"ש"ס מוכנה לבחירות, אבל זו לא טובת המדינה"

ח"כ ינון אזולאי עובד לתחזק את השטח המפלגתי: "אין ראש עיר אחד שיגיד 'אריה דרעי לא אובייקטיבי'" • מחזקים את נתניהו כי זו הדרך היחידה להגיע לממשלת אחדות" • מגיע לערביםם שנזדהה עם כאבם

ינון אזולאי
ינון אזולאי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מהדלת שמובילה אותנו ללשכת חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס), יוצא ללו זוהר, ראש עיריית קריית מלאכי. "זו לא הפעם הראשונה שהוא מגיע, והוא לא ראש העיר היחיד", מפטיר אזולאי. "לפעמים הם מגיעים רק לשבת לכוס קפה, כיף להם עם הנציגים שלנו ויש שיתוף פעולה פורה עם ראשי הרשויות המקומיות".

אזולאי, מהח"כים הצעירים במשכן, מתקשה להשתחרר מהמקום ממנו הגיע: הרשויות המקומיות והשטח המפלגתי. כתושב אשדוד הוא שוחה במרחב הדרומי; משפחת אזולאי במקור חלשה על יישובי הצפון; בתפקידו כעוזר שר הפנים ניהל בפועל את הקשר עם הנציגים ברשויות, ועל הדרך הספיק לרכז מטעם המפלגה את הקשר עם מגזרי מיעוטים וגם עם רבני הקהילות.

שנה וקצת לבחירות המקומיות, מה מצבה של ש"ס?

"התחזקנו משמעותית ברוב המקומות, יש לנו שיתוף פעולה פורה עם ראשי הערים, הטלפונים זמינים לכל צורך ובעיה, וכמובן על הדרך אנחנו מחזקים את הנציגים שלנו ברשויות, שהם למעשה השגרירים שלנו שעושים את העבודה בשטח, שומעים את האנשים יום יום. ברוב הערים השיתוף פעולה מוחלט".

באיזה ערים המלאכה מבחינתם לא הושלמה?

"יש עוד מקומות שלא הצלחנו לפתור הכל, ובכל מקום יש מה לתקן, בעיקר בערים קטנות. קח למשל את מעלות בצפון, היינו בידידות טובה עם ראש העיר, בבחירות הוא התחלף, הגיע מישהו מ'ישראל ביתנו' (ארקדי פומרנץ. בשבוע האחרון נציג ש"ס המקומית הודיע על התפטרותו מהקואליציה. י. פ.) הוא פחות מבין את העניין, חושב שהניהול המוניציפלי הוא כמו הארצי, יכול להיות שיש לו פחדים, אבל בסך הכל מצבנו טוב".

בעיר שלך אשדוד, הייתם הראשונים לתמוך בבחירות בלסרי, אבל נכנסתם אחרונים לקואליציה, עם השפעה מוגבלת

"היו עליות ומורדות, היו חריקות, לצערנו בכל טוב יש מעשה שטן, אני שמח שזה נמצא מאחורינו. יש לנו את מ"מ ראש העיר אבי אמסלם שעושה שם מהפכה עם שאר הנציגים שעובדים ללא לאות. כולם נמצאים בכל הישיבות, בעשייה, בשטח".

יו"ר המפלגה אריה דרעי הוא גם שר הפנים. איך ממנפים את ההשפעה, בלי שזה יפגע ביתר השיקולים? ראינו את רון קובי מטבריה שהצליח לנטרל בבג"צ את השר, בגלל טענות לשיקולים פוליטיים

"מי שמכיר את הרב אריה דרעי מבין שההוגנות אצלו היא בראש ובראשונה. נקטת בראש עיר שהוא לא דוגמה. אין ראש עיר אחד היום – גם אלו שחלקו על מינויו בהתחלה – שיגידו לך 'שר הפנים לא אובייקטיבי'. אני מדבר על ראשי רשויות מכל גווני הקשת הפוליטית. מדנינו מאופקים וביטון בדימונה דרך רונן פלוט מנוף הגליל ועד דמיטרי אפרצב בקצרין".

###

בראשית השבוע, יצא יו"ר ש"ס אריה דרעי למתקפה חזיתית נגד יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן. זה הגיע אחרי תקופה ארוכה בה דרעי שמר על שתיקה בגזרת ליברמן, ספק בניסיון לשמור על אופציה לממשלה משותפת, ספק ברצון לא לתדלק את מסע הבחירות של ליברמן, או לפחות לא להיתפס כמי שמתואם עם ידידו לשעבר, בהגבהת הלהבות למטרות אלקטורליות. בישיבת סיעה שהתקיימה בכנסת ביום שני, החליט דרעי להנמיך את גובה הלהבות, והורה לחברי הכנסת שלא להתראיין עד להודעה חדשה, בדגש על התייחסות לליברמן. בתוך הסבך הפוליטי, מנסה ח"כ ינון אזולאי ללכת בין הטיפות.

ש"ס מוכנה לבחירות שלישיות?

"לא חושב שיש מישהו בעם שרוצה בחירות שלישיות. יכולנו להגיד 'יש לנו סקרים מחמיאים, בואו נלך לבחירות', אבל זה לא הנושא. השר דרעי אמר לא פעם, ש"ס היא זו שתחבר בין הניצים ותנסה להביא לממשלת אחדות. אנחנו צריכים להיות יחד כי זה מה שטוב למדינה. אנחנו מחבקים ומגבים את נתניהו מכל וכל כי אנחנו חושבים שרק ככה אפשר להגיע לממשלת אחדות, ורק באחדות יהיה טוב למדינת ישראל".

בממשלת אחדות ש"ס הופכת ללא רלוונטית או לפחות לבעלת משקל וכוח מופחתים

"בממשלת אחדות ש"ס תהיה בפנים, כי יש נאמנות מוחלטת בינינו לבין הליכוד ובין דרעי לנתניהו. השותפות שלנו אמיתית ומלאה בכל הנושאים. אנחנו מסתכלים גם על ההבנה של נתניהו לכל צרכי הציבור הדתי והחרדי, וגם על תפיסתו את המדינה היהודית. מה לעשות, לצד השני שמעבר למתרס – היהדות במדינה פחות מעניינת אותו. זה המקום שהציבור המסורתי רוצה להיות בו והמפלגות החרדיות צריכות להיות במקום כזה, כדי לשמור על הגחלת, כולם מבינים את זה".

אתה רוצה בלוק, רוצה אחדות, תן לנו פתרון להתיר את הסבך הפוליטי

"קטונתי, אני חושב שמנסים את כל הכיוונים כדי למנוע בחירות. הדבר היחיד לדעתי שיכול להיות הוא שבני גנץ יתנער מהגיבנת של יאיר לפיד, למען מדינת ישראל. אם לפיד רוצה להצטרף לקווים שלנו – שיצטרף, אם לא, אין מנוס מכך שגנץ יבוא לממשלת אחדות עם הבלוק ונתניהו".

את השאלה על כתבי האישום שהוגשו נגד נתניהו והאם ראוי לדבוק במי שעשוי לנהל מדינה לצד ניהול משפטו, דוחה אזולאי בלקוניות. "תנועת ש"ס מאמינה בחפותו של בנימין נתניהו. אנחנו מדינת חוק, אדם הוא חף מפשע עד שלא הוכח אחרת. נתניהו שותף שלנו, אנחנו מגבים אותו, הולכים איתו, והנאמנים לו ביותר. השאלה לא רלוונטית".

כדי למנוע בחירות – באחדות או מול ליברמן בממשלת ימין צרה – תידרשו לפשרות. האם אפשר להיאבק על פסיקים בחוק הגיוס או על סטטוס קוו, או שיש מקום מבחינתכם להתייצב על קווים אחרים?

"הרשה לי להשתמש בפריבילגיה שיש לי כנציג במפלגה חרדית וכבן תורה – יש לנו מועצת חכמי התורה ורק היא זו שתכריע. יש מושג שנקרא 'גלגל הצלה', המועצת היא זו שתחליט כשיעלו נושאים של גיוס ושבת, כמובן שהכאב גדול על כל מקום בו מחללים שבת, זו דקירה בלב – מה יעשו, אם בכלל ובאיזו דרך? רק מועצת החכמים תחליט".

בתסריט די הגיוני שהמאמצים נכשלו וישראל הולכת לבחירות שלישיות. מה היית מציע לשפר בקמפיין שלכם? איך תגיעו לפריצת דרך? מאיפה מגדילים את מאגר המנדטים?

"הפריצה קיימת, אני כן חושב שאפשר עדיין להרחיב אותה. בקרב בני הקהילה האתיופית עדיין לא עשינו מספיק עבודה וניתן להביא משם עוד קהלים. זה ציבור יקר וחשוב, הם יודעים שיש להם דלת פתוחה אצלנו, עם חוק נורווגי גם הנציג שלהם היה בכנסת (הרב ברוך גזהיי, מקום 11 ברשימה. י. פ.). גם בקרב הצרפתים, הם נענו לנו בצורה מדהימה, עדיין יש לנו מקום לעבוד שם. יש גם הרבה אנשים 'שלנו', ספרדים, 'עמך', שלא יצא להצביע".

באחרונה הלכת למאהל המחאה שהקימו נציגי המגזר הערבי; בישיבת ועדת הכספים הבעת תמיכה בח"כ אחמד טיבי, ספגת על כך לא מעט מימין, מתחרט?

"לא מרגיש שספגתי. המחאה שלהם באה מתוך כאב, אני אמרתי שלא כל ערבי הוא מחבל ואני עומד על כך. רובם אינם כאלה. יש שם בני אדם, אזרחי מדינת ישראל. והראשון שעשה אפליה מתקנת למגזר הערבי היה אריה דרעי, עוד בגלגולו כמנכ"ל משרד הפנים".

אתה רואה קשר בין המיעוט הערבי והחרדי במדינה, שצריך להיות מתורגם גם לקשר פוליטי?

"להיכנס לאותה ממשלה פוליטית – לא. אבל כשאתה מדבר על שיתופי פעולה – בכנסת נעשים שיתופי פעולה עם כל המפלגות. פעם נעזרנו בהם בחוק הגיוס, יש דברים שמכאיבים לנו ולהם, בכנסת אתה יכול לקבל שיתוף פעולה עם כל גווני הקשת. למאהל הלכתי כדי להזדהות עם הכאב שלהם, אני חושב שמגיע שיזדהו עם הכאב שלהם ואני חושב שמדינת ישראל צריכה לעשות יותר. שמעתי גם השר לביטחון פנים אומר שלא עשינו מספיק. כשיהיה להם טוב – גם לנו יהיה טוב. אנחנו חיים באותה מדינה".

###

החדר בו יושב אזולאי בכנסת, הוא החדר בו ישב אביו, השר דוד אזולאי ז"ל, שהלך לעולמו לפני כשנה. על הקיר בלשכה מתנוססת תמונתו של האב, וגם על קירות לבו של הח"כ. "אבא לא ויתר על קוצו של יו'ד בערכים ובהלכה, אבל הצליח להשיג הכל בדרכי נועם. הוא ידע לחבר אליו את כל האנשים. אני מנסה לקחת ממנו את השילוב של החיוך והנחישות, לדבר עם כל אחד בגובה העיניים, עם הפסוק 'ה' לא גבה לבי, לא רמו עיניי, ולא הילכתי בגדולות'. אם אשים מול עיניי את הדרך שהתווה לי, זה יהיה מתכון בטוח להצלחה. זו דרך שהוכיחה את עצמה".

בשבוע שעבר העביר דרעי דרישה לנתניהו, לקבל את התיקים שעשויים להתפנות בממשלה. הציעו לך? בקרוב נדבר עם השר ינון אזולאי?

"התיק היחיד שאני מכיר הוא תיק המטלות שאני יוצא איתו בבוקר מהבית… וברצינות, טוב לי להיות ח"כ פעיל, חברתי ונגיש, האמת שגם מה שהגעתי והשגתי עד היום לא הגיע מתכנון. אני מרגיש שהקב"ה מוליך אותי ולא שום תכנון אישי – כך שאין לי שום תכניות. טוב לי".

השארת תגובה