בחירות: החרדים נגד ממשלת אחדות

מתברר: המצביע החרדי מתנגד לאפשרות של חבירת המפלגות החרדיות לממשלה בראשות בני גנץ • מפתיע: רבים מבני הציבור החרדי תומכים באופציה של יציאה לבחירות חדשות

כינוס ניצחון יהדות התורה צילום משה גולדשטיין (5)
כינוס ניצחון יהדות התורה צילום משה גולדשטיין (5)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לא בטוח שתמצאו ישראלים שמעוניינים ללכת למערכת בחירות שלישית ובעקבות כך, המטרה מקדשת את האמצעים. המטרה: להימנע מבחירות. האמצעים: ממשלת אחדות או לשבת עם מפלגות שמלכתחילה הן לא היו אופציה. המכון הישראלי לדמוקרטיה בדק בימים אלה את הלך הרוח בציבור הישראלי באמצעות סקר מיוחד שפרסם ביום ראשון. בין השאר נבדק מה דעת מצבעי המפלגות השונות על ישיבה בממשלה בראשות כחול לבן, מה הציבור חושב על ממשלת אחדות וגם על נושאים גלובליים יותר כמו טראמפ ושימוש בחד פעמי. לפניכם הנתונים המלאים.

תמיכה בהצטרפות לממשלה בראשות בני גנץ

במכון ביקשו לדעת האם בעת הזו הישראלים רוצים שהמפלגה לה הצביעו בבחירות האחרונות תהיה חלק מקואליציה בראשות כחול לבן והעומד בראשה בני גנץ. ממצאי הסקר מורים כי הרוב מעוניינים שמפלגתם תהיה שותפה לקואליציה בראשות גנץ (62%). פילוח התוצאות לפי הצבעה בבחירות האחרונות מראה כי בוחרי מפלגת כחול לבן והשמאל (העבודה והמחנה הדמוקרטי) מעוניינים בכניסת מפלגתם לקואליציה בראשות גנץ (86%-95.5%). נרשמה תמיכה רבה בכך גם בקרב מצביעי הרשימה המשותפת (75%). שיעור נמוך במעט, אך עדיין רוב גדול, נמצא גם בקרב מפלגתו של אביגדור ליברמן ישראל ביתנו (67%), שכידוע עדיין עומד על דעתו שמפלגתו תצטרף רק לממשלת אחדות לאומית. התמונה שונה בקרב מצביעי הליכוד וימינה, שם פחות ממחצית רוצים שמפלגתם תהיה חלק מקואליציה בראשות בני גנץ (48%-49%). מי שבולטים בכך שאינם מעוניינים בהצטרפות לקואליציה בראשות גנץ הם מצביעי המפלגות החרדיות, שמהם רק מיעוט חפצים בכך (ש"ס- 32%, יהדות התורה 29%). הנתון המעניין הזה מלמד כי דווקא תומכי מפלגת יהדות התורה יותר מעוניינים בשלטון הליכוד בראשות ביבי, למרות שש"ס הלכה עם קמפיין ענק התומך בנתניהו

האם כחול לבן תתפצל?

הציבור הישראלי חצוי בשאלה האם מפלגת כחול לבן תתפצל אם ייכשלו ניסיונותיו של גנץ להקים ממשלה או שגם במקרה כזה היא תישאר מאוחדת (40% סבורים כן ו-40% חושבים שלא). מטבע השאלה, שיעור גבוה יחסית (20%) ציינו כי אינם יודעים. זו תוצאה מעניינת – וחיובית מנקודת הראות של כחול-לבן, כי לאחר הבחירות באפריל 2019 הרוב (55%) העריכו שהמפלגה לא תשרוד. חלוקה לפי מחנות פוליטיים מראה כי בשמאל הרוב (60%) חושבים שכחול-לבן לא תתפצל, וכך גם בקרב המרכז, אם כי כאן הרוב קטן יותר (50%). לעומת זאת בימין שיעור אלה שחושבים שהמפלגה תתפצל גדול משיעור החושבים כי היא תישאר מאוחדת. בקרב הערבים 48% חושבים שהמפלגה תישאר מאוחדת ו- 34% מעריכים שהיא תתפצל.

ניתוח התשובות לפי הצבעה בבחירות האחרונות מראה כי יש רוב למעריכים שהמפלגה תתפצל בקרב מצביעי המפלגות הבאות: יהדות התורה, ש"ס, ימינה והעבודה-גשר. בקרב מצביעי כחול-לבן רק כחמישית סבורים כי יש פיצול באופק.

העם רוצה אחדות

כך שאלו במכון הישראלי לדמוקרטיה: "לאור הקשיים להרכיב קואליציה בת 61 חברי כנסת, איזה פתרון עדיף בעיניך כיום?" מצאנו בתוצאות שרוב קטן רוצה ממשלת אחדות לאומית (53%), 17.5% מעוניינים בבחירות ואילו 13% רוצים שתקום ממשלת מיעוט. בעוד בקרב היהודים רוב גדול מעדיף ממשלת אחדות (60%), הרי שבקרב הערבים ההעדפות השכיחות במצב הנוכחי הן הליכה לבחירות (27%) או הקמת ממשלת מיעוט (גם כן 27%). הקמת ממשלת אחדות נמצאת במקום נמוך יותר בסולם ההעדפות (21%). לא נמצאו הבדלים גדולים בין שלושת המחנות הפוליטיים (בקרב יהודים) במידת התמיכה בהקמת ממשלת אחדות (64.5% במרכז, 60% בימין ו- 57% בשמאל), ההבדל הוא באפשרות הבאה לאחריה, בעוד בשמאל ובמרכז הקבוצה השנייה בגודלה מעדיפה ממשלת מיעוט (20% ו-16%) הרי שבימין מעדיפים בחירות חוזרות (20%).

הנשיא טראמפ וביטחון ישראל

בין הנשיא טראמפ ובין ישראל שורר קשר שלא אחת משפיע על המצב הפוליטי במדינה. המתנות שהעניקה ארצות הברית ובעיקר טראמפ, כנראה מתורגמות לקולות לטובת הליכוד ובמידה וטראמפ יבצע פעולה אנטי ישראלית, התוצאה יכולה להיות הפוכה. כעת נשאלת השאלה, האם טראמפ מחויב לדעת הישראלים לישראל כמו פעם? הסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה מצביע על ירידה בהערכת הישראלים את המחויבות של נשיא ארה"ב לביטחון ישראל. במאי 2017, מיד לאחר ביקורו של טראמפ בישראל, חשבו רוב הישראלים כי ביטחון ישראל מהווה עבורו שיקול מרכזי בעת גיבוש מדיניות החוץ (54%). לא כך כיום. במכון שאלו: "באיזו מידה לדעתך ביטחון ישראל הוא כיום שיקול מרכזי אצל הנשיא טראמפ בעת גיבוש מדיניות החוץ האמריקנית?" הרוב (51%) ענו כי ביטחון ישראל אינו מהווה שיקול מרכזי אצל הנשיא האמריקאי בעת גיבוש מדיניות החוץ ורק כשליש (36%) חשבו ההיפך, כלומר שביטחון ישראל הוא כיום שיקול עיקרי בעיני נשיא ארה"ב. הירידה חזקה עוד יותר בציבור הערבי: אם ב- 2017 העריכו 68% כי בטחון ישראל הוא שיקול מרכזי אצל נשיא ארה"ב בבואו להחליט על מדיניות החוץ של ארצו, כיום סבורים כך רק 39.5%.

במכון מצאו קשר מעניין בין הערכת מרכזיות הביטחון של ישראל בשיקולי הנשיא טראמפ לבין מידת האופטימיות לגבי עתיד הביטחון הלאומי של ישראל: בקרב מי שחושבים שהשיקול הזה אינו עיקרי אצל נשיא ארה"ב מחצית בלבד הם אופטימיים לגבי העתיד, שעה שבקרב מי שחושבים שבטחון ישראל הוא שיקול מרכזי אצלו כשני שלישים (65%) הם אופטימיים בנדון.

השארת תגובה