נתניהו: ״יום גדול מאוד למדינת ישראל״

נתניהו בגוש עציון, צילום: קובי גדעון, לע"מ
נתניהו בגוש עציון, צילום: קובי גדעון, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נתניהו ביקר בגוש עציון ואמר: ״אני מודה שאני נרגש מאוד. אנחנו פה, בגוש עציון, מקום שגורשנו ממנו במלחמת העצמאות, והנה אנחנו ביום היסטורי עם עוד הישג עצום למדינת ישראל, שעבדנו עליו לא מעט.

ממשל טראמפ תיקן כאן עוול היסטורי והתייצב עם האמת והצדק. אני מודה לנשיא טראמפ ולמזכיר המדינה פומפאו. זהו יום גדול מאוד למדינת ישראל והישג שיעמוד לדורות.״

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, הצהיר כי ארה”ב מתנערת מהעמדה לפיה ההתנחלויות ביהודה ושומרון מנוגדות לחוק הבינלאומי.

מדובר בהודעה היסטורית, שכן זהו שינוי ראשון במדיניות האמריקנית בנוגע להתנחלויות שהיתה נהוגה מאז שנת 1978.

פומפאו סיפר כי הממשל האמריקני בחן את הנושא באופן עמוק במשך זמן מה, עד שהגיע להחלטה סופית.

“הנוכחות של האזרחים הישראלים בשטחים אינה מהווה הפרה של החוק הבין-לאומי”, הבהיר מזכיר המדינה.

הוא ציין כי הצהרתו אינה משנה דבר או קובעת באשר לעתיד שטחי הרשות הפלסטינית או ישראל בהסדר קבע.

ההכרזה מגיעה, בין היתר, על רקע החלטת האיחוד האירופי להורות למדינות החברות בו לסמן מוצרי מזון מיהודה ושומרון, רמת הגולן ומזרח ירושלים. האמריקנים גינו את ההחלטה.

גורם מדיני סיפר, כי ראש הממשלה עסק בחודשים האחרונים בשיחות עם הממשל האמריקני כדי שישנה את מדיניותו כלפי יהודה ושומרון.

לדבריו, ההחלטה נעשתה גם בתיאום עם המל”ל והיועץ המשפטי לממשלה וצוותו העוסק במשפט בינלאומי.

נתניהו הגיב להודעת פומפאו: “הממשל האמריקני דחה היום באופן ברור את הטענה השקרית – שההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון מנוגדת ביסודה למשפט הבינלאומי. ארצות הברית אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי.

“המדיניות הזו מכירה בכך שהעם היהודי אינו זר ביהודה ושומרון. זכותנו על יהודה ושומרון נובעת בראש ובראשונה מהקשר ההיסטורי רב השנים של עמנו לארץ ישראל”.

הוא הוסיף: “מדיניות הנשיא טראמפ צודקת גם בטענה שאלו שמערערים על חוקיות ההתיישבות הישראלית ביו”ש – לא רק שלא מכירים באמת ההיסטורית ובמציאות בשטח, אלא גם מעכבים כל אפשרות למשא ומתן ישיר לשלום”.

מלשכתו של נתניהו נמסר: “קביעת חוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון היא עניין לבתי המשפט בישראל ולא לבתי דין בינלאומיים מוטים. מערכת המשפט הישראלית הוכיחה את עצמה בנושא, ותמשיך להיות המקום הראוי ביותר לפסוק בעניינים אלה.

“את המחלוקת בין מדינת ישראל לשכניה הפלסטינים ניתן לפתור בתהליך של משא ומתן, ולא באמצעות פסיקות בינ”ל פסולות. מדינת ישראל מוכנה לקיים משא ומתן לשלום עם הפלסטינים, וזאת לצד שמירה על ההתיישבות ביהודה ושומרון. אנו מודים לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו, ולממשל האמריקני על עמידתם האיתנה לצד יסודות האמת והצדק. אנו קוראים למדינות נוספות לעמוד לצד ישראל ולצד השלום ולאמץ את עמדתה החשובה של ארה”ב”.

בציוץ בטוויטר, ניצל נתניהו את ההודעה כדי לתקוף את יו”ר כחול לבן בני גנץ: “בשעה שארצות הברית מכירה בזכויותינו בארץ ישראל, בני גנץ מנסה להקים ממשלת מיעוט עם מי שלא מכירים באף זכות שלנו בארצנו”.

מאוחר יותר שוחח ראש הממשלה בטלפון עם נשיא ארה”ב.

נתניהו הודה לטראמפ ואמר לו שהוא תיקן עוול היסטורי. “מישהו היה צריך לומר את האמת הפשוטה ואתה עשית זאת כפי שעשית בהכרה בגולן ובהעברת השגרירות לירושלים”, אמר נתניהו.

הוא הוסיף: “אנחנו לא בארץ זרה, זוהי המולדת שלנו למעלה מ-3000 שנה. הסיבה שאנו נקראים ‘יהודים’ זה משום שבאנו מכאן, מיהודה. זה לא מונע משא ומתן, להיפך – זה מקדם את השלום כי אי אפשר לבנות שלום אמיתי על בסיס שקרים”.

השארת תגובה