זכותי מציגה – מומחה מימוש זכויות

קשיש
קשיש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מרביתנו מנהלים את חיי היום-יום שלנו מבלי לתת את הדעת לכך שאנו עשויים בשלב כלשהו של חיינו לחלות או להיפצע, ואין ספק כי הטבע האנושי הוא להאמין ש"לי זה לא יקרה" ולהתנהל באופטימיות יחסית. אכן, סטטיסטית, מרבית האנשים במדינות המערב מסיימים את חייהם מבלי להיות מעורבים בפציעה חמורה או לחלות במחלה מסכנת חיים, אך למרות זאת רובנו מכירים לפחות אדם אחד, קרוב משפחה או חבר, שנקלע למצב מעין זה. בדבר אחד אין ספק, כאשר מצב כזה מגיע הוא מגיע כרעם ביום בהיר, לרוב ללא נורות אזהרה משמעותיות, והוא מטלטל לא רק את חייו של הנפגע אלא במקרים רבים גם את חייהם של קרובי משפחתו ושל המעגלים החברתיים הסובבים אותו.

ההשלכות של מחלה או פציעה שכזו אינם מוגבלים רק לטווח הקרוב, ולצערנו אינם נגמרים תמיד בשיקום מלא. פעמים רבות אירוע כזה גורר נכות, הגבלה מסוימת, זמנית או קבועה, ותקופת שיקום ארוכה. בפעמים אחרות עלול הנפגע להגיע למצב שלא מאפשר לו לשוב לחיים הדומים לחיים שלפני האירוע, בין אם עקב פגיעה ביכולתו לעבוד במקצוע או בתפקיד בו עבד עד לרגע האירוע ובין אם עקב הידרדרות חמורה יותר המגיעה עד לפגיעה ביכולתו לנהל את שגרת יומו באופן עצמאי.

במדינת ישראל גופים רבים האמונים על סיוע לאזרחים אשר נקלעו למצבים מעין אלו, ובספר החוקים הישראלי ישנם לא מעט זכויות המגיעות להם. בנוסף להם ישנן חברות הביטוח הפרטיות, המציעות ביטוחי בריאות, ביטוחים סיעודיים, ביטוחי תאונות אישיות ועוד, אשר ניתן להפעילם במידת הצורך. אין ספק כי העובדה שישנן זכויות רבות המגיעות לנפגעי תאונות ומחלות, וכי חוקים ותקנות רבים עומדים לטובתם, מעודדת מצד אחד, אך מצד שני זוהי גם הסיבה שעל מנת לממש את מלוא הזכויות צריך להתמצא היטב בנבכי הביורוקרטיה.

אולם אם אירוע כזה לרוב תופס אותנו לא מוכנים, ומצד שני מיצוי הזכויות דורש מוכנות והתמצאות רבה, המסקנה היא אחת- מעטים הנפגעים אשר מודעים לכלל זכויותיהם, ולפיכך מעטים הנפגעים אשר ללא סיוע יהיו מסוגלים למצות את זכויותיהם.

מימוש זכויות רפואיות – מי יכול לסייע?

המצב אותו תיארנו, אשר הביא לכך שרבים מהזכאים לא מיצו את מלוא זכויותיהם, עודד את כניסתם לענף של גורמים שונים אשר מטרתם לסייע לאותם נפגעים במימוש זכויותיהם. חברות למימוש זכויות, המוכרות היטב משלטי החוצות ומהמודעות בעיתונים, החלו להציע שירותים של מימוש זכויות רפואיות לנפגעי מחלות ופציעות, ובמקביל החלו לפעול עורכי דין אשר מתמחים בייצוג בוועדות הביטוח הלאומי. גם המוסד לביטוח לאומי עצמו החל להפעיל שירותי סיוע בסניפיו במטרה להכווין את הפונים. בחברת "זכותי", אחת מחברות מימוש הזכויות הגדולות בישראל, הבינו כי מצד אחד השירות הנדרש והמועיל ביותר הוא איננו שירות משפטי, ומצד שני ישנו צורך במספר רב של מומחים רב-תחומיים אשר בקיאים הן בחוקים ובתקנות הרלוונטיים, הן במצבים הרפואיים המזכים בהטבות והן בנבכי הביורוקרטיה של המוסד לביטוח לאומי והוועדות שלו, והולידו מקצוע חדש- מומחה מימוש זכויות.

אלון אהרונוב, מייסד ומנכ"ל זכותי, מסביר- "ככל שגבר זרם הפונים המבקשים לממש את זכויותיהם, כך הבנו כי עלינו להכשיר מומחים נוספים אשר יוכלו לעמוד בעומס. אנשים אשר מגיעים מרקע רלוונטי, לרוב עבודה של שנים רבות במוסד לביטוח לאומי והיכרות עמוקה עם הועדות הרפואיות וההליכים הביורוקרטיים. אותם אנחנו מעבירים הכשרה ארוכה פנימית, אשר יכולה לקחת גם מספר שנים. הם מתלווים למומחי מימוש הזכויות שלנו, יושבים עם הרופאים, יועצי המס ואנשי הביטוח שלנו, עוברים על מאות תיקים רפואיים, החלטות של המוסד לביטוח לאומי ותוצאות ערעורים, מתלווים לפגישות ראשוניות עם פונים המבקשים לממש את זכויותיהם ועוד. בתום התהליך, ולאחר שהתלוו וטיפלו אישית במאות מקרים, הם מתחילים לעבוד אצלינו כמומחי מימוש זכויות".

אז מה עושה מומחה למימוש זכויות?

מומחה מימוש זכויות הוא האדם שבפניו תגוללו לראשונה את סיפור פציעתכם או מחלתכם, והוא גם הגורם שילווה אתכם מרגע זה ועד לקבלת מלוא ההטבות בפועל. בשלב הראשון הוא יאסוף מכם את כל המסמכים הרלוונטים, ישוחח אתכם ארוכות על מנת להבין את המצב הרפואי ואת ההיסטוריה הרפואית, את המגבלות מהם אתם סובלים ואת ההשפעות של הידרדרות המצב הרפואי על תפקודכם. הוא יקבל תמונה מלאה של מצבכם הרפואי, ושל תפקודכם בעבודה וכיצד הוא הושפע מהאירוע, ילווה את התיק ואת איסוף החומרים וידאג לסיכום רפואי ממצה. בשלב הבא, יצרף מומחה מימוש הזכויות את הגורמים הרלוונטים לתהליך תוך התייעצות עם מנהל מקצועי או רופא בחברה,  ולאחר שיהיו בידיו כל המסמכים הרלוונטים הוא יכין ביחד אתכם את התיק הרפואי, ויכין אתכם לועדה הרפואית בביטוח הלאומי.

לאחר הועדה בביטוח הלאומי יעיין המומחה בתוצאות, ולאחר התייעצות עם המומחים הרלוונטים יבין אם יש מקום לערער בעזרת רופא החברה. בהתאם להחלטת המוסד לביטוח לאומי בדבר סעיפי ליקוי ואחוזי נכות יפנה אתכם גם המומחה להמשך טיפול לצורך קבלת הטבות נוספות- החל מפטורים ממס וכלה במענקים מחברות הביטוח. תפקידו יסתיים כאשר אתם תקבלו את הכסף המגיע לכם.

השארת תגובה