טיפול בהתקפי חרדה

man
man
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הפרעות חרדה, הינן סוג נפוץ של בעיות נפשיות אשר פוגעות, הן באוכלוסייה הצעירה והן באוכלוסייה המבוגרת. גם אוכלוסייה בריאה ונורמטיבית, עשוי  לפתח חרדות. לא תמיד, ניתן יהיה לזהות את הסיבה לחרדות או להתקפי הפאניקה המגיעות ללא אזהרה מוקדמת למי שסובל מחרדות. הסבירות היא שמדובר על גורמים פיזיולוגיים כגון תורשה תהליכים כימיים הנוצרים במוח האדם, גורמים פסיכולוגיים כגון אישיות וסגנון חיים  ועוד, אומר אורי פוקס פסיכותרפיסט מוסמך. ישנם אנשים שעוברים לפחות פעם במשך חייהם, איזו שהיא הפרעת חרדה, אך על מנת לפנות אל טיפול בהתקפי חרדה, ההתקפים והתחושות שמראות על מצוקה נפשית כלשהי, הנמשכות יותר משלושה-ארבעה חודשים .

על פי הסטטיסטיקה, כ-5%-10% מכלל האוכלוסייה, סובלים מהתקפי חרדה בכל מיני עוצמות. היום אומר אורי פוקס, שהוא מטפל מוסמך בשיטת CBT בתופעות חרדה ודיכאון, כי ישנם מגוון טיפולים יעילים אשר בעקבות טיפולים אלה, אין צורך בתרופות פסיכיאטריות. הבעיה היא שכשליש מהסובלים פונים לטיפול. חוסר פנייה אל טיפול בהתקפי חרדה של שאר הסובלים נובע מסטיגמות לגבי הטיפול הנפשי, מספר אורי פוקס.

על סוגי התקפי החרדה ועל הטיפול בהם

ישנן שתי קטגוריות להתקפי חרדה, האחת- התקפה ספונטנית ללא הודעה מוקדמת והשנייה – מצבי חרדה הנבנים באופן הדרגתי כתגובה למפגש עם מושא חרדה או באמצעות הדמיון של מי שסובל מתופעה זו. גם הגישות הן שונות, כגון טיפול תרופתי וגישה פסיכולוגית שניתן לטפל באופן מושרש בבעיית התקפי החרדה. הגישה הפסיכולוגית קוגניטיבית, היא זו שלמעשה הוכחה בתור טיפול בהתקפי חרדה היעיל ביותר. הטיפול הינו קצר יחסית, כאשר המטופל נחשף בהדרגה לבעייתו ומבין, כי החרדות שלו הן רק בגדר דמיון והמציאות ,שונה לחלוטין.

בין היתרונות של טיפול בהתקפי חרדה, יינתנו כלים יעילים להתמודדות גם מחוץ לקליניקה כגון תרגילי נשימה כאשר המטופל נתקף בהתקף חרדה, תרגילי נשימה יסייעו בעת ההתקף שיעבור מהר יותר הודות לכלים אלה. השיטה הזאת לטיפול בהתקפי פאניקה הנובעים מחרדה, מציין אורי פוקס, למעשה ניתן ללמד את הגוף והנפש להגברת השליטה העצמית מה שיגרום לפחות התקפים וירידה בהסתברות להתרחשות ההתקף.

הקריטריונים העיקריים לבחירה בגישה טיפולית

ישנם אנשים הסובלים מהתקפי חרדה, אשר מעוניינים לצאת מהמעגל הנורא הזה של התקפי חרדה. הקריטריונים העיקריים לבחירה בסוג של טיפול בהתקפי חרדה, היא היקף התופעות וצידת מיקודן וכן, כמה זמן הן פעילות ומשפיעות על אורח ואיכות חייו של המטופל. למעשה הפסיכותרפיסט אורי פוקס, נשאל מה הסיבה לעלייה במטופלים שמגיעים לטיפול,  ואורי טען, כי עלייה בהתקפי הפאניקה בקרב יותר אנשים, נובעת מתופעה שהפכה להיות שכיחה בתקופה המודרנית וזאת, הרבה יותר מבעבר. ניתן למשל להבין כי ישנם שלושה גורים מרכזים והם:

  • קצב החיים המודרניים המותיר בנו לחץ רב
  • חוסר הסכמה לערכים ולסטנדרטים שעל פיהם אנו צריכים לחיות
  • דרגת הניכור החברתי בתקופה שאחרי המהפכה התעשייתית

על מנת לזכות בטיפול מקצועי אשר יסייע רבות למטופלים הסובלים מהתקפי חרדה, יש למצוא מטפל מקצועי בחרדות עם ניסיון עשיר וגישה טיפולית ייחודית וחמה. אורי פוקס, הינו אחד מהמטפלים המוכרים, אשר הוסמך כמטפל, לאחר שהיה כבר בעל שני תארים בעבודה סוציאלית. אורי רואה עצמו כשליח לסייע למטופלים, לאחר שהוא עצמו עבר טיפול בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית אשר שינתה את חייו לטובה. אורי מקבל מטופלים בקליניקות הפרטיות שלו, הנמצאות בהרצליה ובנתניה.

השארת תגובה