תיקי נתניהו: מיעוט ראיות ועדויות עבריינים

ששי גז
ששי גז
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בנימין נתניהו הוא ראש המדינה של מדינת ישראל. אות מדינת ישראל אשר מאשימה אותו היום בביצוע עבירות על טוהר המידות בעת כהונתו כראש הממשלה שלה.

כתב האישום מגולל פרשיות אשר לדעת התביעה הכללית, ובראשה היועץ המשפטי לממשלה, יש סיכוי סביר להרשעתו בעבירות אלה על פי הראיות שבידיה.

מכאן, ועד להרשעתו של ראש הממשלה בדין, עוד ארוכה הדרך. על התביעה להציג ראיות המוכיחות מעל לכל ספק סביר את אשמתו בעבירות בהן הוא מואשם.

אני מקווה ורוצה להאמין כי ראש הממשלה יימצא זכאי בדינו. לא יהיה זה בלתי סביר להניח כי מלאכת התביעה תהיה קשה עד מאד. תיקי ראש הממשלה מסתמכים על ראיות נסיבתיות למכביר, מיעוט ראיות ישירות ועל עדותם של עדי מדינה, עבריינים בעצמם,  שכרתו הסכם עם המאשימה על מנת לזכות בענישה מופחתת.

ראש הממשלה יוצא היום לקרב חייו. מראש ממשלה ואיש ציבור מוכשר ועתיר זכויות, הוא עומד לשבת על ספסל הנאשמים. זהו מעמד שאינו פשוט כלל וכלל לא לראש הממשלה וגם לא לציבור בישראל.

הדרך היחידה של ראש הממשלה לנצח במערכה זו, היא אך ורק בבית המשפט. אם באמצעות כירסום בראיות התביעה ואם באמצעות הבאת ראיות מטעמו הממוטטות את רכיבי העבירות בהן הואשם.

הדרך לניצחון אינה באמצעות של כפירה בלגיטימציה של רשויות האכיפה. ראש הממשלה של המדינה שמאשים את מערכות האכיפה בפוליטיזציה, בשיקולים זרים וב"תפירת תיקים", עלול לגרום לכך כי כל אוכלוסיית העבריינים במדינה, חשודים, נאשמים ואסירים מורשעים, יכפרו בלגיטימציה שלהם.

אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר? אם "תופרים תיק" לראש ממשלה מה יאמר אחרון הנאשמים? הדבר עלול למוטט את הסדר הציבורי ולהביא לאנרכיה ולחוסר אמון במערכות המשפט במדינה, שהן מן המקצועיות והנקיות בעולם כולו.

הכותב נמנה עם עורכי הדין הבולטים והבכירים בישראל

תגובה אחת
  1. נצחון תפירת התיקים.

השארת תגובה