מצמרר: השמאלן ואישור עיסקת המחבלים

דרור בר-אל איש שמאל המשתתף בהפגנות למען השלום, איבד את בתו בפיגוע דקירה • כשהממשלה מאשרת עיסקה בה ישוחרר גם המחבל שרצח את ביתו הוא יוצא למסע עם אקורד סיום צורמני

מתוך הסרט בשם הבת (3)
מתוך הסרט בשם הבת (3)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סצינת התרבות הישראלית, קלטה בימים אלו יצירה חדשה:"בשם הבת". סרט שלאחריו, כל ישראלי ימצא מה 'לומר'.

מדובר בסרט במימון עצמי שהופק בצורה מושלמת על אף היותו מעט קצר (40 דקות). הסרט שמטלטל רגשית החל מרגע ה'פיגוע' ולאורך כל העלילה עד לסיומה באקורד צורמני במיוחד. מתאר את סיפורה קורע הלב של משפחה שכולה, אחת מיני רבות בישראל, מרגע השכול, ועד להתמודדות היום יומית עם האובדן והמחיר שהוא גובה מבני המשפחה הנותרים. זאת תוך כדי הצגת מצב קיצון בו יוצא האב דרור להבטיח שהמחבל שלקח ממשפחתו הכל, לא יראה אור יום. תוכניתו המגבשת צורה לאורך הסרט, מביאה להשתלשלות אירועים מטלטלת ממנה אין דרך חזרה.

חייו של דרור בר אל, אקטיביסט למען השלום, מקבלים תפנית נוראה, כשבמהלך בילוי משותף עם בתו, גילי, הם נקלעים לפיגוע טרור וגילי נדקרת בצווארה בהיותה רק בת שש עשרה, קורבן נוסף של הסכסוך האלים וארוך השנים בין ישראל לפלסטינים. רוצחה – עאבד מנסור, נשפט לחיים בכלא.

שנתיים אחר כך, ותהפוכות פוליטיות בסכסוך הבלתי נגמר מובילות לאפשרות של עסקה, שבמסגרתה ישוחרר מנסור ממאסרו. דרור, שעולמו חרב עליו, מקדיש את כל מרצו על מנת למנוע זאת, תוך שהוא פועל בערוצים מקובלים: הפגנות מול בתי פוליטיקאים ומוסדות ציבור וראיונות לכלי התקשורת בניסיון להשפיע על מקבלי ההחלטות.

מחויבותו המוחלטת לעצירת העסקה וחוסר יכולתו להתגבר על הטרגדיה מובילים למתח ביחסיו עם אשתו, ליהי (לירית בלבן), שרוצה, לפחות על פני השטח, להמשיך הלאה בחייה ואינה יכולה להסתכל יותר מהצד על בעלה, שהפך לצל של אדם.

לירן שטרית, יוצר הסרט, אמר: "כישראלי, צפיתי פעמים רבות בהורים שכולים נאבקים בכל כוחם נגד שחרור מחבלים אשר רצחו את יקיריהם. הזדהיתי עם כאבם הנורא ותחושתם כי נעשה עוול ועיוות מוחלט של הצדק. בעוד הם מצולקים לעד בשל אובדנם רוצחי יקיריהם יוצאים לחופשי בשם "טובת הכלל". כאדם וכיוצר מצאתי את עצמי מהרהר רבות במושג הצדק, מנסה להגדירו ולפעול על פיו בחיי האישיים, בהם לא אוכל לסבול מצב של חוסר צדק ואעשה הכל על מנת שמי שפגע בי או שהיטיב עימי יבוא על גמולו. סרטיי הקודמים עוסקים כולם בעיוות של הצדק והצורך לתקנו בכל מחיר וכך גם הסרט הזה".

יוצרים
בימוי: לירן שטרית
תסריט: לירן שטרית וסתיו שליו

שחקנים
נתי רביץ, לירית בלבן, אברהם סלקטר ועמי ויינברג

השארת תגובה