גרמניה בהלם: מיליארד אירו נגנבו בלילה

השוד הגדול בהיסטוריה המודרנית של גרמניה: הפורצים ניתקו את השנאי הראשי באזור כדי למנוע אספקת חשמל למוזיאון, חדרו דרך חלון צדדי לאחר שהתיכו את הסורגים ורוקנו אוצרות

אחת היצירות החשובות במוזיאון חדר האוצר הירוק שבדרזדן, גרמניה צילום By Artefakte - Own work, CC BY-SA 3.0, ויקיפדיה
אחת היצירות החשובות במוזיאון חדר האוצר הירוק שבדרזדן, גרמניה צילום By Artefakte - Own work, CC BY-SA 3.0, ויקיפדיה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השוד הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית של גרמניה התרחש בלילה שבין ראשון לשני באחד המוזיאונים הנחשבים בעיר דרזדן בגרמניה. "חדר האוצר הירוק" בו היו תכשיטים ויהלומים בשווי רב נגנבו מהמקום וההערכה היא כי שווי הפריטים שנגנבו עומד על מיליארד אירו. התקשורת המקומית הגדירה את האירוע כ"שוד המיליארדים".

"חדר האוצר הירוק" נמצא בלב מוזיאון היסטורי בעיר העתיקה של דרזדן ובו נמצאים פריטים רבי-ערך מההיסטוריה של האזור במאות האחרונות.

לפי התקשורת בגרמניה, קודם לפריצה שהתקיימה באישון ליל, קדמה חבלה מכוונת בשנאי באזור על מנת לנתק את אספקת החשמל למוזיאון. הפורצים, שנערכו זמן רב למבצע שתוכנן בקפידה, נכנסו למוזיאון דרך חלון צדדי והוציאו אוספים שלמים של יהלומים ותכשיטים היסטוריים. החלון הצדדי שדרכו ככל הנראה נכנסו הפורצים היה מוגן בסורגי ברזל, שככל הנראה הוסרו. ע"פ משטרת דרזדן השודדים ריסקו ויטרינת תצוגה מהודרת על מנת לגנוב מתוכה את התכשיטים יקרי הערך, מהמאה ה-18 לספירה. ע"פ צילומי האבטחה של המוזיאון, נראו שני פורצים שנמלטים מהמקום. עיתון ה"בילד" הגרמני כתב כי "מדובר בשוד העתיקות הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית של גרמניה".

בגרמניה מנסים להבין האם השודדים קיבלו סיוע מעובדים בתוך המוזיאון שכן המהירות שבה בוצע השוד, העובדה שצוות שמירה מוצב במקום דרך קבע והדרך שבה הצליחו השודדים לחמוק מהמשטרה, מעלה שאלות רבות. מפרטי החקירה הראשונים עולה שההודעה הראשונית על הפריצה למוזיאון התקבלה במשטרה המקומית בשעה 04:59 לפנות בוקר. צוות השמירה שנוכח במקום בדרך קבע הוא שהזעיק את המשטרה. הניידת הראשונה הגיעה למקום כעשר דקות לאחר הקריאה בשעה 05:09. במשטרת גרמניה הבינו כי הפורצים כבר הספיקו להימלט מהמקום ובאותן דקות אף התקבלה קריאה במשטרה אודות רכב מסוג אאודי שנמלט מהאזור. כעבור דקות אחדות התקבלה קריאה נוספת אודות רכב שעולה באש בחניון תת קרקעי. מבדיקת המשטרה עלה כי זהו הרכב ששימש את הפורצים שהשמידו את הרכב ממנו ונמלטו באמצעות כלי רכב אחר. המגרש שבו נשרף הרכב נמצא מרחק של 10 דקות נסיעה מהמוזיאון.

בשל השוד, שהיכה בהלם את תושבי גרמניה, נסגר המוזיאון למבקרים. ההערכה היא כי אין שווי אמיתי לפריטים שנגנבו וכי כלל לא בטוח שהוא ניתן להערכה. ראש ממשלת מדינת המחוז סקסוניה, שדרזדן היא בירתה, מיהר למקום ואמר לתקשורת כי "השודדים לקחו לא רק מאוספי המדינה אלא פריטים היסטוריים מממלכת סקסוניה. נדרש מאמץ רב כדי לאסוף את הפריטים. מדובר במכה היסטורית למדינה. לא ניתן להבין את ההיסטוריה של סקסוניה ללא חדר האוצר הירוק ואוספי האמנות של מדינת המחוז".

אחד ממנהלי המוזיאון אמר לתקשורת כי "מדובר כמעט בפריטי מורשת עולמית. אין בשום מקום אחר אוסף של תכשיטים בצורה, איכות וכמות דומה".

האם יצליחו השודדים לחמוק ממאסר? במשטרת גרמניה מאמינים שיצליחו להניח את ידם על הפורצים, מאחר ובמקודם או במאוחר, השודדים ינסו למכור את הסחורה הגנובה בשוק השחור. העובדה שמדובר בתכשיטים שלמים תקשה על מכירתם בחלק אחד בשוק השחור. בתקשור הגרמני הזכירו שהדרך שבה נתפסו השודדים שפרצו למוזיאון בודה בברלין, שהוגדרה כגניבה הגדולה ביותר של מטבע הזהב, הייתה לאחר שהשודדים התיכו ת הזהב וניסו למכור אותו בחלקים. חלק מהחשודים נעצרו כעבור תקופה ארוכה של חקירה מאומצת, ובימים אלו החשודים במעשה עומדים לדין.

השארת תגובה