סתיו ערבי בלבנון

ראש הממשלה הלבונני הודיע על התפטרותו וגרר צהלות שמחה ברחובות הסוערים של המדינה • מזכ"ל חיזבאללה מודאג מההפגנות המתפשטות ופעילי הארגון התעמתו עם אזרחים ואף ביצעו מעצרים

סעד אל חרירי
סעד אל חרירי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי הודיע ביום שלישי על התפטרותו. ההכרזה מגיעה ברקע ההפגנות חסרות התקדים שמתרחשות במדינה זה השבוע השני ברציפות, בדרישה להתפטרות הממשלה בעקבות הזעם במדינה נגד ההנהגה הפוליטית המואשמת בשחיתות. "הגעתי למבוי סתום ואלך לנשיא להגיש את התפטרותי", אמר חרירי בנאום שנשא. "תפקידים באים והולכים, אבל כבוד המדינה וביטחונה חשובים יותר". עם הכרזת אל-חרירי על ההתפטרות, פרצו מפגינים בצהלות שמחה ובמחיאות כפיים בכמה ממוקדי ההפגנות ברחבי לבנון. בהצהרתו קרא אל-חרירי ללבנונים לשמור על הסדר האזרחי, ולמפלגות הפוליטיות העביר מסר: "מאחריותנו לשמור על לבנון".

לבנון הפכה בשבועיים האחרונים לזירת הפגנות לוהטת, לאחר שאלפים החלו למחות נגד הצעת חוק חדשה שתטיל מס על שיחות באפליקציות מסרים דוגמת ווטסאפ ופייסבוק. ההפגנות התפתחו בהמשך למחאה על יוקר המחיה במדינה, וביום שלישי, ההפגנות האלימות התחדשו לאחר הודעת ראש הממשלה. במהלך ימי המחאה נדרש לעניין גם מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שבלבנון יש לארגון הטרור שלו גם זרוע פוליטית החברה בממשלה. נסראללה הביע התנגדות נחרצת להתפטרות הממשלה, בטענה כי הכשלים שעליהם מתלוננים בצדק האזרחים, הם כשלים של עשרות שנים, ושממשלה חדשה תיאלץ להתמודד עם אותן בעיות ואין טעם בה. בד בבד, בכיכר ריאד א-סלח, מוקד ההפגנות המרכזי בביירות שבלבנון, פרצו עימותים בין מפגינים לתומכי חיזבאללה. לפי ערוץ "אל-ערביה" אנשים המזוהים עם ארגון הטרור פשטו על הכיכר והיכו מפגינים שהיו בה. כוחות הצבא ניסו להפריד בין המפגינים ולפי הדיווחים, אף ביצע מעצרים באזור.

אל-חרירי התגורר שנים רבות בערב הסעודית, שם ניהל את תאגיד הבנייה אוז'ה הנמצא כיום בקשיים כלכליים. הוא חזר לארצו לאחר החיסול של אביו, ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, ומהפכת הארזים שהביאה ליציאת הכוחות הסורים מהמדינה. ב-2009 הוא מונה לראשונה על ידי הפרלמנט להרכיב את הממשלה.

מקריאת המצב במדינה, ההתפטרות היא ככל הנראה אירוע מאוד נקודתי בראשיתם של אירועים שעוד צפויים לנו וכאמור גם עלולים לגרום למלחמת אזרחים שעשויה להיות מדממת וזאת עקב העובדה כי אזרחי לבנון אינם מסתפקים בפיטוריו של סעד אל חרירי, אלא דורשים פיטורים נרחבים בממשלה. הפרופסור עוזי רבי מסביר, כי "התופעה שמתרחשת כעת היא מאוד מעניינת. בימים האחרונים מי שיושב מול המקלדת ורואה את הסרטוני יוטיוב מגלה שפע של מהלכים פנטסטיים ומעוררי דמיון. מה שקרה לפני שמונה-תשע שנים במזרח התיכון עם האביב הערבי – לא ייסוג לאחור. כששליט ערבי לוחץ יותר מדי את הציבור שלו, הוא יקבל אותו בכיכרות והם יקראו להדחת המשטר".

אם נעמיק במפת האינטרסים בתוך לבנון, נגלה מגוון רחב של משברים הפוקדים את שכנתנו מצפון. אזרחי המדינה יצאו להפגין ברחובות, לנוכח המצב הכללי הקשה השורר במדינה ומדיניות מס שעמדה להיות מוטלת על האזרחים. ארגון הטרור חיזבאללה – שתומך בממשל של חרירי, ניסה לגדוע את המחאות ברחוב גם תוך כדי שימוש באלימות. כעת, חרירי הודה בפני האזרחים כי המדיניות של הממשל אכן בעייתית ועל כן התפטר. העובדה האחרונה הובילה לכעס מצד חיזבאללה כלפי חרירי שנטש אותם להיות ה"אנשים הרעים" מול אזרחי לבנון. אז כאמור ההפגנות לא אמורות להפסיק לפחות עד פיטוריהם של עוד בכירים בממשל ואילו חיזבאללה יעמוד אל מול האזרחים ועתיד לנסות לשבש את המחאות – גם באמצעים אלימים. ארגון הטרור חיזבאללה מבין שייתכן שלא יצאו תמונות נעימות מתוך לבנון, מה שיגרום להם להשתמש באסטרטגיה הידועה: אויב משותף. מי הוא אויב משותף גם של אזרחי לבנון וגם של חיזבאללה? נכון, ישראל. ועל כן ישנה ערנות בישראל באשר לנעשה אצל שכננו מצפון, אבל עם זאת צריך לזכור שאם וכאשר האש תופנה כלפינו חלילה, הרי שזו תהיה לשם טקטיקה בלבד – כלומר לנסות להסיט את השיח מההפגנות ולא בכדי לפגוע באזרחים או ביעדים ישראלים.

השארת תגובה