הספין השבועי של ישראל ביתנו

"נדמה שאתם רוצים להשתגע", הטיח ריבלין בפוליטיקאים וחרג מתוך ייאוש משפת הפוליטיקלי קורקט • בסביבת נתניהו משלימים את ההכנות לקמפיין 'הוא זכאי' לקראת יום הבוחר שקרוב מתמיד

ביבי נתניהו
ביבי נתניהו

כולם רוצים אחדות, אז מי לא רוצה אחדות? כולם. העקרונות עליהם מתעקשים בליכוד ובכחול לבן, זניחים לחלוטין. אין שאלות על מדיניות ממשלה. אלא רק על הסדר של הרוטציה, כמה זמן תהיה הרוטציה. כאשר מדובר בשאלות מהותיות, כמו מה לעשות עם תוכנית המאה או בעניין דת ומדינה, הרי שקשה להגיע להסכמות שהמשמעות שלהם וויתור על עקרונות אידאולוגיים. נקרא למצב העכשווי פרוצדורה.

ישאל השואל ובצדק, הרי כחול לבן התחייבה שלא תשב תחת נתניהו עם כתבי אישום, האם זאת לא אידאולוגיה? אכן זאת אידאולוגיה, אבל אם בכחול לבן מצהירים שהם רוצים אחדות, משמע לשבת עם נתניהו אך השאלה מתי, הרי שהם כבר הסכימו לוותר על העיקרון הזה. בכחול לבן טוענים על הטיעון הזה, כי בעוד שנתיים או שלוש, נתניהו יסיים את ההליך המשפטי. ופה הטעות. כי זה לא בהכרח נכון. זה יכול להימשך לאחר מכן. לכן מה שקורה עכשיו בפוליטיקה, זאת מלחמת אגו. הנשיא ריבלין היטב להגדיר את המצב בין נתניהו לגנץ. "נדמה שאתם רוצים להשתגע, אך מדוע לגרור אתכם את העם?", הוא תוהה על השניים.

עוד הוסיף הנשיא בחריפות שאינה מאפיינת אותו כי "לא אפריז אם אומר שזוהי עת צרה למדינת ישראל ולמשטר בישראל. זו אינה עת צרה לצד פוליטי כזה או אחר. זוהי עת צרה לכולנו, אזרחי המדינה ושליחי הציבור בה. בשנה האחרונה נתקלנו פעם אחר פעם, בלקונות פוליטיות וחוקתיות, ובאנו במבוכה".

מי שהצליח לעשות כמעט הכל בפוליטיקה טען, "שבוע אחר שבוע, כותרות העיתונים מכריזות כי נקלענו הפעם למצב חסר תקדים לתרחיש שלא ניבא המחוקק. הלקונות הללו מעידות יותר מכל, על מצב הקיצון, שאליו נקלענו. שתיקתו של החוק מול המצבים 'חסרי התקדים', הם שיקוף של המרחק, אליו נסחפה המערכת הפוליטית שלנו, ממסלול הזרימה השגרתי שלה, אל השוליים, הלא ברורים, הלא מוסדרים, הלא נהירי".

ריבלין 'הרגיע' את הממהרים להספיד את הדמוקרטיה, "ציוצים עצבניים בטוויטר, פוסטים זועמים בפייסבוק ואפילו הפגנות בכיכרות הערים, אין משמעותם מלחמת אחים או קיצה של הדמוקרטיה. אמת, ישנם ביטויים חמורים אפילו חמורים מאד, ביטויים פוגעים ומטרידים, שאסור היה שיאמרו, אך לא כל ביטוי הוא הסתה ולא כל מתן ביטוי לעמדה אחרת היא השתקה. לפעמים, כמו שהמליץ לנו בזמנו נחמן שי, כדאי פשוט להירגע ולשתות כוס מים. הדמוקרטיה שלנו במשבר, אפילו משבר מתמשך, אך לא בסכנה. כל עוד נדע, ואם נדע להעריך את מסירות נפשו של היריב הפוליטי שלנו למדינת ישראל, לגאולת ישראל, גם אם אנו חלוקים מכל וכל על דרכו הפוליטית, נוכל לצאת מהמשבר, ולהשיב למסלולה, את הספינה של מדינת ישראל".

אלוף הספינים

הנשיא ריבלין, איש רהוט ובדבריו אלו הוא מצליח לשכנע את רוב אזרחי ישראל, אבל פחות את הפוליטיקאים. הדברים מאוד יפים לאוזן, אבל לא יעזרו להקים ממשלה. בינתיים, האיש שהוביל אותנו למצב הזה, ממשיך לייצר ספינים לא מציאותיים: בישראל ביתנו מקדמים יוזמה חדשה במטרה למנוע בחירות נוספות, לפיה תקום ממשלת מומחים זמנית לתקופה של שנה, אשר תכלול 11 שרים, כולל ראש ממשלה.

ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו שמקדם את ההצעה שלח מכתב ליו"ר מפלגתו, בו ביקש ממנו לדון באפשרות שהמפלגה תתמוך בהצעה שכזאת ובכך למנוע בחירות נוספות. על פי ההצעה שפורסמה ב'מעריב', הנשיא ריבלין הוא זה שיקבע את הרכב הממשלה ואת זהות ראש הממשלה. בישראל ביתנו מציעים גם, בין היתר, שהממשלה תהיה רשאית להעביר את תקציב המדינה ללא צורך בהצבעה בכנסת. לדברי גורמים בישראל ביתנו, כבר התקיימו מספר שיחות עם נציגי הליכוד וכחול לבן בנושא, ונוצר רושם ראשוני כי יש היתכנות למהלך.

במסמך פירט קושניר את פרטי היוזמה: לאחר תום 21 הימים, יוכל נשיא המדינה להקים ממשלת מומחים זמנית שתכלול 11 שרים כולל ראש הממשלה, ותכהן שנה אחת בלבד. "כל שר יחזיק בכמה תיקים", הסביר קושניר ונתן כדוגמה את השילובים הבאים: חינוך, תרבות וספורט; עלייה, קליטה ותפוצות; פנים, פריפריה ושוויון חברתי; כלכלה, תעשייה ותיירות. לפי ההצעה, לכנסת לא תהיה זכות להצעות אי אמון כנגד ממשלת המומחים, ובתום תקופה של שנה אחת הנשיא יהיה ראשי להעניק מנדט להרכבת הממשלה לח"כ בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להצליח. את מכתבו סיכם ח"כ קושניר בהערה: "הצעה זו מועברת לכמה ח"כים בליכוד ובכחול לבן לצורך בדיקת היתכנות למהלך".

ב'חדשות 12' דווח כי בישראל ביתנו מקיימים התייעצויות במטרה לפתור את הפלונטר הפוליטי. במפלגה טוענים כי החלטות גורליות צפויות להתקבל בסוף השבוע הקרוב. יו"ר סיעת הליכוד ל"כ מיקי זוהר הגיב להצעה של קושניר ואמר כי, "מדובר בהצעה מעניינת, השאלה החוקתית היא זו שתקבע את היתכנות ההצעה ומימושה".

כזכור, יו"ר ישראל ביתנו לא שלל בראיון ל'ערוץ כנסת' כניסה לממשלת ימין צרה: "קשה לשקול מה הכי גרוע – בחירות מוקדמות או ממשלה צרה, אבל מבין את הח"כים בישראל ביתנו שמתקוממים נגד התנהלות של כחול לבן".

בניגוד להצהרותיו בחודשים האחרונים, סירב ליברמן להתחייב שלא יישב בממשלת ימין צרה. ב'חדשות 12' דווח כי שני חברי כנסת ממפלגת ישראל ביתנו פנו ליברמן בבקשה שיחבור ברגע האחרון לממשלת ימין כדי למנוע בחירות. השניים – ח"כ עודד פורר, יו"ר הסיעה ומספר 2 ברשימה, וח"כ חמד עמאר, מספר 6 ברשימה – ערכו עמו הבוקר פגישה ואמרו כי "מדינת ישראל לא יכולה לסבול שלוש מערכות בחירות בשנה. ש פה גם מדינה לנהל. בכחול לבן אמרו שישראל לפני הכל – אבל הם מסרבים לכל ההצעות", הוסיפו השניים לליברמן, כך על פי הדיווח.

השניים הזכירו לליברמן שהתחייב כי מפלגתו תגבה מחיר ממי שלא ילך לממשלת אחדות, לדבריהם: "הגיע הזמן לגבות את המחיר. כחול לבן ויאיר לפיד צריכים לדעת שאם ימשיכו לסרב לאחדות אז האלטרנטיבה תהיה ממשלת ימין צרה כדי למנוע בחירות". ההערכה היא, כי גם במקרה הזה מדובר בספין בכדי להמשיך לקושש כותרות וכי ליברמן לא באמת עומד להיכנס לממשלת ימין צרה.

עם זאת, במפלגות החרדיות לא טורקים דלת בפני אביגדור ליברמן. חברי כנסת מיהדות התורה ומש"ס אומרים בשיחות סגורות כי אם ישראל ביתנו ואביגדור ליברמן רציניים לגבי האפשרות להקים ממשלת ימין צרה, הם מוכנים לנסות להגיע לשיח מולם בנושאים שבמחלוקת – כך דווח ב'כאן חדשות'. מתברר שח"כים מש"ס הביעו ביקורת על המתקפה החרדית נגד ליברמן, בטענה שהמתקפות מפריעות לבחון באופן רציני את הסיכויים להקמת ממשלת ימין.

נזכיר כי בעבר ח"כ אורי מקלב מ'יהדות התורה' הצהיר כי הוא לא פוסל את האפשרות שלמרות דברי ההסתה החמורים, ישבו בקואליציה עם ליברמן. "אנחנו חושבים שבפוליטיקה של היום, אם ייווצר מצב שהוא בכל אופן נוכל להקים ממשלה כדי שנוכל להמשיך את ההתנהלות הזו ולא להמשיך העלה לבחירות". עוד הוסיף בראיון ל'חדשות JDN', "אנחנו רוצים גם היום שתקום ממשלה, לפי דעתי ב-21 יום האלה עוד יש אפשרות".

נתניהו דוהר לבחירות

למרות שנראה כי על פניו מי שאחראים לכך שאין ממשלת אחדות הם כחול לבן, דיווחים מספרים כי נתניהו כבר החליט ללכת לבחירות ואף נערך לקמפיין: בצל הקיפאון במערכת הפוליטי ופיזורה המתקרב של הכנסת, גורמים בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אומרים, בליכוד כבר מדברים על קמפיין בחירות הבא, ומתכוונים למקד אותו במערכת המשפט ובצורך שלו לקבל חסינות מהעמדה לדין, כך פורסם 'בחדשות 12'. גם השבוע נתניהו הקפיד לומר שפניו לממשלת אחדות, אבל גורם בכיר בסביבתו אמר כי הוא כבר החליט על בחירות.

יתירה מכך, בכירים בליכוד ששוחחו עמו אמרו לו: "הסנטימנט הציבורי בתוך מחנה הימין ובליכוד בפרט איתנו, יש תחושת אמפתיה והזדהות – אנחנו יכולים להביא 61 ולהגדיל את כוחנו". בהקשר זה יש מי בסביבתו של נתניהו שמדבר כבר על הקמפיין הבא ומה הוא יכלול: פחות סביר שהוא יתרכז בחזית הדיפלומטית לאחר שקמפיין "ליגה אחרת" לא הצליח בשל הדלתות שכבר פחות פתוחות אצל פוטין ואצל טראמפ. סיסמת "מדינת ישראל משגשגת מאי פעם" לא תעבוד כנראה הפעם, שכן נתניהו עצמו מקפיד להזכיר את הגירעון בתקציב ואת האיומים הביטחוניים החריגים.

על פי אותם גורמים בסביבת נתניהו: קמפיין חסינות וקמפיין נגד מערכת המשפט יעשו את העבודה. בליכוד יגידו לבוחרים: "עושים עוול לנתניהו, מנסים להפיל אותו ולקחת לכם את הקול, הם לא הפנימו שאתם קובעים. לא הצליחו בקלפי אז מנסים דרך הפרקליטות ובתי המשפט".  מהליכוד נמסר בתגובה כי הידיעה בערוץ 12 כאילו קמפיין הליכוד יעסוק במערכת המשפט לא נכונה. "ראש הממשלה נתניהו מעריך מאוד את בתי המשפט וממילא קמפיין כזה נגד בתי המשפט כלל לא על הפרק".

נערכים לפתיחת הקלפיות

מנכ"לית ועדת הבחירות עו"ד אורלי עדס אמרה השבוע כי אם הכנסת תתפזר בתום ה-21 יום שהיא מחזיקה את המנדט ונצא לבחירות לכנסת ה-23, ועדת הבחירות תעשה כל מאמץ כדי לקיים אותן מוקדם ככל האפשר והתאריך המוקדם ביותר שניתן לקיים אותן מבחינת לוח הזמנים הדרוש להיערכות, הוא יום שלישי ה-25 בפברואר – ל' שבט, ראש חודש אדר, כשלושה שבועות לפני שמחייב החוק. תאריכים נוספים שנבדקים הם ז' אדר או כ"א אדר, (3 במרץ או ה-17 במרץ, למניינים). את דברים אלו אמרה עדס בפגישה שקיימה עם יו"ר הועדה המסדרת של הכנסת ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן). על פי דיווח ב'כאן חדשות', ניסנקורן, אמר שמהלך כזה יקודם בתנאי שתהיה הסכמה רחבה בכנסת. כעת החל הניסיון לגבש הסכמה כזאת. המהלך דורש תיקון של חוק יסוד, כך שהוא זקוק לפחות ל-61 חברי כנסת שיצביעו בעדו.

בועדת הבחירות המרכזית אמרו: "מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, אישרה כי בפגישת עבודה בינה ובין ח"כ אבי ניסנקורן (על פי בקשתו) נבחנה האפשרות להקדמת מועד הבחירות ככל שניתן, במידה ויתקיימו עם התפזרותה של הכנסת ב-11.12.19 בחצות. (בתום תקופת ה21 הימים). בפגישה הוצגו תהליכי העבודה המורכבים להם נדרשת הוועדה מכח דיני הבחירות ועם כל הקשיים הכרוכים, הסתמן כי המועד הקרוב ביותר בו ניתן יהיה לקיים בחירות לפי הוראות החוק הוא ה-25.2.20".

ב'ישראל היום' דווח, כי על פי מסמך פנימי של ועדת הבחירות: "מתוך 90 הימים של מערכת בחירות, עומדים לרשות הוועדה בסך הכל כ-64 עד 65 ימי עבודה בלבד. בתקופה זאת מתבצעת עבודה מהותית רבה – ביצועית, לוגיסטית ומשפטית – שלא ניתן בשום דרך לקצרה נוכח הוראות דיני הבחירות ולוח הזמנים לביצוען, ולנוכח הפעולות השונות והליכי העבודה הרבים והמורכבים, והאתגרים הצפויים".

כזכור, על פי החוק, לחברי הכנסת נתונים 21 יום להגיש לנשיא המדינה בקשה להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על אחד מחבר כנסת, כולל חבר כנסת שכבר הוטל עליו התפקיד בהליכים הקודמים, בתום 21 הימים, משהודיע הנשיא ליו"ר הכנסת, כי לא הוגשה לו בקשה, יראו את הכנסת כאילו החליטה על התפזרותה לפני תום הכהונה, והבחירות לכנסת יתקיימו ביום ג' האחרון שלפני תום 90 הימים מיום הודעת הנשיא.

בטרם יתפזר הערפל, ישנה אפשרות להציל את התסבוכת ברגע האחרון, אך בהיעדר רצון שכזה, ניתן לשער שבחירות שלישיות הן בלתי נמנעות.

השארת תגובה