רפואה והלכה: הכנס השנתי של 'מכבי'

מקדמים רפואה בצפון: ראיון עם ד"ר גלית קאופמן ראש מחוז צפון במכבי, לקראת ועידת הרפואה השנתית של מכבי שירותי בריאות שתיערך לראשונה במחוז הצפון

מכבי
מכבי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ד"ר גלית קאופמן, שעומדת בראש מחוז צפון של מכבי מזה כשלוש שנים, נושאת את המוטו של מקצוענות, חמלה וגמישות שמסייעים לה לקדם את מחוז הצפון. כמי שבאה מתוך עולם הרפואה, היכרותה את שני הצדדים – מערכת בתי החולים ושירותי הרפואה בקהילה מעניקה לה חוזקה של הבנה ומיקוד בצרכי המטופל והקהילה. בימים אלה, על רקע צמיחה חסרת תקדים, נערך מחוז הצפון בראשותה של ד"ר קאופמן לארח לראשונה את ועידת הרפואה וההלכה השנתית של מכבי.בריא

הועידה השנתית לרפואה והלכה מהווה 'אירוע הדגל' של מכבי במגזר החרדי. מהו ייחודה?

ד"ר גלית קאופמן: "ועידת הרפואה והלכה השנתית, נועדה למעשה לכנס את כל גורמי הרפואה והקהילה המשמעותיים – רבנים, עסקנים ואישי ציבור, בעלי דיעה ועניין, לועידה ש'מדברת בריאות'. הועידה עוסקת בתחומי בריאות מגוונים שמעסיקים את מערכת הבריאות בישראל, תוך מתן דגש על העשייה של מכבי, העוצמה שלה והמיקוד המשמעותי במגזר החרדי".

מהיכן נובעת ההחלטה של ראש המחוז לערוך את הועידה השנתית דווקא בצפון?

ד"ר קאופמן: "מכבי, כקופת החולים המובילה ברמתה הרפואית והשירותית בישראל, ולאור המהפיכה שעובר הצפון בשנתיים האחרונות בהובלת מכבי – ראוי והולם שהועידה השנתית לרפואה והלכה תתקיים במחוז צפון. זוהי הפעם הראשונה שמחוז צפון זוכה לארח את הועידה, אנחנו בהחלט בשלים לכך משום שיש במחוז כל כך הרבה עשייה וכל כך הרבה בשורה למגזר החרדי, חשוב שכל השיח של עולם הבריאות שבא לידי ביטוי בועידה, יתמקד השנה בצפון".

אכן, הצפון כידוע, הופך בשנים האחרונות לבירת המגזר החרדי. כיצד משתלבת מכבי בתמונה?

ד"ר קאופמן: "מכבי מהווה חלק בלתי נפרד מההתפתחות האינטנסיבית של האוכלוסיה החרדית בערי הצפון. מחוז צפון של מכבי נמצא בפיתוח מתמיד של שירותי הרפואה, עם כל העוצמה של הקופה, תוך התאמה מלאה למגזר. מדובר בצמיחה חסרת תקדים שאף באה לידי ביטוי מהבחינה המספרית. עשינו מהלכים מאוד משמעותיים. ראשית 'מיפינו' את אזורי הזיקה החרדיים שיש בהם הגירה מאזורי המרכז לצפון. הר יונה לדוגמא, זוהי שכונה חרדית שלמה שהולכת ונבנית, מתאכלסת ומתפתחת. מכבי שירותי בריאות היא החלוצה באיזור. הקמנו מרפאה מותאמת למגזר החרדי  עם מגוון רחב של שירותים רפואיים , כדי שהמשפחות לא יצטרכו להיטלטל למרחקים. מה שנקרא 'רפואה ביתית במרחק עגלה'… קהילה חרדית נוספת בה השקענו היא טבריה, הקמנו שם מרכז רפואי בקריה החרדית , עם רופאים מעולים. גם במגדל העמק הקמנו מרכז רפואי בלב הקהילה החרדית, עם כל מעטפת השירותים.

בצד המשאבים שהופנו לאזורי ההגירה, דאגנו להשקיע גם בריכוזים החרדיים במחוז הצפון ולזהות צרכים בקהילות כמו צפת, חצור, רכסים, קריית אתא, עפולה וטירת הכרמל ואנו ממשיכים הלאה. אני מאמינה בפריסת השירותים בכל האזורים ובכל השכונות".

אחד המאפיינים הבולטים שמצעיד את מכבי לעמוד בראש החץ של השירות הרפואי בישראל, הוא מערך קשרי הקהילה של הקופה. האם הוא פועל גם במחוז צפון?

ד"ר קאופמן: "בוודאי, הרי אי אפשר בלעדיו… המוטו שלנו הוא להביא את הרפואה הטובה ביותר, תוך התחשבות והתאמה בצרכי המגזר. לשם כך, נדרשת הקשבה למגזר – מה הוא צריך, מה חסר לו, איך להתאים את השירותים לצרכים הייחודיים שלו. הדבר מתאפשר באמצעות שיח רציף עם חברינו בכל האוכלוסיה לגווניה, באמצעות הרבנים ונציגי הציבור. מערך קשרי קהילה במחוז צפון כולל מספר מרשים  של מתאמי קשרי קהילה בכל אזורי הזיקה החרדיים. יש לנו כאן אנשים מדהימים שבאים מתוך הקהילה, מכירים את צרכיה ואת הניואנסים המיוחדים לה, וביחד איתנו מקדמים את צרכי הקהילה וממנפים אותם".

על קצה המזלג, כיצד כל זה בא לידי ביטוי בשטח, האם קיימים שירותים מיוחדים למען הקהילה החרדית במחוז הצפון?

ד"ר קאופמן: "ניידת הבריאות החדשנית והבלעדית למכבי היא שירות ייחודי וחלוצי שנועד לקידום בריאות בקהילה. הניידת מגיעה ממש לתוככי הקהילה, ומציעה פעילויות מקדמות בריאות, בעיקר לילדים. בין היתר, היא מפעילה סדנאות לילדים בתחום התזונה והפעילות הגופנית, חיסונים לילדים ועוד. שירות חדש נוסף הוא מרפאות השבת של מכבי, שפועלות באזורים החרדיים ומעניקות לאוכלוסיה פתרון רפואי בשבתות ובחגים. זאת המחשה להתאמה מגזרית ותרבותית מתוך הבנת הצרכים של הקהילה".

מהי החשיבות הרבה שרואה מכבי בביסוס הקשר עם רבנים, מובילי דיעה ומנהיגי הקהילות השונות וכיצד זה משפיע על שירותי הבריאות והחברים?

ד"ר קאופמן: "אני רואה בקשר עם ראשי ועסקני הקהילה החרדית חשיבות מאוד גדולה. אין כמו תקשורת ישירה, לאורך זמן, בכדי לאפשר לנו להכיר את צרכי הציבור מחד ולאפשר לציבור להכיר את ההשקעה והעשייה של מכבי במגזר החרדי. אני באופן אישי מקדמת את הקשר הזה ביותר, מתוך הבנה של החשיבות בתקשורת איתם שמאפשרת לנו להבין דרכם מה הקהילה צריכה. אני מקווה ומצפה שהוועידה השנתית לרפואה והלכה תחזק ותבסס את הקשר הזה ותעניק לנו את היכולת להמשיך להעניק את השירות המקצועי הרפואי הטוב ביותר המותאם לצרכי המגזר!"

השארת תגובה