אובדן אמון מוחלט במערכת המשפט

שניאור ובר
שניאור ובר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התחושה שלא נהגו כהוגן בנתניהו, איננה נחלת תושבי הבית בבלפור בלבד. חלקים גדולים מאוד בעם ישראל איבדו את שאריות האמון במערכת אכיפת החוק, על שלוחותיה השונות. העובדה שהתגלו כשלים חמורים בחקירת ראש הממשלה ואלה לא זכו לטיפול הנדרש, הוסיפה לניחוחות הבעייתיים שעולים מתיקי האלפים.

התגייסותם של בוגרי הפרקליטות, דוגמת משה לדור ואחרים להגן על כל גחמה של פקידיה ולהכשיר כל שרץ שנוצר על ידם, מגביר את התיעוב שפשט בקרב אזרחים רבים שמוצאים עצמם חסרי אונים לנוכח האופן שבו נהגו עם נתניהו. רבים תוהים לעצמם, כיצד ינהגו בהם אם כך נעשה למי שעומד בראש הפירמידה.

שיחות טלפון שקיימתי בימים האחרונים הותירו אותי פעור פה. הראיונות שניסיתי לקיים עם פרקליטים בולטים במטרה שישתפו אותי בחוויות ובהכרות שלהם עם הגוף המושמץ, הוכיחו לי את הפחד שמשתק את עורכי הדין מלשתף בקול את אשר על ליבם.

ובכן, חמישה עורכי דין בכירים בתחומם שזוכים לתהילה בעולם המשפט, העדיפו למלא פיהם מים כשביקשתי לצטט את דעתם בין שורות אלו. הוחוור לי שאימת הפרקליטות שולטת עליהם ונתקלתי בסירוב גורף מצדם למתוח ביקורת על יושבי צאלח-א-דין. אם תהיתם, המניע ברור: "הם עלולים להתלבש עלי ולהרוס לי את החיים", אומר לי אחד מהם תוך שהוא מוודא ששמו לא יוזכר חלילה.

בשיחה עם עורך דין מהשורה הראשונה, שהתבצעה בהססנות ובחשש מופגן מצידו, הוא מציג את הרציונל מאחורי הפחד. "לכל פקיד יש כח עצום. אלה האנשים הכי חזקים", טוען עלום השם. לדבריו, "אם שמו של עורך דין שמבקר את הפרקליטות יעלה, המערכת תתנקם בו". מנקודת מבטו, דפוס הפעולה הזה נובע מגאוות יחידה שקיימת ביניהם. "זו חבורה שעושה הכל כדי להגן האחד על השני. הם לא מוכנים שיטילו ספק בפעולותיהם והחלטותיהם", מציין עוה"ד.

באשר לפרשות המדוברות, שח האיש שמעבר לקו כי אישומי נתניהו אלה תיקי דגל מבחינתם. "כל מי שמטפל בזה מרגיש שניתן לו כח עצום וביכולתו להשפיע על כל העולם. יש להם משימה ברורה והיא להשיג הרשעה לנתניהו בכל דרך אפשרית. גבולות החוק הם המלצה עבורם. המסר שמקבלים פקידי הפרקליטות הוא להשתמש בכל הכוח שניתן לשם כך", דברי עורך הדין.

פרקליט אחר ששוחחתי עמו מתנצל וטוען שהתייחסות שלו לחקירות רה"מ ולטיפול בעניינו בפרקליטות תפעל לרעתו. מדבריו עולה כי ישנם שני סוגים של סנגורים: האחד, יעדיף לשמור על יחסים קרובים ותקינים עם הפרקליטות וזאת כדי להשיג הסדרי טיעון מיטיבים עבור לקוחותיו. מנגד, ישנם סנגורים אשר מוכנים להיאבק על הצדק בעיניהם ולשלם מחיר כבד על עימות ישיר מול הגוף החזק במדינה.

התגלית לפיה במדינת ישראל שמתגאה בחופש הביטוי שבה ומנופפת בדמוקרטיה בועטת, חוששים עורכי הדין להשמיע בקול עמדות אישיות מחשש לנקמת המערכת שמתפקידה להגן על השיח ולאפשר את הזכות להפנות ביקורת כלפי כל דבר, מפתיעה ואמורה להטריד כל מי שסומך על נקיון כפיהם של אנשי הצדק והמשפט. אולי גם אני צריך לחשוש מכך שהדברים הללו עולים הכתב, מי יודע.

תגובה אחת
  1. תמה ונגמרה הדמוקרטיה ! נתניהו ויועציו לא הבניו את המשמעות של המהפכה של אהרון ברק ומשלמים מחיר כבד! העובדה שאין חוקה מסודרת איפשרה זאת! בארה"ב ובאירופה לא קיימת התנהלות כזאת!

השארת תגובה