מת האיש שרצח את מאמיניו

ארגון הטרור דאע"ש נוסד בידי איברהים עוואד איברהים מעיראק, שערק משורות אל קאעידה עם כוונות שאפתניות בלי שבחל באמצעים • תחנות חייו של האיש המזוקן נעדר הכריזמה שנטל אחריות לרציחתם של אלפי בני אדם

אל בגדדי
אל בגדדי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במשך חמש שנים היה האיש הזה אימת המזרח התיכון. הוא הנהיג את הארגון שלא הסתפק בהריגת חפים מפשע, אלא רצח אכזרי בעינויים מצמררים תוך כדי תיעוד מלא של ההריגה והפצה לעולם. המטרה של הארגון היתה ברורה – להקים מדינה שחוקי האסלם הם חוקי מדינה ויחד עם זאת לרצוח כמה שיותר "כופרים". נוצרים, יהודים ובעיקר שיעים – היו יעד לחיסול. האדם האכזר שהיה אחראי לזה הוא אבו בכר אל-בגדאדי. מי שחושב שמדובר באיש בעל כריזמה מיוחדת שנאומיו היו המוניים וסוחפים – טעות בידו. מאז הכריז על הקמת הארגון, רק פעמיים נראו פניו בציבור. למרות זאת, דמותו משכה לארגון הטרור הרצחני דאע"ש אלפי תומכים וחיילים.

אל-בגדאדי נולד, על פי ההערכות, ב-1971 ליד העיר סמארה, מצפון לבגדאד, תחת השם איברהים עוואד איברהים עלי אל-בדרי א-סמארי. לפי דיווחים שונים, הוא היה מטיף במסגד בעיר, במקביל לפלישה האמריקנית לעיראק ב-2003. הוא הגיע ממשפחה של אנשי דת מהאסכולה הסלפית האולטרה-שמרנית, שרואה בשיעים ובפלגים אחרים באסלאם – כופרים. כנער, הוא זכה לכינוי "המאמין" על ידי קרובי משפחה בגלל הזמן שבילה במסגד המקומי בלימוד דקלום הקוראן ומכיוון שלעתים קרובות היה נוקט באלימות באלה שלא מצייתים לחוק האסלאמי או לשריעה. לאחר שסיים את בית הספר בראשית שנות התשעים עבר לבירה בגדאד. הוא סיים תואר שני בלימודי אסלאם לפני שעלה לדוקטורט באוניברסיטה האסלאמית בבגדאד, כך על פי ביוגרפיה שפרסמו תומכיו.

לפי אתרים המזוהים עם דאע"ש, הוא נעצר בפברואר 2004 בשל פעילותו נגד צבא ארצות הברית והוחזק בבסיס אמריקני בדרום המדינה, יחד עם בכירים רבים באל-קאעדה. עם זאת, בצבא ארצות הברית לא ראו בו איום ממשי.

אל באגדדי הצטרף לסניף אל-קאעידה בעיראק בהנהגתו של אבו מוסב א-זרקוואי והוא הנהיג את הארגון מאז 2010, כשהיה עוד הזרוע של אל-קאעידה בעיראק. שמה היה "המדינה האסלאמית בעיראק". בהמשך הוא התפצל מהארגון בשל הניסיון שלו למזג את ג'בהת א-נוסרה לתוכו, ואנשיו ניצלו את התהפוכות באזור כדי לכבוש שטחים נרחבים מעיראק ומסוריה ולפעול במדינות אחרות במזרח התיכון, באפריקה ובדרום-מזרח אסיה.

באוקטובר 2011 הוא כבר הוכנס לרשימת הטרור של ארצות הברית, שהציעה פרס של עשרה מיליון דולר על מידע שיוביל ללכידתו או למותו. בהמשך גדל הפרס ל-25 מיליון דולר, אולם דובר הקואליציה האמריקנית אמר כבר ב-2017 שאל-בגדאדי "אינו רלוונטי" עוד. סכום דומה הוצב בעבר על ראשיהם של אוסאמה בן-לאדן ויורשו איימן א-זווהאירי, שבינו לבין אל-בגדאדי התגלע עימות חריף.

בשיאה של "החליפות", משך אליו הארגון אלפי לוחמים זרים מכל רחבי העולם, והוא הצליח להוציא לפועל מתקפות טרור קטלניות במדינות מערביות, בין אם בתכנון או ישיר או על ידי תומכים שהושפעו מהאידיאולוגיה הקיצונית שלו. הוא שלט על מילוני אזרחים בשיא כוחו של הארגון, שדגל בפירוש המחמיר ביותר של האסלאם הכולל גדיעת ידיים לגנבים וסקילה למוות של עוברי עבירות שונות. אחרי שכמה בני ערובה אמריקניים הוצאו להורג בעריפת ראש בסרטונים שפורסמו ברשתות, החליט נשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה לפתוח בלחימה בארגון בקיץ 2014, בזמן שבו דאע"ש טבח במיעוט היזידי הכורדי בעיראק. במהירות התרחבה הלחימה גם אל סוריה השכנה, ובשיתוף פעולה של עשרות מדינות נוספות שחברו לקואליציה בינלאומית, יחד עם כוחות עיראקיים וכוחות כורדיים בשטח, איבד דאע"ש בהדרגה את כל שטחיו.

לא ברור עד כמה חיסולו של אל-בגדאדי ישפיע על פעילות הארגון, שממילא שב לנקוט פעולות טרור וגרילה ואינו מתפקד עוד כסוג של ישות ריכוזית. מרבית סגניו של מנהיג דאע"ש נהרגו בשנים האחרונות בתקיפות אמריקניות, ואחרים נלכדו בידי כוחות עיראקיים. לשם השוואה, ארגון אל-קאעידה, שממנו צמח דאע"ש, טרם התאושש מחיסול מנהיגו ומייסדו אוסמה בן לאדן בפעולה אמריקנית בפקיסטן ב-2011. בנו, חמזה, שנחשב ליורש ולמנהיג העתידי של הארגון, חוסל לאחרונה גם הוא במבצע אמריקני. בחודש שעבר, פרסם דאע"ש קלטת אודיו חדשה, שבו אל-בגדאדי קרא ללוחמיו להמשיך במאבק ולהגביר את מאמציהם. "מדי יום יוצאים לפועל מבצעים בחזיתות שונות", אמר המנהיג. הוא ציין כמה מחוזות, בהם מאלי והלבנט, אך לא פירט מועדים ספציפיים.

אל-בגאדדי נראה בפעם האחרונה בסרטון שפורסם בחודש אפריל האחרון. התיעוד הופץ בטלגרם על ידי זרוע המדיה של הארגון – "אל-פורקאן". בסרטון, שנמשך כ-18 דקות, נראה אל-בגדאדי בזקן צבוע, יושב עם פעילים רעולי פנים ומעדכן אותם בנוגע למצב הארגון בזירות הלחימה בסוריה. הוא אף קשר בין תבוסתו במדינה לפיגועים שהתרחשו בסרי לנקה באותו החודש.

מבוקש

לא אחת הופצה תמונתו של אל בגדאדי כשהוא מגולח לחלוטין, מתוך הנחה כי ייתכן והטרוריסט גילח את עצמו בכדי להקשות על החיפושים אחריו. זאת לא הייתה תמונה שלו, אלא דמותו האפשרית לאחר גילוח, שהכינו ארגוני הביון. אל בגדאדי, הבין שסופם של מרצחים מהסוג הנתעב שלו הוא מוות וודאי ובשל כך נקט במשנה זהירות. כך לדוגמא, הוא היה נשאר באותו מקום לאורך ימים ותמיד היה נפגש עם אנשים במקום אותו עזב אחרי כמה שעות. היחידים שידעו איפה הוא, הן נשותיו, ילדיו ושניים מעוזריו הקרובים. לפי השמועות, הוא היה מעת לעת מתחפש לאישה, קבצן וכן לדמויות שונות. למעשה, למרות כל אמצעי הזהירות, מי שכנראה הביאה לקצה חוט, היא דווקא אחת מנשותיו – מהבודדות ביקום שידעה את מיקומו באופן קבוע. צחוק הגורל הוא שעל זה לא חשב גדול הטרוריסטים המתוחכם.

כך הוסיף אל בגדאדי לברוח ולהסתתר, כאשר על ראשו הוצע פרס של 25 מיליון דולרים ומעת לעת דווח שהוא חוסל. אחד הפרסומים לגביו הופץ בשנת 2014. לפי דיווחים לא מאומתים שפורסמו אז, אל-בגדדי נהרג במתקפה אווירית במוסול שבעיראק, בעת מפגש של בכירים בארגון הטרור. בדיווחים אחרים נטען כי הוא רק נפצע. במרץ 2015 זה חזר על עצמו. על פי דיווח ב"גרדיאן" הבריטי, אל-בגדדי נפצע קשה במתקפה אווירית במוסול שבעיראק שהתבצע על ידי כוחות הקואליציה הבינלאומית, בהובלת ארצות הברית. לפי הדיווח, שפורסם בחודש שלאחר מכן, הוא נותר משותק והייתה הערכה שלא יוכל עוד לפקד ישירות על דאע"ש.

בתאריך 20 ביוני 2015 שוב צצה תקווה שהתבדתה. ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי הופרכו שמועות על כך שמנהיג דאע"ש נפצע או נהרג באותה שנה. באוקטובר 2015 חיל האוויר העיראקי הצהיר כי הפציץ שיירה של אל-באגדדי במחוז אנבאר שבמערב המדינה, קרוב לגבול עם סוריה, בעת שמנהיג דאע"ש היה בדרך לכרבלה, למפגש של בכירי ארגון הטרור. גורלו של אל-באגדדי לא היה ידוע באותה עת, אך בהמשך פורסמו הערכות כי כלל לא היה חלק מאותה שיירה. ביוני 2016 הטלוויזיה הממלכתית בעיראק טענה כי אל-בגדדי נפצע במתקפה אווירית אמריקנית בצפון עיראק. דובר הקואליציה הבינלאומית אמר כי אינו יכול לאשר את הדיווחים.

חרף הניסיונות הכושלים והדיווחים השקריים, ביוני 2016 פורסמו בכמה כלי תקשורת במזרח התיכון, דיווחים לפיהם אל-בגדדי נהרג במתקפה אמריקנית על בירת דאע"ש – ראקה. גם במקרה זה דובר הקואליציה לא אישר את הדיווחים. ה"אינדיפנדנט" הבריטי טען כי הדיווחים על מותו של מנהיג דאע"ש התבססו לכאורה על הודעה לתקשורת של הארגון. באוקטובר 2016, על פי כמה דיווחים, אל-בגדדי ושלושה מבכירי דאע"ש הורעלו כחלק מניסיון חיסול – אך למרבה האכזבה שרדו. חודשים ספורים לאחר מכן נטען כי מנהיג דאע"ש נעצר בסוריה על ידי כוח סורי-רוסי משותף. עם זאת, משרד החוץ הרוסי אמר כי אינו מכיר מעצר שכזה. וכאלה היו עוד הרבה במהלך השנתיים האחרונות, עד לרגע שפוצץ את עצמו וחילץ מכולנו אנחת רווחה – לפחות עד שנבין מי הפך ליורשו.

היורש

עבדאללה קרדאש, קצין לשעבר בצבאו של סדאם חוסיין, מונה למחליפו של מנהיג דאע"ש, אבו בכר אל-בגדדי, שחוסל בראשית השבוע – כך דווח על פי גורמי מודיעין אמריקניים שצוטטו במגזין האמריקאי "ניוזוויק". אל-בגדדי הכריז כבר בקיץ שקרדאש, טורקמני שנכלא בעבר על ידי הכוחות האמריקאיים, הוא המועמד להחליפו. השניים הכירו כשהיו כלואים בבית המעצר במחנה "בוקה" בבצרה שבעיראק. קרדאש נחשב ליעד מודיעיני בכיר מאוד של עיראק ושל ארה"ב. מכריו מספרים שהוא אדם אלים וחם מזג. הוא נולד בעיירה תל עפר מצפון מערב לעיר מוסול, ולאחר שהוכרז כיורשו של המנהיג, הודיע מקור במודיעין העיראקי שהוא יהפוך את דאע"ש מארגון ספונטני, שפוגע גם באזרחים חפים מפשע, לארגון מחושב, שפועל על פי תוכנית סדורה.

בארצות הברית מדווחים על מועמד אחר לתפקיד, דובר דאע"ש אבו חסן אל מוהג'יר שנחשב ליד ימינו של אל בגדדי. עם זאת, בסוריה ישנם דיווחים שהוא חוסל יחד עם אל בגדדי, אך לא ניתן לכך אישור רשמי. בנוסף לשניים, מומחים בעירק העריכו כי היורש לא יהיה אזרח עירק והצביעו על כמה אפשרויות. אחד מהם הוא סעודי בשם אבו עות'מאן אל תוניסי, שנצפה לצד אל בגדדי בסרטון האחרון שפרסם באוגוסט.

כך או כך, למרות החיסול, הדעה הרווחת בקרב הפרשנים היא כי ארגון הטרור הרצחני ימשיך לפעול. "אם אכן חוסל מנהיג דאע"ש, הדבר לא צפוי לפגוע בפעילות של הארגון במזרח התיכון ובטח לא ברעיון הג'יהאד של דאע"ש. המשמעות היא שפעילי המדינה האסלאמית ינסו להוציא פיגועי נקמה במערב על חיסולו של אבו בכר אל-בגדאדי. הסניף החזק, האלים, המסודר והפעיל ביותר של דאע"ש נמצא בסיני. זהו סניף עצמאי ששואב השראה מרעיון הג’יהאד של אל-בגדאדי אבל לא מקבל הנחיות או הוראות מפורטות. דאע"ש סיני ימשיך לפעול במלוא הכוח ואף ינסה להוציא פיגועי נקמה ב'כופרים'", הסביר חזי סימנטוב ב'חדשות 13'. הפרשן הוותיק רון בן ישי כותב ב'ווינט' כי "שלוחות של הארגון הזה פרוסות כעת במזרח התיכון, באסיה, באפריקה ואפשר להניח שגם באירופה. אנשי הארגון מבצעים פיגועים רצחניים מסרי לנקה דרך מאלי ועד דרום צרפת ולכן, אף שדאע"ש ספג מכה קשה כשאיבד החל מ-2017 את כל השטחים ששלט בהם בעיראק ובסוריה, הוא עדיין מסוכן". עוד מוסיף בן ישי, "לפי הערכה של האו"ם יש לארגון עדיין כ-30 אלף לוחמים החברים בתאים מחתרתיים הפזורים וחבויים בעיראק ובסוריה; בהם יש עדיין אזרחים מוסלמים זרים מכל רחבי העולם, מאירופה, מצ'צ'ניה ועד אפגניסטן והפיליפינים. לדאע"ש יש עוד אלפי לוחמים גם בחצי האי סיני שמתעמתים עם צבא מצרים וכן קבוצות פעילות ורצחניות בניגריה בפקיסטן, וגם בצרפת ובבלגיה. וזו רשימה חלקית".

"נשאלת השאלה אם הארגון כולו מבוסס על האיש או על האישיו. התשובה היא שזהו לא ארגון טרור שעומד על אדם אחד. זה נכון שמדובר בניצחון מורלי של האמריקאים", מאבחן הפרשן לענייני ערבים צביקה יחזקאלי. לדבריו, "בגדאדי משאיר אחריו רשת לארגון כדי שימשיך לפעול. ככל הכוח האיראני יגדל, כך הריאקציה הסונית תמשיך בסגנון דאעש". פרשן 'חדשות 12' רוני דניאל מפנה זרקור לזווית הישראלית של חיסול מנהיג דאע"ש, "מבחינתה של ישראל, סדר העדיפויות של דאע"ש לא הגדיר לאורך כל השנים את ישראל כיעד מן המעלה הראשונה: ספק אם ישראלים נפגעו בכלל בפעולות דאע"ש אך גם כאן, מה שהיה עד עכשיו לא בהכרח יתקיים בהמשך ולכן תידרש ערנות מודיעינית – בעיקר באירופה אבל גם בישראל – מול אפשרות שדאע"ש ינסה לנקום".

קריסת ריבונות דאע"ש

לצד המכה המורלית בחיסולו של המנהיג, לפני כמה חודשים דווח כי הארגון איבד את שטחיו בסוריה ובעירק ולמעשה נראה שחלום המדינה האיסלמית נגנז.  כמעט חמש שנים אחר כך, אחרי שנחשפנו לסרטוני זוועה של הארגון, הוצאות להורג המוניות, התעללות מחפירה בנשים ועוד, ארגון "המדינה האסלאמית" – דאע"ש הובס לפני כמה חודשים במובלעת האחרונה שלו בעיירה בגהוז שבסוריה – כך הודיעו לאחרונה הכוחות הסוריים הדמוקרטיים הנתמכים על ידי ארצות הברית, אחרי קרב עיקש מול כוחות הארגון הסוני הקיצוני. בכך נפל סופית שלטונו של דאע"ש, שלפני כארבע שנים וחצי הכריז על הקמת החליפות שלו, אולם אלפי תומכיו עדיין נמצאים בסוריה ובעיראק השכנות וממשיכים להוות איום. ההודעה הרשמית על תבוסת דאע"ש פורסמה לפני כמה חודשים בחשבון הטוויטר של הכוחות הסוריים הדמוקרטיים – זאת לאחר שבשיאו, ארגון המדינה האסלאמית הצליח להשתלט על כשליש משטח סוריה. ההצהרה של הכוחות מצטרפת לאמירות שנשמעו מפי גורמים במחלקת המדינה האמריקנית, שהכריזו כי "דאע"ש לא מחזיק עוד באף שטח בסוריה". ראש ארגון כס"ד, מוסטפא באלי, הודיע על "השמדה מוחלטת" של הח'ליפות בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "דיר א-זור שוחררה, הניצחון נגד דאעש הושלם". עם זאת, יו"ר ארגון אל-מרסד הסורי, ראמי עבד א-רחמן, הודיע כי "ההשתלטות על דאעש היתה בצד המזרחי של הפרת, והארגון עדיין שולט ב-4,000 ק"מ, ממערב לפרת".

שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, אמר כי דאע"ש עדיין לא הובס לחלוטין, וכי משטר אסד, בתמיכת הרוסים והאיראנים, הם אלה שצריכים להילחם בארגון הטרור – ולא האמריקנים. אסד ושותפיו נשבעו להשיב את שליטת המשטר בכל שטח סוריה, ומצד שני טורקיה נלחמת בכוחות הסורים הדמוקרטיים, אותם הגדירה כארגון טרור. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עודכן על הבסתו המוחלטת של ארגון דאע"ש לפני כמה חודשים בעודו עושה את דרכו לאחוזה שלו בפלורידה, באייר פורס 1 הנשיאותי. ממלא מקום שר ההגנה עדכן אותו – ודוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, השיבה לשאלות כתבים בנושא, שתהו האם סוריה נקייה כעת במאת האחוזים מדאע"ש – והיא השיבה "כן".

דאע"ש בכל העולם

מוקד פעילותו של הארגון הרצחני ביותר, כפי שכונה בצדק על ידי הנשיא האמריקני, הוא בסוריה ובעיראק. לצד זאת, שלוחות של הארגון ותנועות השואבות ממנו השראה פועלות ברחבי העולם ומעוררות את חששן של מדינות רבות מסביב לגלובוס. הבולטות שבהן נמצאות בלוב, בסיני (אנצאר בית אל-מקדס) ובתימן. ברצועת עזה קמו מספר ארגונים קטנים השואבים השראה אידאולוגית מהמדינה האסלאמית, הללו נמצאים בחיכוך מתמיד עם החמאס ששולט ברצועה. בעימותים האלימים בהם נוטל הארגון חלק ברחבי העולם, נהרגו, נכון לפברואר 2017, כ-50,000 מאנשיו.

החשש הכבד של מדינות אירופה הוא שצעירים, אשר נלחמו תחת ארגון המדינה האסלאמית יחזרו לאירופה וימשיכו לתפקד בה כאזרחים רגילים, אך בהמשך יוציאו לפועל פיגועים בתוך המדינה עצמה. בשל כך, אזרחים רבים השמיעו קולות בבריטניה ודרשו לשלול אזרחות מג'יהאדיסטים. גם ארצות הברית ביקשה ממדינות שונות להחמיר עם אזרחים שיצאו להילחם בשורות הארגון. בקארדיף, מוסלמים רבים הביעו דאגה מהטפות במסגדים ומחו על כך. הבעיה העיקרית היא שמנהלי המסגדים עצמם עלולים להיות קיצונים.

ארגון המדינה האסלאמית ותומכיו ביצעו מספר רב של פעולות טרור מחוץ לשטחים שבשליטת הארגון. בין פעולות הטרור הבולטות שבוצעו בהכוונת הארגון או בהשראתו, נמנים הפיגועים הבאים:

24 במאי 2014: בוצע פיגוע ירי במוזיאון היהודי של בלגיה, בבריסל. בידי ג'יהאדיסט אזרח צרפת שלחם בסוריה. שתי נשים ושני גברים נרצחו, בהם זוג ישראלי.

18 בספטמבר 2014: ראש ממשלת אוסטרליה הודה כי התבצעו מעצרים של חברי ארגון המדינה האסלאמית, לאחר שהתברר כי אלו רצו לחטוף אדם ולהוציא להורג בשידור חי.

20 בספטמבר 2014: סוכל פיגוע בבלגיה.

21 באוקטובר 2014: פיגוע דריסה נגד חיילים קנדיים.

13 בדצמבר 2014: מחבל החזיק בבני ערובה באוסטרליה.

18 במרץ 2015: הפיגוע במוזיאון הלאומי בארדו שבתוניס, בירת תוניסיה, בו נרצחו 22 אנשים, רובם תיירים, בפיגוע ירי ומיקוח.

27 ביוני 2015: בוצעו שלוש פעולות טרור. בסוסה שבתוניסיה נטבחו 38 אנשים בידי מחבל שהגיע לכפר נופש. בכוויית סיטי התפוצץ מחבל במסגד ורצח 27 בני-אדם. כ-200 נפצעו. בצרפת נהרג מנהל מפעל שאחד מעובדיו השתייך למדינה האסלאמית.

12 בנובמבר 2015: שני פיגועים בביירות, בירת לבנון, באמצעות מחבלים מתאבדים, בהם נרצחו 43 בני אדם.

13 בנובמבר 2015: סדרת פיגועים בפריז, בהם נטבחו כ-130 איש ונפצעו מעל 350.

22 במרץ 2016: שני פיגועים בבריסל, בירת בלגיה, בשדה התעופה ובתחנת המטרו, בהם נרצחו 35 איש ונפצעו כ-100.

28 ביוני 2016: פיגוע התאבדות וירי בשדה התעופה הטורקי אטאטורק שבאינסטנבול, טורקיה, בו נרצחו 41 איש ונפצעו 239.

1 בינואר 2017: פיגוע ירי במועדון הלילה "ריינה" באיסטנבול, טורקיה, בו נרצחו 39 אנשים ונפצעו 69.

7 ביוני 2017: שני פיגועים בטהראן, בירת איראן, בהם נרצחו 18 אנשים ונפצעו 52.

17 בפברואר 2018 : חמש נשים נהרגו מירי לעבר מתפללים שיצאו מכנסייה ברפובליקת דגסטן שבדרום רוסיה.

ההתייחסות לישראל וליהודים

בשנת 2014, הארגון הודיע שלחימה בישראל אינה עומדת על סדר היום הנוכחי שלו. מנגד, הארגון טוען שהשטח ששייך לו כולל את מדינת ישראל. על פי האידאולוגיה של הארגון ופרשנותו לקוראן, המלחמה במוסלמים שהפכו לכופרים חשובה הרבה יותר מאשר המלחמה בכאלו שהם כופרים מלכתחילה ולכן מרכז הארגון את תקיפותיו נגד מנהיגי מדינות ערב. להשקפתו, רק לאחר נפילתם, יש טעם "לפעול לשחרור ירושלים". עם זאת, טענו אנשי הארגון לא פעם שהוציאו להורג כאלו ש"שיתפו פעולה עם מדינת היהודים" וכאלו ש"ריגלו" למענה. במסגרת העימות עם חמאס במבצע צוק איתן, השתתפו ארגונים, המזוהים עם המדינה האסלאמית, בירי לכיוון ישראל מסיני ומרצועת עזה. ב-3 ביוני 2015 ירה הארגון שלוש רקטות לעבר שטח ישראל לאחר שפג אולטימטום בן 48 שעות שהציב הארגון לחמאס לשחרור פעילי הארגון, לאחר ירי הרקטות הציב שוב אולטימטום של 24 שעות. מאחר שפעולות טרור עולמיות בוצעו לא פעם נגד ארגונים פרו-ישראלים או יהודים, המשיכה מדינת ישראל באזהרת תושביה מחופשות בחו"ל. ב-30 ביוני 2015 פרסם הארגון סרטון רשמי ובו הכריז בין היתר: "נעקור את מדינת היהודים משורשיה".

בעקבות הפיגוע במצרים אשר נעשה על ידי מחוז סיני של המדינה האסלאמית, שבו על פי הדיווחים נהרגו לפחות 17 חיילי צבא מצרים ביולי 2015, תוגברו הכוחות בגבול מצרים – ישראל. הפעולה בוצעה מחשש שאנשי הארגון ינצלו את ההזדמנות ויתקפו את מדינת ישראל לאחר שהשיגו נגמ"שים והחשש ש"ישכיבו" את הגדר ויכנסו לשטח ישראל הלך וגבר. ביולי 2015, בתקופת הרמדאן, פוזרו בירושלים כרוזים של המדינה האסלאמית נגד האוכלוסייה הנוצרית בעיר, ובהם איומים שהם "יישחטו כמו כבשים".

פלוגות השייח' עומר חדיד, שלוחת הארגון ברצועת עזה, שיגרו רקטות לעבר ישראל פעמים רבות מסיני ומרצועת עזה. ב-23 באוקטובר 2015 פרסם הארגון הפועל בעיראק ובסוריה, לראשונה בתולדותיו, הכרזה כלפי ישראל בשפה עברית. במהלכה, הדובר מאיים בהשמדת ישראל, לועג לכך שמספר קטן של פיגועי דקירה הכניסו את היהודים לחרדות, ומעודד את הפלסטינים להמשיך באלימות שלהם – ה"אינתיפאדה" כלשונם – ולהרוג כמה שיותר יהודים, עד שלא ייוותר יהודי אחד בארץ ישראל. ההכרזה הופצה בידי הארגון ברשתות החברתיות. ב-26 בדצמבר 2015 פרסם הארגון קלטת שמע שמיוחסת לאל-בגדאדי, מנהיג הארגון, בה הוא נשמע מאיים על ישראל ועל תושביה היהודים. בין דבריו הוא נשמע אומר: "לא שכחנו את פלסטין לרגע. אנו מתקרבים אליכם יום יום. פלסטין לא תהיה ביתכם או אדמתכם. פלסטין תהיה רק בית הקברות שלכם. אללה כינס אתכם בפלסטין כדי שהמוסלמים יהרגו אתכם".

ב-27 בנובמבר 2016 תקפה חוליית טרור של המדינה האסלאמית בגבול סוריה כוח של גולני. צה"ל פגע בחברי החולייה והרג אותם, ובתגובה הפציץ בנוסף מוצב של הארגון בסוריה סמוך לרמת הגולן. ארגון המדינה האסלאמית זוכה לשיתוף פעולה וסיוע מצד חמאס, דבר המתבטא בהעברת כספים, בהכשרת ואימון מחבלים, בסיוע בקשר ותקשורת ובטיפול בפצועים. הקשר עם שלוחת המדינה האסלאמית בחצי האי סיני מתבצע דרך מנהרות ההברחה של רצועת עזה מתחת לציר פילדלפי.

השארת תגובה