האדמו"ר מקרעטשניף קרית -גת זצ"ל

בָּרוּךְ דַּיַּן הָאֱמֶת • באוהל הוריו ייטמן היום האדמו"ר מקרעטשניף קרית-גת זצ"ל שהסתלק הלילה לגנזי מרומים לאחר עשור של חולי • ליד מיטתו שהו אחיו האדמו״רים מקרעטשניף ופרמישלאן

האדמו"ר מקרעטשניף קרית גת זצ"ל
האדמו"ר מקרעטשניף קרית גת זצ"ל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים הגיעה הידיעה על הסתלקותו של האדמו"ר רבי ישראל ניסן רוזנבוים זצ"ל מקרעטשניף קרית גת, לאחר שנלחם על חייו בתקופה האחרונה וסבל ייסורים קשים ומרים והלילה (חמישי) השיב את נשמתו ליוצרה כשסביב מיטתו נמצאים בני המשפחה והחסידים והוא בן 70 בהסתלקותו.

מיטתו של האדמו"ר זצ"ל הגיעה בשעת לילה לבית המדרש בקרית גת משם יצא מסע הלוויה הבוקר בשעה 11:00 לבית החיים ברחובות שם ייטמן בסמוך לאביו הגדול האדמו"ר זצ"ל.

בנו הגדול של האדמו"ר, הרה"צ רבי דוד משה רוזנבוים, הוא חתנו של האדמו"ר מפוריסוב. בנו השני הרה"צ רבי יחזקאל רוזנבוים הוא חתנו של האדמו"ר מפינסק קרלין. בנו השלישי הרה"צ רבי חיים מרדכי רוזנבוים הוא חתנו של האדמו"ר מתולדות אהרן, הבן הצעיר הרה"צ רבי שלום אליעזר רוזנבוים, נשוי לבתו של האדמו"ר מראדשיץ זצ"ל. בתו הבכורה של האדמו"ר נשואה לבן דודה הרה"צ רבי חיים מרדכי רוזנבוים, ראש ישיבת קרעטשניף.

לפני למעלה מעשור חלה האדמו"ר במחלה הנוראה ל"ע, בנר שלישי של חנוכה, משהוחמר מצבו והרופאים הרימו ידיים, האדמו"ר הוכנס לניתוח מציל חיים, ועבר אותו בהצלחה.

אחיו הם: האדמו"ר מקרעטשניף, האדמו"ר מפרמישלאן, הרה"צ רבי יוסף שלמה רוזנבוים ממונסי, גיסיו; האדמו"ר מסאסוב, האדמו"ר משענדישוב, האדמו"ר מפלטישיאן, והרה"צ רבי דב מייזליש, אחיינו הוא האדמו"ר מביטשקוב.

בתחילה קבע מושבו ברחוב אלישע בעיר, לפני מספר שנים, עת החלה תנופת ההתחרדות בעיר, העתיק האדמו"ר את משכנו לשכונת 'רמת דוד' בעיר, שם, בטבורה של השכונה החרדית ההולכת ומוקמת בימים אלו, הקים האדמו"ר את בית הכנסת המחודש.

בקרית גת מספרים כי בית הכנסת והמקווה טהרה המפואר שנבנה לצדו, הוקמו לפי תכנון שהכין אביו של הרבי, האדמו"ר רבי דוד משה מקרעטשניף זצוק"ל, לפני שנים רבות, עת התקבצו חסידיו של האדמו"ר זצ"ל בעיר. לאחר שהתכנון בימים ההם לא יצא אל הפועל, משכנם החדש של חסידי קרעטשניף בקרית גת הוקם לפי התכנונים דאז.

האדמו"ר שהגיע לקרית גת לפני קרוב ליובל שנים, הפריח את השממה הרוחנית בדרום הארץ, שנים רבות לפני שהקהילות החסידיות הגדולות גילו את העיר השקטה, האדמו"ר היה זה שהניח את היתד הראשונה של הציבור החסידי בעיר.

בתחילת הדרך, התושבים והעירייה לא ראו בעין יפה את ההגירה החרדית ההמונית לעירם, והערימו קשיים רבים על הקהילה, אלא שהאדמו"ר בנועם הליכותיו טווה מערכת קשרים ענפה עם ראש העיר ואישי הציבור, ובקשרים אלו פעל במסירות נפש רבה למתן את ההתנגדות מצד ראשי העיר.

הרבי הוא בנו השני של האדמו"ר רבי דוד משה רוזנבוים מקרעטשניף, שנפטר בט"ו בתמוז ה'תשכ"ט. האדמו"ר זצ"ל מילא את מקום אביו לאחר השואה. הוא הקים בתחילת שנות ה-50 את קריית קרעטשניף ברחובות. בשנותיו האחרונות שיחרו רבים לפתחו, והוא הקים את ישיבת "שער אליעזר" דחסידי קרעטשניף ברחובות.

אחיו של הרבי, הוא יבלחט"א האדמו"ר רבי מנחם אליעזר זאב רוזנבוים, שממלא את מקום אביהם האדמו"ר זצ"ל בקריית קרעטשניף ברחובות.

אח נוסף הוא האדמו"ר רבי מאיר רוזנבוים מפרמישלאן, בבני ברק.

אחיו השלישי הוא האדמו"ר רבי זיידא שמואל שמעלקא רוזנבוים מביטשקוב, שלמגינת לב הסתלק לבית עולמו לפני כחמש שנים לאחר מחלה קשה.

איש התקשורת רונן גרוס, מקורבו של האדמו"ר, סיפר על הקשר הקרוב עם האדמו"ר. "תחילת היכרותי עם האדמו"ר הייתה לפני שנים רבות, לאחר נישואיי, משציפיתי לפרי בטן שנים ארוכות, אבי הציע לי לבוא להתברך מפיו של האדמו"ר בקרית גת".

לדברי גרוס, "גדלתי במשפחה סרוגה, והתפלאתי מהצעתו של אבי ללכת להתברך אצל רבי חסידי. לבסוף, החלטתי להיענות, הגעתי למעונו של הרבי, ומכאן החל פרק חדש בחיי".

הוא מתאר את הרגעים בקודש פנימה, "נכנסנו לחדרו, ראיתי על הכיסא מלאך, הוא קיבל אותנו בספר פנים יפות ובחמימות רבה, לרגע היה נדמה לי שאנחנו מכירים שנים. היחס המקרב ליהודי שהוא מעולם לא ראה, שבה אותי בחיקו".

גרוס ממשיך ומספר, "תיניתי בפני האדמו"ר את צרתי וביקשתי את עצתו האם לפנות לטיפול רפואי, האדמו"ר אמר לי 'למה טיפולים? אני מבטיח לך שתיוושע בקרוב', שנה לאחר מכן הגיעה הישועה ונולדה בתי הבכורה".

גרוס חושף בפנינו כי אחרי שנים רבות, הבין כי הקשר המיוחד עם האדמו"ר לא החל בעת שנושע בזכות הברכה שקיבל מהרבי. "למפרע נודע לי, כי לפני עשרות שנים, סבתי נושעה בעניין אישי, אצל סבו של האדמו"ר ברומניה".

גרוס ממשיך, "הרבי קיבל כל אחד, הוא רואה את הבפנים, ראייתו רואה למרחוק, יכולת הניתוח שלו על כל אירוע בחיים היא מדהימה, בשיחה אחת הוא יכל לרגע להיות רופא ודקה אחרי זה כלכלן, הרגשתי כבנו, נפשי קשורה בנפשו, הוא מבחינתי האדם שסימל לי את הטוהר של החסידות ושל היהדות, הממשיך של הבעל שם טוב".

ר' עמי ביטון, נציג ש"ס בעיריית קרית גת, אמר בשיחה, כי היה בקשר קרוב עם הרבי משנת 88', "עוד מחיי העסקיים הייתי מגיע רבות כדי ליהנות מעצותיו המחכימות של האדמו"ר, מעבר לאישיותו הרוחנית והידע העצום שלו בכל רזי התורה, הוא איש חכם מאד שתמיד ידע לספק את העצה הנכונה".

ביטון סיפר, "האדמו"ר הוא מדמויות ההוד של העיר, הפריח את הנגב ואת הדרום בתורתו ובקדושתו. בשמחות של משפחת האדמו"ר אני מוזמן מזה שנים רבות למרות מקום מושבי באופוזיציה".

רבה של קרית גת, הגאון הרב משה הבלין, סיפר על הקשר הקרוב עם האדמו"ר, "זכיתי להכיר את הרבי לפני 45 שנים, עת היגר לעיר קרית גת, הגעתי לעיר זמן קצר אחריו. מאז אנחנו שומרים על קשר קרוב, זכיתי לאורך שנים ארוכות לבקר רבות במעונו של הרבי".

לדברי הרב הבלין, "בעבר הרבי ואף אנוכי היינו מעורבים בפוליטיקה העירונית והיה תיאום נפלא בין ההנהגה הרוחנית של העיר, להנהגה הפוליטית. לצערי, החרדים יושבים כיום באופוזיציה, בכך הקשר שלנו לכל הפוליטיקה הפנימית פחת משמעותית".

הרב הבלין סיפר: "שנים רבות סח בפניי האדמו"ר ובפני רבני העיר, על רצונו העז כי תוקם בעירנו קריה חסידית כבכל עיר ואם בישראל".

הרב מספר, "שנים רבות צחקנו עליו, לא האמנו שחלומו של הרבי יתגשם, אבל הנה זה קורה ובגדול, העיר נמצאת בתנופה משמעותית, עוד ועוד קהילות חסידיות מצטרפות לבירת הנגב".

שר הביטחון לשעבר ומי שעומד בראשות מפלגת העבודה – גשר, חבר הכנסת עמיר פרץ. סיפר על שנים ארוכות של קשר קרוב במיוחד לאדמו"ר.

"הוא איש קדוש וצדיק, זכיתי להכיר אותו בעת שהתמודדתי לפני כעשור לראשות מפלגת העבודה", מספר פרץ, ומוסיף, "האדמו"ר בירך אותי בחום ואכן זכיתי בראשות המפלגה ובבחירות הכלליות בהישג מרשים של 19 מנדטים".

לדברי פרץ, "אחרי הבחירות, ביקשתי מראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, לקבל את תיק האוצר. סיפרתי לאדמו"ר והוא הניף את ידו בביטול ואמר לי כי אני ימונה לשר הביטחון, והוא צדק".

"גדלותו של הרבי", אומר פרץ, "היא הדרך המיוחדת בה התייחס לכל יהודי באשר הוא, דתי או חילוני, קנאות לצד פלורליזם, דרך ארץ קדמה לתורה היא נר לרגליו, השילוב של כל זה, גרם לי כחילוני לאהוב את התורה בדרך המיוחדת הזאת".

אנקדוטה משעשעת בה משתף ח"כ פרץ, "אחרי מינויי לתפקיד שר הביטחון, הגעתי ביום הפורים למשתה היין שערך האדמו"ר בבית מדרשו, האדמו"ר נתן לי 'פליק' של חיבה, והמאבטח שהגיע עמי, שלא הבין את הסיטואציה 'נחלץ' להגנתי, חצצתי בינו לבין האדמו"ר כדי שחלילה לא יפגע ברבי…"

השארת תגובה