מגדל דוד מצדיע למשחררי ירושלים

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ב-7.6.1967, פלוגות הצנחנים לחמו קרבות עזים בהר הבית ובכותל וסללו את הדרך בין ירושלים המערבית וירושלים המזרחית

את היום הזה יורם זמוש זוכר היטב, סא"ל במיל', מפקד פלוגה בצנחנים, זהו היום בו פרצה הפלוגה שלו את הדרך אל מגדל דוד, לאחר יום של קרבות והרס. היום, יום ראשון הוא חזר לשם, בליווי מאה מחבריו לפלוגה, שותפיו לקרב. מהלך הסיור, חיילי הפלוגה הוותיקים עברו בין התחנות ההיסטוריות בהן לחמו במהלך הקרבות.

באותו הקרב, סיפר זמוש " פלוגת צלפים ירדנים כיתרה את החומות של מגדל דוד, אך אנחנו גברנו עליהם. הירדנים נסוגו אל עבר הירדן המזרחי.

הפלוגה נכנסה מהשער המזרחי, שער אלנבי וסללה את הדרך. לאחר מכן, נכנסה למצודה ושחררה את הקישלה, בקישלה התחוללה שריפה והשריפה גרמה להרס אדיר".

בקישלה, בית המעצר נמצאו עצורים ירדנים שנכנעו מיד. החיילים הישראלים מצאו תופים במצודה, תופים שהיו בבעלות חיילים ירדנים. הצנחנים לא חשבו הרבה, טיפסו על החומות והחלו לתופף. תושבי ירושלים המערבית שמעו את קריאות התוף, ויצאו לרחובות נרגשים. עד מהרה הצטופפו רבים מתושבי ירושלים והשמחה הייתה גדולה. אחד התושבים העביר לחיילים הישראלים דגל ישראל, החיילים לא חשבו פעמיים ויורם זמוש, מפקד הפלוגה, תלה את דגל ישראל על הכותל. ובכך העניק לכולנו רגע היסטורי, שלא לומר איקוני..