במפלגות הגדולות מושכים זמן

ההצעה של דרעי לפתרון הפלונטר הפוליטי הפכה לשיחת היום בין הצדדים והתקבלה בפנים זעופות אצל נתניהו • צוותי המו"מ יוצאים ובאים לפגישות ריקות מתוכן

כחול לבן
כחול לבן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לא כיף להסתבך במסלול הליכה. אתה מנסה ללכת לצד מסוים ומגלה שזאת לא הדרך. אז אתה בודק את הדרך השנייה ומגלה שגם זו דרך שגויה. אתה מנסה עוד כיוון, אבל נרתע בגלל צוק גדול. האמת, במקרה כזה הכי טוב לשבת באותו מקום ומשם לבדוק איך ניתן להזמין חילוץ. החילוץ במקרה שלנו אלה הבחירות. נראה שאין באמת למישהו אמון שנצליח להיחלץ מהפלונטר הפוליטי משום שביל. עדיף לחכות למערכת השלישית. הבעיה הגדולה, שאנחנו לא ממש סומכים על המחלץ – בחירות נוספות עלולות לסבך אותנו בפלונטר פוליטי עמוק יותר מזה שעכשיו וזאת אולי הסיבה שבכל אופן ישנה מוטיבציה למי מהפוליטיקאים לנסות בכל אופן להביא לממשלה, גם במחיר של פשרות גדולות.

בתוך כל זה, הגיע השר אריה דרעי וביקש מאיתנו להיות יצירתיים. כמו שהתבטא השבוע, "הפלונטר הפוליטי שנוצר מחייב אותנו להיות יצירתיים. בחירה ישירה לראשות ממשלה עדיפה על בחירות כלליות עשרות מונים מכמה סיבות – בחירות כלליות נוספות יגרמו לזה שעד מאי-יולי לא תהיה ממשלה מכיוון שהבחירות ייערכו במארס; בחירות בהוראת שעה יכולות להיערך בתוך חודש". דרעי טען כי, "ש"ס היא האחרונה לחשוש מבחירות נוספות אבל זה רע למדינה". בראיון ל'ישראל היום' הוא הוסיף כי במסגרת בחירה ישירה כולם במערכת הפוליטית יבינו ויקבלו את זה שמי שייבחר הוא ראש הממשלה וצריך להתייצב לצידו ולעזור לו להקים ממשלה. הנזקים שייגרמו לכנסת מבחירות נוספות גדולים. "אני אומר את זה מתוך דאגה גדולה. אנחנו חודשים ארוכים בלי ממשלה קבועה אלא ממשלת מעבר. בחירות נוספות הן עוד חודשים ארוכים כאלה וההשלכות על המשק, הכלכלה והיכולת של משרדי הממשלה לפעול – קשות במיוחד".

ב'ידיעות אחרונות' דווח כי גורמים בכירים בכחול לבן טענו שהיוזמה לקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה היא בלוף שהגיע מסביבתו של נתניהו. "מדובר בספין עלוב, ביבי בלחץ", אמר גורם במפלגה. "הליכוד בלחץ כי הם יודעים שהם ייפלו ל־23־24 מנדטים בבחירות הבאות. כל הרעיון של בחירה ישירה זה כדי לאפשר להם לבטל את הבחירות לכנסת". אם נעיף מבט לעבר יוזמה זו, נגלה כי הרעיון הוא לחסוך מהמדינה מיליארדי שקלים ולקיים בחירות ישירות לראשות הממשלה, במקום סבב שלישי של בחירות לכנסת. על פי ההצעה, יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה כהוראת השעה של ממשלת מעבר: ללא פיזור הכנסת ה-22 ועל סמך פנקס הבוחרים הקיים. הבחירות יערכו תוך 30 ימים ומי שמנצח – הוא שיקים את הממשלה. עוד דווח כי היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, הבהיר כי "הוראת השעה דורשת הליך חקיקה מלא, שדורש רוב של 61 חברי כנסת".

בתוך כך, מסקר שפורסם ב'חדשות 12' עולה כי לו יתקיימו בחירות ישירות לראשות הממשלה, בנימין נתניהו יזכה ב-40 אחוז מהקולות, לעומת 36% אחוז בלבד לבני גנץ. על פי הסקר, 24% מהנשאלים השיבו כי לא יבואו להצביע או שאינם יודעים עבור מי יצביעו. עוד עולה מהסקר שבוצע על ידי מכון 'מדגם', כי בקרב מצביעים המגדירים את עצמם כימין יקבל ראש הממשלה נתניהו 66 אחוז מהקולות, יו"ר כחול לבן גנץ יקבל 15%. בקרב מצביעים המגדירים את עצמם כמרכז-שמאל, גנץ מקבל 67% ונתניהו 7% בלבד. עוד עולה מהסקר, כי 19% ממצביעי ימין ו-26% ממצביעי מרכז-שמאל לא יבואו להצביע או השיבו כי אינם יודעים עבור מי יצביעו.

גורם בסביבתו של נתניהו צוטט תוקף את ההצעה ומגדיר זאת כ"מטופשת". לדברי אותו גורם עלום שם, "הצעת הבחירות בין נתניהו וגנץ מטופשת כי אף נבחר לא יוכל להנהיג ללא קואליציה כאשר לדוגמה עמיר פרץ כבר הודיע שלא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו אם ינצח. זו שיטה של כאלו שלא רוצים או פוחדים מבחירות. לכן האופציות להגיע לממשלת אחדות או חלילה לבחירות". בכיר בכחול לבן צוטט ב'חדשות 13' אומר כי המפלגה לא מעוניינת בבחירות ישירות בין בנימין נתניהו לבני גנץ, אך העלה רעיון לפיו ייחקק חוק "המפלגה הגדולה", לפיו המפלגה הגדולה ביותר היא זאת שמרכיבה את הממשלה. "מדובר בשינוי קיצוני של שיטת הממשל תוך כדי תנועה", אמר הבכיר. "אם כבר, הכנסת תצטרך לשקול את 'חוק המפלגה הגדולה' שתקבל בלעדית את הזכות להרכיב ממשלה. אם נתניהו יצליח לדרדר את ישראל לבחירות מיותרות ויקרות – יש לקיים אותן בתוך 21 יום ולבטל את יום השבתון".

עם זאת, לאחר הפרסום, נתניהו הבהיר כי אינו תומך בהצעה של השר דרעי לקדם בחירות ישירות לראשות הממשלה, אך לא פוסל את ההצעה על הסף. "ראש הממשלה נתניהו לא מקדם את חוק הבחירה הישירה אלא את הקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה – הממשלה היחידה שאפשר להקים ושמדינת ישראל זקוקה לה בעת הזאת", נמסר מהליכוד.

מנגד, יו"ר הימין החדש איילת שקד תומכת בהצעה ואומרת כי, "יוזמת דרעי לבחירה ישירה במצב הנוכחי נכונה. נתמוך בה, החלו בכנסת לעבוד על החוק. ניתן לקיים בחירות עם אותו ספר בוחרים שקיים, בין שני המועמדים במפלגות הגדולות ביותר. ניתן לעשות זאת בחודש ובלי יום חופש כדי לחסוך עלויות. אז יצטרכו לשבת יחד כי העם בחר באופן ישיר את המועמד לראשות הממשלה. הדברים הם על דעת הימין החדש ועל דעת אריה דרעי. סה"כ הייתה סוג של הסכמה, חברי כנסת רבים אמרו שצריכים לחשוב על זה וגם כמה ח"כים מהליכוד אמרו שזה רעיון לא רע".

אמנם הליכוד הבהיר כי ראש הממשלה לא מקדם את ההצעה, אך מקורבו, יו"ר סיעת הליכוד הטרי ח"כ מיקי זוהר אמר בראיון ל'וויינט' כי להערכתו ראש הממשלה צפוי לקדם את החוק וזאת בכפוף לביטול יום השבתון הקבוע בחוק ביום הבחירות, "כדי למנוע מהמשק הישראלי לחטוף מכה". לדברי ח"כ זוהר, "אם וכאשר נצטרך להיגרר לעוד בחירות אנחנו נבקש שזאת תהיה בחירה ישירה לראש הממשלה בין נתניהו לבין בני גנץ. אנחנו רוצים שהכנסת הזאת תישאר ואנחנו נבקש בחירה ישירה. אני לא אומר את זה כמובן על דעתו המוחלטת של נתניהו, אני באופן אישי אומר עכשיו מה אני חושב שצריך לקרות ואני גם חושב שנתניהו בסופו של דבר יסכים לזה".

בתשובה לשאלה מדוע נתניהו אמר "לא" לדרעי שהציג את ההצעה, השיב ח"כ זוהר, "אני לא חושב שהוא אמר 'לא' ואני לא חושב שאמר 'כן'. אני חד משמעית יודע את זה. אני חושב שהוא שוקל את זה ואני חושב שבסופו של דבר זה הדבר הנכון ביותר בשבילו ובשביל המדינה. הפתרון האידיאלי בעיניי הוא בחירה ישירה בלי חופש. זה לא עולה למדינה כסף ואנחנו גומרים את הפלונטר הפוליטי ביום אחד".

"לא חברים טובים"

בין אם ראש הממשלה תומך בהצעה ובין אם לא, נראה שהוא בודק אפשרות להקים ממשלה בערוצים נוספים. נתניהו הציע השבוע ליו"ר הימין החדש ח"כ נפתלי בנט שיריון בליכוד, כך דווח ב'וואלה'. בנט דחה את ההצעה מפני שכללה מקום אחד בלבד ברשימה עבורו, ללא איילת שקד או מי מאנשי המפלגה. סיבה נוספת לסירובו, נובעת מכך שההצעה לא דיברה על שיריון מיידי, אלא עתידי במקרה שיתקיימו בחירות. על פי הדיווח, דחיית ההצעה על ידי בנט אינה מעידה על יחסיו עם נתניהו, שנחשבים קרובים מאד מאז הבחירות האחרונות, חרף משקעי העבר העמוקים. עם זאת, למרות שכעת דחה את ההצעה, ייתכן כי בנט ישתף פעולה בצורה כזו או אחרת עם הליכוד, אם יתקיימו בחירות שלישיות ולא תוקם ממשלה. בשיחות ביניהם עלתה גם אפשרות של ריצה משותפת.

מוקדם יותר השבוע נמסר מטעמו של בנט, כי במהלך פגישה בארבע עיניים עם נתניהו, ראש הממשלה הציע לו מינוי מיידי כשר בממשלה לצד חברות בקבינט המדיני-ביטחוני. בנט השיב כי הוא איננו מעוניין בכך, וכי אין בכך צורך. עוד נמסר כי, "בנט שב והדגיש את מחויבותו המלאה לגוש הימין, והציע את סיועו בכל דרך להקמת ממשלת אחדות של נתניהו וגנץ". ב'ידיעות אחרונות' דווח כי בנט הגיע לסיכום עם איילת שקד, לפיו השניים ייכנסו לממשלת מעבר בראשות נתניהו רק אם שניהם מקבלים תפקיד שר, כך שלא יקרה מצב שאחד מהם יכהן כשר ואילו האחר יישאר ח"כ בלבד. על פי הדיווח, חששם של השניים הוא כי במסגרת ניסיונותיהם של גנץ ונתניהו להקים ממשלה בכל מחיר, הרי שיהיה מי שינסה לעורר ביניהם יריבות וחילוקי דעות שיובילו להפרדת כוחות, לנוכח התיאום המלא ביניהם מאז הצטרפו השניים לפוליטיקה.

בנט התייחס ליחסיו עם ראש הממשלה ואמר כי, "אנחנו לא חברים טובים ולא כלום, מה שקרה זה שאחרי הבחירות הבנתי שהתוצאות הפוליטיות לא טובות, ואמרתי לנתניהו: 'אני לרשותך כדי להקים ממשלה'. מאז אני מתרוצץ בין שני הצדדים כדי לנסות להביא לממשלת אחדות".

פגישות ריקות מתוכן

בתוך כך, ביום רביעי התקיימה הפגישה השלישית במספר של צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בכפר המכבייה, מאז שבני גנץ, קיבל את המנדט להרכבת הממשלה. בפגישה השתתפו ראש צוות המו"מ מטעם כחול לבן, ד"ר יורם טורבוביץ ושלום שלמה. מטעם הליכוד הופיעו השר זאב אלקין, השר יריב לוין ועו"ד מיכאל ראבילו. לאחר שישיבת המשא ומתן האחרונה הסתיימה בחילופי מהלומות שנמשכו במהלך השבוע, הוציאו המפלגות הודעה משותפת בה נכתב כי, "פגישת צוות המו"מ של כחול לבן והליכוד הסתיימה זה עתה. הפגישה התקיימה באווירה טובה, רצינית ועניינית. הפערים הגדולים בין המפלגות נותרו בעינם. פגישת המשך צפויה להתקיים כבר בימים הקרובים".

יו"ר צוות המו"מ מטעם הליכוד ובלוק הימין-חרדים, השר יריב לוין, אמר קודם הפגישה: "אנו מקווים שנשמע היום מכחול לבן שהם מקבלים את מתווה הנשיא ואת ההחלטה העקרונית שהם בכלל מוכנים ללכת לממשלת אחדות. מתקבל הרושם שלפחות חלק מהמרכיבים, בראשם יאיר לפיד, פשוט לא מעוניינים שתקום כאן ממשלה, וכפועל יוצא גם הישיבות עד עכשיו היו עקרות לחלוטין. אנחנו מאוד מקווים שהפעם ניתקל בגישה אחרת. אנחנו מבחינתנו מוכנים לשבת כמה זמן שיידרש כדי להתקדם". השר אלקין אמר כי "אנחנו עם ניסיון רב של משאים ומתנים קואליציוניים, ואני חייב להגיד שמשא ומתן כזה עוד לא פגשתי, כשאנחנו מוזמנים בערך פעם בשבוע. אני מאוד מקווה שבסופו של דבר נפלה הכרעה בכחול לבן וישנה הבנה שממשלת אחדות היא הפתרון היחיד למצב הפוליטי הקיים".

לדברי אלקין, "זהו הפיתרון שהעם רוצה וזהו הפתרון הנכון למדינת ישראל. אני מקווה שהיום יודיעו לנו בכחול לבן שהם קיבלו החלטה שהם רוצים להקים ממשלת אחדות רחבה לפי מתווה הנשיא, ואז ניכנס למשא ומתן ארוך ומייגע שאפשר תוך שבוע לסיים אותו כדי שתהיה ממשלה למדינת ישראל. אין פתרון אחר".

השארת תגובה