בעקבות חיסול בכיר בג'יאהד – כוננות

צה"ל תקף הלילה מבנה בו שהה בכיר הג'יאהד האיסלאמי פלסטיני שעמד מאחורי ירי הרקטות אל עבר ישראל בהאא' אבו-אלעטא • בג'יאהד מבטיחים 'תגובה כואבת' ובישראל הכריזו על צעדי הגנה

בהאא אבו אל עטא
בהאא אבו אל עטא
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בפעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי הותקף מבנה בו שהה בכיר מפקדי הג'יהאד האיסלמי הפלסטיני (גא"פ) ברצועת עזה, בהאא' אבו-אלעטא. פעולה זו אושרה על-ידי ראש הממשלה ושר הביטחון, מר בנימין נתניהו.

הכירו: המחבל שמאחורי הקסאמים

אבו-אלעטא חולל הלכה למעשה את רוב פעילות הגא"פ ברצועת עזה, והיווה "פצצה מתקתקת". אבו-אלעטא הוביל ועסק באופן ישיר בפיגועים ובניסיונות לפגע באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל במתווים שונים ובהם ירי רקטי, ירי צליפה, שיגור רחפנים ועוד.

בהאא' אבו-אלעטא אחראי למרבית הפיגועים בשנה האחרונה מרצועת עזה, ימי הקרב סמוך ליום הזיכרון, ירי על פסטיבל שדרות ב-25 באוגוסט 2019, והאחרון שבהם ירי מטח הרקטות לעבר העיר שדרות ויישובי העוטף, ביום שישי ה-1 בנובמבר 2019.

אבו-אלעטא קידם בימים האחרונים מוכנות למימוש מיידי של פיגועים במתווים שונים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל, בהם אימון חוליות לפיגועי חדירה וצליפה, שיגור רחפנים, והיערכות לירי רקטי לטווחים שונים.

פעולת הסיכול שבוצעה בשיתוף פעולה של צה"ל ושירות הביטחון הכללי, על בסיס מודיעין מדויק ויכולות מבצעיות גבוהות, מהווה מהלך מנע ממוקד ונקודתי להסרת איום ממשי של ארגון הגא"פ.

צה"ל תגבר את כוחותיו וערוך למגוון רחב של תרחישים התקפיים והגנתיים.

יש להישמע להנחיות פיקוד העורף שיעודכנו ככל שיידרש.

לאור הערכת המצב הוחלט בצה״ל על חסימות אזורים וצירים סמוכים לגדר המערכת ברצועת עזה.

האזורים והצירים שייחסמו הינם כלל צירי הגישה החקלאיים מערבית לכביש 232, וייסגרו גם הצירים הבאים לשני הכיוונים:
כביש מס׳ 4 – מצומת זיקים ועד צומת נתיב העשרה.
כביש מס׳ 34 – מצומת יד מרדכי ועד כביש הגישה לקיבוץ ארז.
כביש מס׳ 232 – מצומת מפלסים ועד לצומת כפר עזה.

כמו כן, תיאסר כניסה לגבעת ״קובי״ בשדרות, אנדרטת ״החץ השחור״, גבעת הפעמונים ע״ש אסף סיבוני ז״ל, גבעת נזמית, וגבעת ״הפרש הבודד״.

בנוסף, הוחלט על סגירת חוף זיקים למבקרים, ועצירת תנועת הרכבות בין תחנות אשקלון לשדרות.

אין לעצור בשולי הכביש במהלך הנסיעות באזור העוטף מטעמי ביטחון אישי.

אל-עטא הוא מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה וברצותו ישוגרו לעבר שטח ישראל טילים. המצרים אינם מסוגלים לעצור אותו, כך גם חמאס ואפילו הדרג הבכיר של הג'יהאד האיסלמי. הוא טיפוס קיצוני מאוד בדעותיו, אוהב כוח ושררה ומבין את הזירה טוב יותר מכל איש אחר בקרב המחבלים ברצועה.

אהבתו לכוח, גורמת לו שלא להקשיב לאף אחד מסביב ועל כן הוא מחליט מידי פעם לשלוח טילים. במהדורות החדשות אנחנו שומעים מדי פעם על "ארגון סורר" ששיגר טילים, כך גם בשבת הקודמת. אבל למעשה זהו אבו אל-עטא, שהחליט לתת פקודה לחייליו מהג'יהאד לשגר טילים. מחבל סורר. ויש לו סיבות אסטרטגיות להיות המרדן של רצועת עזה: תושבי הרצועה מעוניינים בפעולות "התנגדות" בועטות. כלומר, מישהו שילחם את מלחמתם ללא מורא. ברגע שארגון הג'יהאד האסלמי יתפוס תאוצה, הוא עשוי להגיע לבסוף ליעד הנכסף, שהוא להיות הריבון ברצועה ולא רק מקום שני אחרי החמאס. בנוסף, הוא מחזיק בדעות קיצוניות במיוחד נגד ישראל ונגד הפסקת האש הנוכחית מולה, כולל הסכם הכנסת הכספים מול קטאר. כעת, אם רוצים שייפסקו השיגורים, גם חמאס וגם מצרים צריכים לפנות אל אדון אל-עטא ולבקש ממנו לפעול לכך. רק הוא יחליט לפי שיקול דעתו איך ומתי לפעול. כבר היום הוא נמצא במעמד גבוה שבו מתחננים אליו גורמים רבים להפסיק את פעילותו. מצד שני, כנראה שחמאס מבין שלא משתלם לו לשגר טילים לעבר ישראל, אבל לבטח הללו אינם מזילים דמעה מסבל שנגרם לשנואי נפשם מעבר לגבול.

כך או כך, האיש שאחראי כיום על המצב בגזרה הדרומית הוא בהאא אבו אל-עטא שמופעל על ידי איראן ומקבל הוראות ישירות מההנהגה האיראנית. הוא סומן על ידי מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, כמי שיכול להיות המנהיג של הג'יהאד האסלאמי ברצועה ולכן הלה לוקח את המושכות ומגיב עבור האיראנים על תקיפות המיוחסות לצה"ל על פי דיווחים זרים וכן על תקיפות אחרות שלא התפרסמו. פעם אחר פעם טורחת מערכת הביטחון בישראל לפרסם או להדליף את שמו לכלי התקשורת השונים, כמי שעומד מאחורי הירי לעבר ישראל ומאחורי שלל ניסיונות פיגועים, בתקווה שחמאס יאות לרסנו. מתברר כי אפילו מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה, לא מצליח להתמודד עם אבו אל-עטא, שפועל מתוך אג'נדה אישית וארגונית מובהקת. האחרון ניצל בעבר מניסיון חיסול של ישראל, עת הופצץ המבנה שבו שהה בהלך מבצע עמוד ענן. ניתן להניח לאור ההיסטוריה, כי ישראל מכירה אותו היטב. אגב, בזמן החיסול הוא היה רק מקום שני בארגון ושימש כסגן מפקד. הוא עלה בדרגה רק כאשר מפקדו חוסל ומאז אנו סובלים ממנו. מקורות פלסטינים אמרו בעבר כי אבו אל-עטא קורא תיגר על מנהיגותו של זיאד נח'אלה, המנהיג החדש של הג'יהאד האסלאמי השוהה בחוץ לארץ. לדברי המקורות, נח'אלה מנסה בחודשים האחרונים באמצעות יד ימינו אכרם עג'ורי להשתלט על מוקדי הכוח של הג'יהאד בעזה ובראשם הזרוע הצבאית של הארגון, אך נתקל בקשיים וטרם השיג שליטה מלאה.

השארת תגובה