבל, זאב אלקין, ציפי לבני. גם אנשי תקשורת בכירים שעבדו באתר וואלה ועיתון ידיעות אחרונות זומנו לעדות: דב גיל-הר, ינון מגל ורון ירון. גם מקורביו של נתניהו, דוד שמרון, דוד שרן, בן דודו נתן מיליקובסקי, זומנו להעיד. עוד יעדו, היועץ המשפטי לכנסת איל ינון, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין ופרקליטו של ראש הממשלה עו"ד עמית חדד.

גם בכירים לשעבר ובהווה בשירות המדינה, כמו ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין ושגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר. גם מיליארדרים המעורבים בתיק זומנו לעדות: שלדון ומירי אדלסון הבעלים של ישראל היום, ארנון מילצ'ן, ג'יימס פאקר, העוזרת האישית של השניים הדס קליין. בין העדים נמצא גם כמובן עד המדינה שלמה פילבר.

תפירת תיק?

בתוך כך, פרסום באתר דה מארקר מעלה שאלה האם שר המשפטים, אמיר אוחנה, נהנה שלא כדין מהטבות בשוק ההון בתקופה שקדמה לכהונתו כחבר כנסת.

מידע שמפרסם האתר מעלה כי בשנים 2015-2013 אוחנה השתתף בכמה הנפקות אג"ח כמשקיע מסווג — כלומר משקיע פרטי שזוכה להשתתף בשלב המוקדם של ההנפקה, ולזכות בהנחה על רכישת האיגרות (עמלת הפצה). זאת, אף שאוחנה אינו משקיע מוסדי.

אוחנה אמנם סירב להגיב לכתבה, אבל דברים שאמר בעבר אולי יכולים להוות קשר לסיפור הנוכחי: בראיון שקיים בעבר שר המשפטים החדש אמיר אוחנה ל'החדשות', סיפר אוחנה כי קיבל אזהרות רבות מאנשים ומקורבים, כי בפרקליטות נערכים לתפור תיק לאחרון והבהיר: "אני נערך נפשית לדבר הזה. אני מקווה שזה לא יקרה", אמר אוחנה.

מי שכן הגיב לדיווח, הוא השר בצלאל סמוטריץ' שאמר "נו באמת, כמה צפוי… המתפרה שבתוך המתפרה…", כשהוא מתכוון לכך שהתיק נתפר. גם מיקי זוהר הגיב ואמר: ‏"פרסום התחקיר המוזמן נגד שר המשפטים אמיר אוחנה לא מפתיע. דה מרקר הידועים בקשריהם ההדוקים עם הפרקליטות והמשטרה החליטו לפגוע בשמו הטוב של השר אוחנה רק משום שביקר (ובצדק) את המערכת. כן, גם אני על הכוונת (כבר אמרו לי בשקט שכדאי לי להירגע). הדמוקרטיה הישראלית. קווים לדמותה".

השארת תגובה