נצחון חרדי ראשון לחרדים בבית שמש

בצל סערת הגנים החרדיים בשכונת בר אילן, המכינה הקדם צבאית 'ידידיה' חגגה השבוע את פתיחתה בעיר הוותיקה, בשונה מהתכנון המקורי

עיריית בית שמש
עיריית בית שמש

במהלך השבוע חגגו בעיריית בית שמש את פתיחתה של המכינה הקדם צבאית הראשונה בעיר, כשבמסגרת אירוע הפתיחה הגיעה ראש העיר עליזה בלוך ונפגשה עם כ-50 תלמידי המכינה בגילאי 19-20.

על אף שהדבר הוצג בחגיגיות תחת הכותרת "לראשונה בבית שמש: המכינה הקדם צבאית, 'ידידיה' יוצאת לדרך", בעיריית בית שמש העדיפו להסתיר את העובדה כי בסופו של דבר התוכנית המקורית לשכן את המכינה ברחוב רש"י נגנזה, לטובת מבנה חלופי ברחוב אבא נעמת בעיר הוותיקה.

הרקע לשינוי התוכנית הוא ככל הנראה בעקבות המאבק סביב הגנים החרדיים בבר אילן, אשר עיריית בית שמש והעומדת בראשה סירבו להעניק לקהילה החרדית בשכונה – הקצאות ומבנים מסודרים לגנים ומוסדות החינוך – וכחלופה מאלצים את הילדים הרכים לנדוד לשכונות אחרות ומרוחקות בכדי שאלו יקבלו את החינוך המותאם לאורח חייהם.

"אחת הטענות העיקריות של העירייה הייתה כי אין מבני חינוך ומקום זמין להקצאות בתוככי השכונה בשביל הגנים החרדים", אומר אחד מתושבי השכונה ל'השבוע בבית שמש'. "כולנו ידענו שהשיקולים כאן הם יותר פוליטיים מאשר ענייניים, אך לא האמנו עד כמה הדבר שקוף".

במהלך חודש תמוז, פרסמה העירייה על תחילת הליך הקצאה מהיר למכינה קדם צבאית 'ידידיה' של 'ישיבת הכותל' בשטח שברחוב רש"י, הנמצא בפאתי שכונת בר אילן ובסמיכות לשכונות בן אליעזר ושיינפלד.

תושבי בר אילן שראו את הפרסום נדהמו לגלות שכאשר לא מדובר בציבור חרדי אזי יש מספיק שטחים גם בשביל מכינות, ואפילו למוסדות שתלמידיהן כלל לא מתגוררים בעיר. בשכונה יצאו למאבק עיקש על זכויות התושבים החרדים, כמו גם על התנגדותם למתן הקצאה זו. הוועדה לתכנון ובנייה זימנה את מתנגדי ההקצאה לוועדת התנגדויות מזורזת, אך למרות שורת ההתנגדויות שהושמעו – אושרה לבסוף ההקצאה.

מלבד מחאת התושבים החרדים, תושבים דתיים בקרית אריה – שיינפלד הסמוכה, העלו עצומה אינטרנטית עליה התבקשו לחתום תושבי השכונה, בה הם הביעו התנגדות למתן הקצאה זו בטענה, כי "מגרש זה הינו המגרש החום האחרון הנותר בשכונה וראוי יותר שמגרש זה ישמש את הקהילה", בעוד ו"ההקצאה המבוקשת תשרת בעיקר תושבים מישובים אחרים ללא שום זיקה לשכונה ולתושביה".

מעניין יהיה לעקוב האם בעירייה ירדו סופית מעניין ההקצאה ברחוב רש"י או שמא בעתיד, המכינה צפויה להעתיק את משכנה לשם. יחד עם זאת, מוסיף אחד מתושביה של שכונת בר אילן, "נמשיך לעקוב אחר עניין ההקצאות למוסדות החינוך שנועדו לתושביה החרדיים של שכונת בר אילן (שמאבקם האחרון הסתיים ב'קול ענות חלושה' י.ל.). האם בעירייה יתעשתו ויחליטו לנתב הקצאות אלו לילדים החרדים הנאלצים לנדוד יום יום לשכונות אחרות? ימים יגידו".

השארת תגובה