דיון בעניינם של האנרכיסטים שהשתתפו בהפגנות אלימות נגד חיילי צה"ל

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אמש (ג') התקיים בבית משפט השלום בירושלים דיון טענות מקדמיות בקובלנה שהגיש ארגון 'עד כאן' נגד ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר' ופעיליו הבולטים אילן שליף, קובי סניץ ויונתן פולק. נגד פולק, שעד כה לא התייצב לדיונים כלל, הוציא השופט דב פולוק צו מעצר כללי.

לדיון הגיעו מספר אנרכיסטים ופעילים אירופאיים בכדי לתמוך בשליף וסניץ. מנגד הגיעו אנשי ארגון 'עד כאן' ונכי צה"ל מפורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל.

במהלך הדיון התפרץ לירן ברוך, נכה צה"ל ויו"ר פורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, ואמר לשופט כי "אני איבדתי את הראיה שלי בגלל פורעים שמחממים את השטח, אנשים נפצעים וחברים שלי נפצעים. איך יכול להיות שהדיון מתנהל ככה והם לא מפסיקים את הסכנה הזו. יש חיילים שדיברתי איתם שאומרים שזורקים עליהם אבנים ואין מי שיגן עליהם".

גלעד אך מנכ"ל 'עד כאן' מסר "בקובלנה הגענו להבנה שהאנשים האלה בכלל לא מכירים במערכת המשפט הישראלית. אחד מהם, יונתן פולק, הכריז מעל דפי עיתון 'הארץ' שהוא לא יגיע לדיונים, ביהמ"ש הוציא נגדו צו הבאה שיחייב אותו להגיע, אך לצערנו המשטרה לא מצליחה עד היום ליישם את צו ההבאה הזה, וכך הוא מתחמק".

עוד הוסיף "אנחנו מייצגים את החיילים, מידי שבוע במשך 15 שנה נפצעים מאבנים בהתפרעויות של פלשתינים בארבעה מוקדים שונים. המארגן הוא ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר'. חיילים נפצעים, ומתעלמים מזה. הגיע הזמן שקול החיילים והתושבים ישמע, ומי שמשתף פעולה עם זורקי אבנים ומארגן להם את ההפגנות האלה, יתן את הדין. מקווים שפה זה יעצר. הם שותפים לתקיפה, הם בעצמם מבעירים צמיגים, מגלגלים צמיגים בוערים, האנשים סביבם זורקים בקבוקי תבערה, סלעים על החיילים, אבל בגלל שהם כביכול אנשי ארגוני זכויות אדם הם פשוט זוכים לחסינות".

יו"ר פורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, לירן ברוך, שהפך לנכה צה"ל בעקבות הפגנה אלימה מסר "הגענו לביהמ"ש השלום נגד 'אנרכיסטים נגד גדרות' שפצעו עשרות רבות של חיילי צהל. אנחנו מגישים את הקובלנה כי מדינת ישראל לא מסוגלת להגן על החיילים שהיא שולחת להגן עלינו. גם אני נפצעתי כתוצאה מאנרכיסטים שחיממו את השטח במחנה הפליטים קלנדיה. חברי הפורום מעידים שהאנרכיסטים נותנים כסף למיידי אבנים כדי ליצור אירועים. אנשים נפצעו כתוצאה מהפעולות האלה. אנשים זורקים אבנים, מקבלים על זה כסף מארגונים זרים והבדיחה על חשבון כולנו".

אבירם זאבי, יו"ר ארגון 'עד כאן' תיאר את נסיונו כחייל בהפגנות הללו "גם אני ביולי האחרון השתתפתי כחייל מילואים בגזרה באירוע כזה, בו הותקפנו באבנים, צמיגים בוערים ושלל חפצים כאלה ואחרים הושלכו לעברנו. הגיע הזמן שמדינת ישראל תעשה סוף לתופעה הזו, שנמשכת כבר עשור. מעל 400 הפגנות, מידי יום שישי, שמשכפלים גם לעזה. אנחנו כאן כדי לעשות לזה סוף, ואני מקווה שהתוצרים של הדיון הזה יעשו שינוי אמיתי בתנאי השטח ביוש וגם בעזה".

עו"ד צור פלק יועמ"ש ארגון עד כאן "שוב עדים למציאות בה הנאשם יונתן פולק מסרב להגיע לדיון, וממשיך באותו הזמן להפגין באירועים אלימים נגד חיילי צה"ל כל יום שישי. ביקשנו והשופט נענה לבקשתנו, להוציא נגדו צו מעצר כללי. אנחנו מקווים שהמשטרה תבצע את הצו במהרה.

לגבי טענות עורכת הדין גבי לסקי, המייצגת את הנאשמים האחרים, כי 'עד כאן' הינה עמותה פוליטית הרודפת פוליטית אחרי אנשים שרוצים להביע את מחאתם וחופש הביטוי שלהם, הסברנו שתקיפת חיילי צהל לא באה בחשבון בחופש הביטוי, ואנחנו נעמוד ונעזור לחיילי צהל להתמודד עם מה שלצערנו המשטרה והפרקליטות לא מבצעים".

נזכיר כי האנרכיסטים יונתן פולק וקובי סניץ ממשיכים להשתתף בהפגנות אלימות בחודשים האחרונים, כולל ביום שישי האחרון, זאת כאשר נגד פולק תלוי ועומד צו הבאה. בין היתר השתתף פולק בהתפרעות בחווה בבקעת הירדן לפני חודש וחצי, בה נצפה פולק בראש המתפרעים כאשר הוא עומד מול בעל החווה בתוך מבנה בבעלות פרטית.

בהפגנה נוספת שהתקיימה בכפר תורמוס עיא תועד פולק כשהוא חוסם ג'יפ צבאי שנקלע לתוך המון המתפרעים, בעודו צועק קריאות יחד עם ההמון, כאשר במקביל מיידים הפורעים אבנים לעבר הג'יפ ותוקפים אותו.

כאמור, אמש הוציא שופט דב פולוק צו מעצר כללי נגדו, במטרה להביאו לדיונים הבאים בעניינו.